خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  برگزاری چهار تجمع کارگری و صنفی در کشور

برگزاری چهار تجمع کارگری و صنفی در کشور

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته حدود صد نفر از کارگران شرکتی شهرداری زاهدان،  ۲۰۰ نفر از کارگران فضای سبز نواحی مختلف منطقه دو شهرداری اهواز، کارگران شاغل وبازنشسته مجتمع «نی شکر هفت تپه» و بیش از دویست نفر از کارکنان بخش خصوصی مخابرات مشهد در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، صبح روز (۲۹ خرداد) حدود صد نفر از کارگران شرکتی شهرداری زاهدان در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی مقابل سازمان شهرداری تجمع کردند.

این کارگران که بیشتر در منطقه ۵ شهرداری زاهدان مشغول به کار هستند؛ بین ۵ تا ۶ مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند؛ این معوقات، به حق اولاد و مزایای آنها برمی‌گردد؛ در عین حال دستمزد آنها نیز در ماههای گذشته کامل پرداخت نشده‌است.

این کارگران به یک رسانه محلی گفته‌اند: “هنوز عیدی سال پیش را نگرفته‌ایم و در شرایط فعلی، توان پرداخت اجاره خانه و هزینه‌های روزانه را نداریم؛ اگر یارانه نبود، از گرسنگی می‌مردیم”.

این کارگران می‌گویند: “از آنجا که قراردادهای ما موقت و یک‌ماهه است و طرف حساب ما یک شرکت پیمانکاری، از ترس اخراج و بیکاری جرئت نداریم به اداره کار شکایت کنیم؛ مسئولان باید به اوضاع ما رسیدگی کنند و از شهرداری‌ها بخواهند که با کارگران خود، قرارداد مستقیم منعقد کنند”.

آغاز سومین روز تجمع کارگران فضای سبز منطقه دو شهرداری اهواز

به گزارش ایلنا، بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران فضای سبز نواحی یک ،دو وسه منطقه دو شهرداری اهواز روز دوشنبه ۲۹ خرداد ماه سومین روز اعتصاب خود را مقابل ساختمان استانداری اهواز ادامه دادند.

شماری از کارگران تجمع‌کننده گفتند: “از روز شنبه بیست وهفتم خرداد ماه تاکنون برای پرداخت مطالباتمان هر روز تجمع کرده‌ایم”.

یکی از کارگران فضای سبز شهرداری منطقه دو اهواز گفت: “از فروردین ماه تاکنون مزدی به آن‌ها پرداخت نشده‌است، همچنین جدا از دستمزد سنوات سالهای ۹۴ و۹۵ آنها پرداخت نشده است”.

این کارگران که خواستار دریافت مطالبات معوقه خود هستند در ادامه افزودند: “در جریان تجمعات روزهای گذشته مقابل ساختمان مرکزی شهرداری وشورای شهر اهواز مسئولان مربوطه در خصوص پرداخت معوقات مزدی وعده‌هایی دادند که هنوز محقق نشده است”.

به ادعای آنان، یکی دیگر از موارد مورد اعتراض کارگران فضای سبز شهرداری منطقه دو اهواز محدودیت حق اولاد وبیمه خانواده‌های آنان است.

اعتراض کارگران در مجتمع نی شکر هفت تپه ادامه دارد

به گزارش ایلنا، اعتراض کارگران شاغل وبازنشسته مجتمع «نی شکر هفت تپه» در انتقاد به بی توجه ای مدیران این واحد به پرداخت مطالبات معوقه ادامه دارد.

شماری از کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه گفتند: “برای چندمین بار در ماه جاری، حدود۲۰۰ نفر از همکاران شاغل و بازنشسته آنها صبح روز، دوشنبه/۲۹خرداد ماه مقابل ساختمان اداری این مجتمع تجمع کردند”.

کارگران رسمی وروز مزدی شاغل بخش صنعت مجتمع که در اجتماع حضور دارند، می‌گویند که بابت دستمزد بهمن واسفند سال ۹۴ و دوماه مزد معوقه سال جاری به همراه پاداش وبهربرداری سال‌های ۹۴ و ۹۵ طلبکارند.

دلیل دیگر اعتراض کارگران این واحد تولیدی، مربوط  به پرداخت نشدن حق بیمه از جانب کارفرما به سازمان تامین اجتماعی است که مشکلات زیادی برای کارگران ایجاد کرده است.

 همچنین کارگران بازنشسته نیز خواستار پرداخت سهم ۴ درصدی بازنشستگی خود در مشاغل سخت زیان آور به تامین اجتماعی هستند و در عین حال بابت پاداش بهره برداری سالهای ۹۴ و ۹۵ را از کارفرما طلبکارند.

به نقل از کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه گفته می‌شود تا این لحظه از جانب مدیریت بخش خصوصی مجتمع ومسئولان شهرستانی واستانی پاسخ مشخصی به خواسته‌های آنان داده نشده است که در نتیجه آن اعتراض صنفی  کارگران استمرار پیدا کرده است.

کارگران معترض، بخش دیگری از مشکلات  مجتمع نی شکر هفت تپه را ناشی از مشکلات مدیریتی می‌دانند. به ادعای آنان، بخش خصوصی این واحد  تولیدی که از بهمن ماه سال ۹۴  مدیریت این مجتمع را بر عهده گرفته توان نگهداری مجتمع و پرداخت مطالبات حقوقی کارگران را ندارد.

تجمع کارکنان بخش خصوصی مخابرات مشهد، خواسته معترضین اجرای «طرح طبقه‌بندی» است

به گزارش ایلنا، صبح دیروز بیش از دویست نفر از کارکنان بخش خصوصی مخابرات مشهد مقابل ساختمان مرکزی مخابرات استان خراسان رضوی تجمع کردند.

تجمع کنندگان در یک شرکت خصوصی مسئول شبکه کابل هواییِ مخابرات مشغول به کار هستند؛ پرسنل این شرکت، سیصد نفر هستند.

خواسته اصلی تجمع‌کنندگان، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل است. علاوه بر این، این کارکنان خواستار عقد قرارداد مستقیم با شرکت مخابرات و رفع تبعیض میان نیروهای رسمی و شرکتی مخابرات هستند

یکی از حاضران در تجمع با بیان این که هفت ماه است سیصد کارگر  قرارداد نداریم؛ می‌گوید: “از ابتدای صبح امروز مقابل ساختمان مخابرات جمع شده‌ایم؛ اما هیچ یک از مسئولان این سازمان، حاضر به مذاکره با ما و پاسخگویی به حاضران نشده‌اند”.

از قرار معلوم این تجمع  همچنان ادامه دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید