خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۳/۰۷ ساعت ۱۲:۰۸:۴۳

    خانه  > زندانیان  >  امکان آزاد شدن ۴۰ هزار زندانی با استفاده از پابندهای الکترونیکی وجود دارد

امکان آزاد شدن ۴۰ هزار زندانی با استفاده از پابندهای الکترونیکی وجود دارد

خبرگزاری هرانا – رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور گفت که ۴٠ هزار زندانی تا سال آینده در صورت تبدیل شدن استفاده از مجازات های جایگزین به یک فرهنگ، مشمول استفاده از پابندهای الکترونیکی می شوند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، اصغر جهانگیر روز شنبه افزود: “اگر استفاده از مجازات های جایگزین به یک فرهنگ تبدیل شود و اصلاح کوچکی در برخی قوانین برای توسعه متهمان استفاده کننده از پابندهای الکترونیکی صورت گیرد، می توان تا ۴٠ هزار مددجو را مشمول استفاده از این پابندها قرار داد که این موضوع در کاهش جمعیت کیفری موثر خواهد بود”.

وی اضافه کرد: “بعنوان پایلوت ٣٠٠ پابند الکترونیکی مورد استفاده قرار گرفته و البته تعداد پابندهای تولید شده بیش از این رقم است”.

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در پاسخ به این پرسش ایرنا که آیا میزان وثیقه از زندانیان استفاده کننده از پابندهای الکترونیکی همان میزان قبلی است یا کاهش یافت، گفت: “تلاش می کنیم این مبلغ کمتر شود تا مددجویان راحت تَر بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند”.

جهانگیر درباره چگونگی کنترل استفاده کنندگان پابندهای الکترونیکی گفت: “وقتی متهم از کنترل خارج شد بعد از دو دقیقه دستگاه که سیم کارتی در آن واقع شده به متهم هشدار می دهد تا برگردد و در صورت عدم توجه مددجو به این هشدار، اقدامات بعدی برای بازگرداندن او انجام می شود”.

به گفته وی، درحال حاضر طبق قانون تنها محکومان مالی، امکان استفاده از این پابندها را دارند و قرار است همه افرادی که شرایط را ندارند و مجبور به حبس یک تا ١٠ روزه هستند هم مشمول استفاده از این پابندها قرار گیرند.

پابندهای الکترونیکی چند سال قبل قرار شد برای تعدادی از زندانیان استفاده شود. در این راستا برای کاهش جمعیت کیفری و دور نبودن مددجویان از خانواده، تعدادی از این پابندها از کشورهای دیگر وارد شد تا اینکه در نهایت یک شرکت داخلی زیرمجموعه قضایی اقدام به تولید این دستگاه ها کرده و هفته قبل استفاده از این پابندها رسما با حضور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، رئیس سازمان زندانها و دیگر مقامات قضایی رونمایی شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید