خبرگزاری هرانا

    خانه  > کودکان  >  معاون بهزیستی: تعداد والدین پشت نوبت فرزندخواندگی ۹ برابر کودکان است

معاون بهزیستی: تعداد والدین پشت نوبت فرزندخواندگی ۹ برابر کودکان است

خبرگزاری هرانا – معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت که تعداد والدین دارای صلاحیت پشت نوبت فرزند خواندگی، ۹ برابر کودکانی است که در مراکز این سازمان، نگهداری می شوند و اغلب خانواده های متقاضی فرزندخوانده، فقط کودک زیر یک سال می خواهند این در حالی است که شمار اینگونه کودکان فوق العاده کم است، وی در ادامه افزود “اگر زوج های متقاضی فرزندخوانده، سرپرستی کودکان ۶ تا هفت سال را برعهده بگیرند، زمان انتظار آنان برای داشتن فرزندخوانده کمتر می شود”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، حبیب الله مسعودی فرید روز سه شنبه افزود: “۱۰ هزار کودک در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند که همه آنان قابلیت واگذاری سرپرستی ندارند چراکه ۸۵ تا ۸۷ درصد کودکان در این مراکز، دارای پدر و مادر مشخص هستند اما والدین آنان دارای مشکلاتی همچون زندانی شدن یا اعتیاد هستند”.

وی ادامه داد: “ما اجازه نداریم سرپرستی اینگونه کودکان را واگذار کنیم و قوه قضائیه نیز این اجازه را به ما نمی دهد چراکه ممکن است والدین معتاد، اعتیاد خود را ترک کنند یا بعد از یک سال از زندان آزاد شوند و فرزندانشان بتوانند نزد آنان برگردند”.

وی تصریح کرد: “برای اینکه سرپرستی کودکی از خانواده اش سلب شود ؛ پس از مشاهده موارد کودک آزاری و جرم و درصورت اصلاح نشدن خانواده ، سرپرسرستی کودک از آنان سلب می شود”.

سرپرستی کودک فقط به خانواده های دارای معیارهای لازم واگذار می شود

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: “تلاش می شود تا کودکان به خانواده های خود بازگردانده شوند و بطورمثال با حمایت موسسه های خیریه و مددکاران ، مادران معتاد بهبود یابند یا اینکه کودکان به خویشاوندان مورد صلاحیت سپرده شوند”.

مسعودی فرید افزود: “هرچند کودک زندگی زوج های بدون فرزند را بهتر می کند اما برای واگذاری سرپرستی کودک ، مصلحت کودک در اولویت است و واگذاری کودک بعد از بررسی های لازم انجام می شود”.

وی یادآور شد: “در همه جای دنیا ، نظارت های ویژه ای بر روند فرزندخواندگی انجام می شود و قوانین مشخصی برای آن وجود دارد ؛ هدف از فرزندخواندگی ایجاد زندگی بهتر برای کودک و پس از آن زندگی بهتر زوج های بدون فرزند است”.

وی تصریح کرد: “نباید تصور شود که قرار است نوزاد بی سرپرست به خانواده ای داده شود که هنوز معیارهای لازم را ندارد”.

اغلب خانواده ها کودک زیر یک سال می خواهند

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: “اغلب خانواده های متقاضی فرزندخوانده، فقط کودک زیر یک سال می خواهند این در حالی است که شمار اینگونه کودکان فوق العاده کم است؛ به عبارت دیگر تعداد کودکان رها شده یا دارای پدر و مادر نامشخص در مراکز نگهداری بهزیستی کم است”.

وی اضافه کرد: “اگر زوج های متقاضی فرزندخوانده ، سرپرستی کودکان ۶ تا هفت سال را برعهده بگیرند، زمان انتظار آنان برای داشتن فرزندخوانده کمتر می شود”.

وی تصریح کرد: “اغلب افرادی که به خرید و فروش کودکان اقدام می کنند، طبق معیارهای قانون و بهزیستی، صلاحیت نگهداری کودک را ندارند وچون صلاحیت ندارند از راه غیرقانونی برای داشتن کودک، اقدام می کنند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید