خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶, 21st of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۳/۲۳ ساعت ۱۳:۰۳:۰۰

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی برای هزاران کارگر قراردادی و فصلی در سه واحد

معوقات مزدی برای هزاران کارگر قراردادی و فصلی در سه واحد

خبرگزاری هرانا – بیش از هزار نفر از کارگران معدن زغال سنگ طزره، کارگران ایران سویچ و کارگران فصلی چغندرکار، شوش از معوقات مزدی چند ماهه خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، منابع کارگری در سمنان از تعویق ۲ماهه در پرداخت حقوق و مزایای بیش از هزار نفر از کارگران معدن زغال سنگ طزره خبر می‌دهند.

برخی کارگران طزره که به‌صورت رسمی و قراردادی در این واحد معدنی مشغول کارند با بیان اینکه مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آنها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است، گفتند: “با وجود آنکه از حدود سه ماه قبل وضعیت استخراج و مالی معدن روندی رو به بهبود داشته است، اما مشکلات معیشتی ما همچنان باقیمانده است”.

این گروه از کارگران با بیان اینکه کارفرما مدعی‌ست هر ماه به همه کارگران دستمزد  پرداخت می‌کند، در ادامه افزودند: “اگرچه کارگران به صورت ماهانه مزد خود را دریافت می‌کنند اما در عمل در فرآیند پرداخت دستمزد آنها دو ماه تاخیر وجود دارد”.

به گفته کارگران معدن زغال سنگ طزره که در شهرستان شاهرود واقع شده است، آخرین حقوقی که کارگران این واحد دریافت کرده‌اند مربوط به دستمزد اسفند ماه است که کارفرما آن را پنجشنبه هفته گذشته (یازدهم خرداد ماه) به حساب کارگران واریز کرده است.

طبق اظهارات کارگران معدن البرز شرقی؛ پیش از این مطالبات معوقه کارگران این واحد معدنی به پنج ماه می‌رسید که با تغییرات مدیریتی که از چند ماه پیش اتفاق افتاد هر ماه بخشی از مطالبات معوقه کارگران به حسابسان پرداخت شد بطوری که هم اکنون دستمزد فروردین و اردیبهشت ماه را از کارفرما طلبکارند.

کاهش امنیت شغلی کارگران «ایران سویچ» با ۵ ماه مزد معوقه

به گزارش ایلنا، منابع خبری در کارخانه «ایران سویچ »از کاهش امنیت شغلی‌شان به سبب کاهش تولید به حداقل ظرفیت ممکن خبر می‌دهند.

به گزارش خبرنگار ایلنا کارگران این واحد تولیدی می گویند کارخانه ایران سویچ که در کیلومتر یازده جاده مخصوص واقع شده پیش از سال ۹۰ حدود ۳۷۰ کارگر داشت که این تعداد به مرور تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری (۹۶) به حدود ۵۵ نفر تقلیل یافته است.

بنا بر این گزارش، مدیران کارخانه ایران سوئیچ در سال ۹۲ حدود ۱۵۰ کارگر قراردادی این واحد را یکجا تعدیل کردند .آخرین اخراجی ها مربوط به حدود ۱۰ نفر از کارگران می شود که در اردیبهشت ماه سال جاری  (۹۶) به دلیل کاهش تولید از کار بیکار شده اند.

به گفته کارگران این کارخانه این واحد تولید کننده تابلوهای برق صنعتی مشکلی برای تولید ندارد اما کارفرما به دلایل مختلف از انجام پروژه‌های جدید، برای تولید خود داری می‌کند و قصد دارد ظرفیت تولید را به حداقل ممکن تقلیل دهد.

طبق اظهارات آنان، امروز کارگران قراردادی این کارخانه ۴۰ نفر و کارگران رسمی ۱۵ نفرند که کارگران موقت که از امنیت شغلی برخوردار نیستند  نگران از دست دادن شغل‌شان هستند.

کارگران ایران سوئیچ می‌گویند با ادامه روند فعلی این واحد تولیدی در آستانه تعطیلی است به همین دلیل حقوق کارگران این کارخانه حدود ۵ ماه به تاخیر افتاده وبیمه تامین اجتماعی آنها در یکسال گذشته پرداخت نشده‌است.

یکی از کارگران ایران سوئیچ درباره  روند پی گیری مطالبات معوقه خود وهمکارانشان اخراجی خود گفت: “مجموع کارگران این کارخانه برای پی گیری مطالبات  معوقه خود شکایتی را در اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی شمال غرب تهران مطرح کرده اند که این پرونده هم اکنون در حال پی گیری است”.

او در خاتمه اضافه کرد: “پیش بینی می‌شود در صورت عدم پی گیری مشکلات کارخانه به زودی شاهد تعطیلی کامل کارخانه ایران سویچ باشیم”.

انتظار کارگران چغندرکار، شوش برای دریافت مزد از دو هفته‌گذشت

به گزارش ایلنا، با گذشت بیش از دو هفته ازفصل برداشت چغندرقند در شهرستان شوش دستمزدهای کارگران فصلی که بر روی این زمین‌ها کار می‌کنند پرداخت نشده است.

منابع در شهرستان شوش خبر داده‌اند که با گذشت بیش از دو هفته از خاتمه فصل برداشت چغندرقند در شهرستان شوش دستمزدهای کارگران فصلی که بر روی این زمین‌ها کار می‌کنند پرداخت نشده است.

وسعت این زمین‌ها در حدود ۳ هزار کیلومتر است و بر روی هر هکتار از این زمین‌ها ۵ کارگر کار می‌کنند که هر کدام از آنها روزانه۵۰ هزار تومان دستمزد می‌گیرند. با این حساب ۱۵ هزار کارگر برای دو هفته است که دستمزدهای خود را دریافت نکرده‌اند و با توجه به اینکه به غیر از کار کشاورزی کار دیگری در این شهرستان کوچک وجود ندارد شرایط معیشتی مناسبی ندارند.

علاوه بر کارگران فصلی این مزارع کارگرانی دیگری برای حمل و نفل محصولات برداشت شده با کارفرمایان کار می کردند که تعداد آنها ۸۰۰ نفر برآورد می‌شود که با کامیون محصولات را جا به جا می‌کنند.

پرداخت نشدن دستمزدهای کارگران فصلی مزارع چغندر و حمل و نقل به نامشخص بودن تکلیف خرید ۵۰ هزار تن جغندر از کشاورزان این شهر توسط کارخانه قند و شکر بیستون کرمانشاه بازمی‌گردد.

برداشت این چغندرها که در فصل پاییز کاشته شده‌اند از ابتدای اردیبهشت آغاز و تا هفته‌های پایانی اردیبهشت ادامه دارد و با توجه به شدت بالای گرمای هوا و آسیبی که از این ناحیه به محصولات وارد می‌شود باید هر چه سریعتر به فروش برسند اما این تعلل در خرید ۵۰ هزار تن محصول، کشاورزان را متضرر ساخته و کارگران را با مشکلات معیشتی عدیده ای مواجه ساخته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید