خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دست کم هشت تجمع صنفی و اعتراضی در روزهای اخیر برگزار شد

دست کم هشت تجمع صنفی و اعتراضی در روزهای اخیر برگزار شد

خبرگزاری هرانا ـ طی روز های گذشته، گروهی از کارگران کارخانه آجر ماشینی آزادشهر، جمعی از سپرده گذاران موسسه آرمان، جمعی از پاتولوژیست‌ها، کارگران کارخانه فرآورده های نسوز پارس یزد، تعدادی از سپرده گذاران مؤسسه اعتباری کاسپین، تعدادی از معلمان حق‌التدریس، جمعی از کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل و شماری از کارگران شاغل و بازنشسته بخش صنعت مجتمع نیشکر هفت تپه در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، گروهی از کارگران کارخانه آجر ماشینی آزادشهر با حضور در مقابل ساختمان فرمانداری خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و مطالبات خود شدند.

کارگران کارخانه آجر ماشینی آزادشهر مدعی‌اند ۱۳ تا ۱۵ ماه مزد معوقه از کارفرمای خود طلبکارند در عین حال بیمه آنان نیز از ماه‌ها قبل به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

طبق اظهارات این کارگران معترض، عیدی سال ۹۶ آنها هنوز پرداخت نشده و قراردادهای آنها به صورت کوتاه‌مدت است که آنه هم سفید امضا و یکطرفه است.

بر اساس ادعای کارگران این کارخانه؛ همچنین به دلیل بدهی کارخانه آجر ماشینی به شرکت گاز، در برخی از ماه‌های سال جریان گاز مصرفی کارخانه قطع شده و کارگران سرگردان می‌شوند.

تجمع چند باره سپرده گذاران موسسه «آرمان» در برخی شعب

به گزارش تابناک، موسسه مالی آرمان که از تجمیع دو تعاونی شکل گرفته و قرار بود در یک موسسه اعتباری دیگر ادغام شود، در آستانه ورشکستگی قرار گرفت؛ اوضاع بلبشویی که با مانند تغییر نام های متعدد این موسسه در دوران عمر کوتاهش، بغرنج به نظر می‌رسد!

هنوز ماجرای موسسه مالی اعتباری کاسپین و انبوه معترضانش پایان نیافته، خبر می‌رسد یکی دیگر از موسسات مالی کشور به وضع مشابهی گرفتار آمده و انبوه سپرده گذاران آن با تجمع در برخی شعبات موسسه، خواستار رسیدگی عاجل مسئولان به مشکلشان و بازپس‌گیری مبالغ سپرده گذاری شده هستند.

ماجرا از این قرار است که در روزهای گذشته، شایعاتی در خصوص ورشکستگی موسسه آرمان منتشر شد که به شدت سپرده گذاران این موسسه را نگران کرد. شایعاتی که با انسداد حساب برخی مشتریان این موسسه رنگ و بوی واقعی یافت تا موجب روانه شدن سیل سپرده گذاران به برخی شعب این موسسه شده و پای پلیس و شورای تامین را به ماجرا باز کند.

این واکنش در حالی بروز می‌کند که پیشتر نیز سپرده گذاران این موسسه با مشکلاتی مواجه شده بودند. مشکلاتی که ظاهرا ریشه در گذشته این موسسه داشت و از دو تعاونی «البرز ایرانیان» و «وحدت» به موسسه آرمان ارث رسیده بود. دو تعاونی ای که در نتیجه ادغامشان با یکدیگر، موسسه آرمان شکل گرفته بود.

البته این پایان راه نبود و چندی پیش خبر رسید که قرار است موسسه آرمان با موسسه توسعه ادغام شود. خبری که چندی بعد با تغییر تابلوهای شعب موسسه آرمان رنگ واقیت به خود گرفت تا مراجعه سپرده گذاران برای دریافت سود یا پولشان از شعب با جواب هایی از این دست مواجه شود «به دلیل طی فرایند ادغام، پرداخت سود یا اصل پول ممکن نیست».

این در حالی است که برخی از سپرده گذاران این مجموعه نه تنها روحشان از پیشینه شکل گیری این موسسه خبر نداشت، که درباره چرایی ادغام موسسه آرمان به یک موسسه دیگر نیز چیزی نمی‌دانستند. بدین ترتیب نگرانی ای شکل گرفت که موجب شد شماری از مشتریان این موسسه مالی روانه شعب شده و پس از اطمینان از غیرقابل بودن دریافت وجوه خود، در شعب تجمع کرده و خواستار رسیدگی عاجل مسئولان به مشکلاتشان شوند.

اتفاقی که صبح امروز یک نمونه از آن در شوشتر رخ داد و با تدوام آن، مصطفی سمالی، فرماندار این شهر و دیگر همکارانش را مجاب به اتخاذ تصمیماتی از جمله تشکیل جلسه شورای تامین نمود. پس از این نشست بود که فرماندار خبر ورشکستگی موسسه را رد کرد و مسدود شدن حساب مشتریان را نتیجه تصمیم بانک مرکزی اعلام کرد.

این در حالی است که بر اساس فهرست بانک مرکزی از موسسات مالی مجاز، موسسه آرمان در زمره موسسات غیرمجاز قرار می‌گیرد. موضوعی که بر نگرانی  سپرده گذاران می‌افزاید و اظهار نظر معاون استاندار در خصوص صدور دستور ویژه برای ممانعت از خروج سرمایه های شعب از استان و ورود دادستان به ماجرا هم نمی‌تواند از شدت نگرانی مردم بکاهد.

وضعیتی غیرقابل قبول که ظاهرا قرار نیست پایانی داشته باشد و هر روز گریبان گیر مشتریان یک موسسه مالی یا تعاونی اعتباری غیر مجاز می‌شود؛ مجموعه ها و نهادهای مالی ای که به رغم غیرمجاز بودن، آنقدر فعالیت می‌کنند تا روزی که سپرده گذارانشان به ستوه آمده و تجمع اعتراضی کنند. انگار نه انگار که می‌بایست پیش از بروز مشکل به وضعیت این مجموعه های غیرقانونی رسیدگی کرد!

اعتراض گسترده پاتولوژیست‌ها مقابل سازمان نظام‌پزشکی

به گزارش فارس، نایب رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران با اشاره به اعتراض گسترده پاتولوژیست‌ها مقابل سازمان نظام پزشکی گفت: “وزارت بهداشت تحت‌تأثیر لابی قوی فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پایه، قصد دارد؛ مجوز مدیریت آزمایشگاه‌ها را به غیر از پزشکان واگذار می‌کند”.

فرید کرمی در ارتباط با تجمع گسترده پاتولوژیست‌ها در مقابل سازمان نظامی ـ پزشکی اظهار داشت: “این اعتراض به دلیل اقدام وزارت بهداشت در تدوین آیین‌نامه‌ای که ورود غیرپزشکان به حیطه تشخیص آزمایشگاهی را مجاز می‌شمرد، انجام گرفته است”.

وی افزود: “در کشور ما شرط متخصص آزمایشگاه شدن، داشتن مدرک طب عمومی است که این خود الگوی کشورهای توسعه‌یافته بوده و در واقع تخصص آزمایشگاه یک تخصص پزشکی است”.

نایب رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران افزود: “اما با این دستورالعمل یک گام به عقب برداشته و کسانی که پزشک نیستند مجوز مدیریت آزمایشگاه را پیدا می‌کنند و در واقع این اقدام وزارتخانه تحت تأثیر لابی قوی PHD های علوم پایه انجام گرفته است”.

کرمی ادامه داد: “براساس الگوی رایج در کشور ما، برای تربیت متخصص آزمایشگاه، فرد پس از قبولی در دانشگاه و عبور از کنکور ۷ سال در حوزه طب درس خوانده و پس از چهار سال طی کردن دوره تخصص، امتحان دستیاری داده و سرانجام می‌تواند در آزمایشگاه به عنوان فعالیت کند”.

وی ادامه داد: “در حال حاضر فارغ‌التحصیلان رشته های علوم پایه همچون خون‌شناسی، میکروب‌شناسی و بیوشیمی به دلیل اینکه در مراکز تحقیقاتی، ظرفیت این میزان پذیرش برای کار فارغ‌التحصیلان را ندارد، از لابی خود در وزارت بهداشت استفاده کرده و در واقع آیین‌نامه‌ای در این زمینه تهیه شده است”.

نایب رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران خاطرنشان کرد: “وزیر بهداشت این آیین‌نامه را امضا کرده ولی هنوز ابلاغ نشده است”.

کرمی با بیان اینکه این مسیر میانبر و اقدام فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پایه به بیماران آسیب وارد می‌کند، گفت: “چرا که با این اقدام یک غیرپزشک باید جواب آزمایش را بیان کند و در واقع از آنجایی که پاتولوژی مادر طب بالینی است، آیین‌نامه مذکور سبب آسیب به بیماران خواهد شد”.

وی اضافه کرد: “درخواست آزمایش در واقع درخواست مشاور پزشکی است و درخواستی میان دو پزشک بوده که اگر با این اقدام، طرف مقابل پزشک نباشد، دودش بر چشم بیماران خواهد رفت”.

کرمی عنوان کرد: “امروز جامعه پاتولوژی علیه این اقدام مقابل نظام‌پزشکی تجمع کرده تا اعتراض خود را به گوش شورای عالی نظام پزشکی برساند، البته امروز جلسه‌ای در این زمینه با حضور نمایندگان ما در نظام پزشکی برگزار شد و در واقع از نظام پزشکی قول مساعد دادند که مطالبه ما را پیگیری کنند”.

کرمی، گفت:‌ “علت اینکه ما مقابل وزارت بهداشت تجمع نکرده‌ایم، در واقع برخورد نامناسب با رادیولوژیست‌ها و ضرب و شتم آنها در مقابل وزارت بهداشت بوده است”.

کارگران فرآورده‌های نسوز پارس یزد تجمع کردند

به گزارش ایلنا، صبح روز (۳خرداد ماه) کارگران کارخانه فرآورده های نسوز پارس یزد در اعتراض به ۶ ماه مطالبات مزدی مقابل ساختمان اداره کار و رفاه اجتماعی استان یزد تجمع کردند.

یکی از کارگران کارخانه فرآورده های نسوز پارس به خبرنگاران گفته است: “با وجود متوقف شدن فعالیت کارخانه ۶ماه است حقوق نگرفته ایم. دو ماه هم هست مسئولان به ما وعده از سر گیری تولید  وپرداخت مطالبات معوقه مان را می دهند اما هنوز محقق نشده است”.

به گفته وی ،قرار بود اول خرداد ماه سال جاری فعالیت تولیدی کارخانه از سر گرفته شود اما همچنان ما کارگران معطل مانده ایم.

طبق اظهارات این کارگر معترض، کارفرما علاوه بر اینکه مطالبات مزدی ما را پرداخت نمی کند بابت ایامی که کار نمی کنیم از حق مرخصی ما کم کرده است.

این کارگر در خاتمه گفته است: “از دی ماه سال گذشته مطالبت مزدی مان به تعویق افتاده ودر طول این مدت ۶ ماهه کارفرما دیروز مبلغ کمی (حدود ۱۰۰ هزار تومان) به حسابمان پرداخت کرده است”.

از قرار معلوم عمده‌ترین سهامداران این شرکت مجتمع صنعتی احیاء فولاد سپاهان، شرکت فرآورده‌های نسوز آذر، و بانک رفاه کارگران هستند که از دو سال گذشته به دلیل آنچه کمبود نقدینگی و زیان ده بودن شرکت عنوان شده به بخش خصوصی واگذار شده اما هنوز مطالبات کارگران را با تاخیر پرداخت می‌کند.

تجمع تعدادی از سپرده گذاران کاسپین در بجنورد

به گزارش روزنامه خراسان شمالی، تعدادی از سپرده گذاران مؤسسه اعتباری کاسپین روز (۳خرداد ماه) مقابل شعبه این مؤسسه در بجنورد تجمع کردند و خواستار دریافت سپرده های خود بودند.

تعدادی از سپرده گذاران مؤسسه اعتباری کاسپین مقابل شعبه این مؤسسه در بجنورد تجمع کردند و خواستار دریافت سپرده های خود بودند.

یکی از سپرده گذاران گفت: “۱۳۰ میلیون تومان در این مؤسسه سپرده گذاری کرده ام اما بیش از ۷ ماه است که حتی یک ریال سود به سپرده ام تعلق نگرفته است و حتی مبلغ سپرده گذاری شده به من پس داده نمی شود”.

وی با بیان این که مدت هاست پیگیر دریافت سپرده خود هستم اما به نتیجه ای نرسیده ام، افزود: “به تهران هم مراجعه کرده ام اما می گویند از ۱۳۰ میلیون تومان فقط ۴۰ میلیون تومان را شاید پرداخت کنند و دیگر پولی به من تعلق نخواهد گرفت”.

یکی دیگر از سپرده گذاران هم اظهارداشت: “از دریافت سپرده خود عاجز مانده ایم و کسی به فریادمان نمی رسد”.

بر اساس مشاهدات خبرنگار ما در پی این تجمع به سپرده گذاران توصیه شد که برای دریافت حق و حقوق خود شکایت تنظیم کنند.

یکی دیگر از سپرده گذاران هم با بیان این که این یک مشکل کشوری است و باید از سوی بانک مرکزی پی گیری شود، گفت: “شکایت انفرادی از مؤسسه راه به جایی نمی برد و فقط در فرآیندهای اداری گیر می افتیم و مال و دارایی هایمان از بین می رود”.

وی اظهارداشت: “۷ ماه است که حتی یک ریال سود به حسابم تعلق نگرفته و نکته جالب اینجاست که سپرده اصلی خودمان را هم به ما نمی دهند و می گویند کمتر از مبلغ سپرده گذاری می توانیم به شما پول بدهیم”.

در همین رابطه «عابدی» مدیر کل دفتر امور اقتصادی استانداری اظهارداشت: “مطالبات تا ۱۰ میلیون تومان در شعب کاسپین پرداخت می شود اما به دلیل نداشتن نمایندگی از استان سپرده گذاران باید از استان های همجوار این مبلغ را نقد و دریافت کنند”.

وی با اشاره به مکاتباتی که انجام شده است، تصریح کرد: “به دنبال حل مشکل از سوی بانک مرکزی هستیم”.

وی با بیان این که این مشکل کشوری است و باید از سوی بانک مرکزی پیگیری و بر طرف شود، اظهارداشت: “بانک مرکزی کسر سود از حساب ها را قبول ندارد با این حال  کاسپین این مورد را انجام می دهد اما این موضوع حقوقی است و باید از طریق دستگاه  قضا پی گیری شود”.

تجمع معلمان حق‌التدریس مقابل مجلس

به گزارش ایلنا، روز (۲ خرداد ماه) تعدادی از معلمان حق‌التدریس مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یکی از این تجمع‌کنندگان که نخواست نامش فاش شود گفت: “سالهاست منتظر تعیین تکلیف هستیم؛ هر سال، فصل کلاس درس تمام می‌شود و ما همچنان بلاتکلیف می‌مانیم”.

خواسته اصلی معلمان حق‌التدریس عقد قرارداد با آموزش و پرورش و جذب در نظام آموزشی کشور است. حق‌التدریسی‌ها دستمزد ثابت ندارد و در سه ماهه تابستان هیچ پرداختی به آنها انجام نمی‌شود.

تجمع کارگران ذوب آهن اردبیل مقابل ساختمان استانداری

به گزارش ایلنا، جمعی از کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی و تعویق مطالبات مزدی مقابل ساختمان استانداری اردبیل تجمع کردند.

جمعی از کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل روز (سه شنبه ۲خرداد ماه) در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی وبلاتکلیفی در دریافت مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان استانداری اردبیل تجمع کردند.

به نقل از کارگرانی که در این اجتماع صنفی شرکت داشته‌اند گفته می‌شود، در کارخانه دوب آهن اردبیل بیش از ۴۰۰ نفر کارگر رسمی وقرار دادی فعالیت دارند که ۱۳ ماه مطالبات معوقه مزدی از کارفرما طلبکارند.

در این زمینه  مشکلات کارگران ذوب آهن اردبیل استاندار اردبیل گفته است: “کارخانه ذوب آهن با سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان اردبیل احداث شده و سرمایه گذار این کارخانه مجتمع خود را به یک پیمانکار دیگر به صورت اجاره ای واگذار کرده است”.

به گفته مجید خدابخش پیمانکار مربوطه کارگرانی برای کار در این کارخانه به کار گرفته و در پرداخت حق و حقوق آن ها کوتاهی کرده است که در واقع برطرف کردن این مشکل از حوزه وظایف استانداری اردبیل خارج بوده و این تجمع ها مشکلی را برطرف نمی کند.

طبق اظهارات وی قانون برای این گونه مشکلات کارفرمایی و کارگری تمهیدات لازم را لحاظ کرده و باید کارگران شاکی این کارخانه با مراجعه به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل از طریق قانونی پیگیر موضوع باشند.

همچنین خدابخش  گفته است  اداره کار می تواند برای احیای حق کارگران این مجموعه، علیه کارفرما حکم صادر کرده و این حکم از طریق مراجع قضائی قابل اجرا خواهد بود.

 آن‌ها می‌گویند در آخرین پی گیری‌های که با کارفرما انجام دادیم هیچ پاسخ قاطعی از سوی کارفرما برای دریافت مطالباتمان نشنیدیم و به همین دلیل ناچار شدیم برای احقاق حقوق از دست رفته‌مان تجمع کنیم.

صبح روز ۲۹ دی ماه اتفاق افتاد: کارگران شاغل وبازنشسته مجتمع نی شکر هفته تجمع کردند

به گزارش ایلنا، شماری از کارگران شاغل و بازنشسته بخش صنعت «مجتمع نیشکر هفت تپه» با تجمع مقابل ساختمان اداری این واحد خواستار دریافت مطالبات مزدی وبازنشستگی خود شدند.

منابع خبری در کارخانه نی شکر هفت تپه؛ گفته می‌شود صبح روز چهارشنبه (سوم خرداد ماه) حدود ۲۰۰نفر از کارگران شاغل و بازنشسته این واحد تولیدی با اجتماع مقابل ساختمان اداری مجتمع خواستار دریافت مطالبات عقب افتاده خود شده اند.

از قرار معلوم حدود ۳۰۰ نفر از کارگران بازنشسته این واحد که از اسفند ماه سال ۹۵ تا هم اکنون بازنشسته شده‌اند؛ هنوز نتوانسته‌اند مطالبات بازنشستگی خود را دریافت  کند.

این کارگران خواستار پرداخت سهم ۴ درصدی بازنشستگی خود در مشاغل سخت زیان آور به تامین اجتماعی هستند و در عین حال بابت پاداش بهره برداری سالهای ۹۴ و ۹۵ را از کارفرما طلبکارند.

در عین حال کارگران شاغل بخش صنعت مجتمع که در اجتماع امروز همکاران بازنشسته خودرا همراهی می کردند ، می گویندبابت یک ماه مزد معوقه و پاداش وبهربرداری  سال‌های ۹۴ و ۹۵ دست به اعتراض صنفی زده اند.

از قرار معلوم جدا از کارگران شاغل وبازنشسته کارگران روز مزدی مجتمع نی شکر هفته از اسفند ماه مطالبات مزدی خودرا دریافت نکرده اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید