خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دست کم ۹ تجمع صنفی و اعتراضی در روزهای اخیر برگزار شد

دست کم ۹ تجمع صنفی و اعتراضی در روزهای اخیر برگزار شد

خبرگزاری هرانا ـ طی روز های گذشته، گروهی از کارگران کارخانه فولاد کهگیلویه وبویراحمد، جمعی از سپرده گذاران موسسه اعتباری کاسپین در تهران، حدود صد نفر از موتوریست های پیمانکاری شرکت حمل و نقل ریلی رجاء، سپرده گذاران مؤسسه اعتباری کاسپین در نیشابور، گروهی از کارگران شاغل در کارخانه آذر آب اراک، شماری از کارگران معدن زغال سنگ البرز مرکزی، جمعی از معترضین به نتایج انتخابات شورا در مریوان، کارگران البرز مرکزی سوادکوه و جمعی از تاکسیرانان فرودگاه‌های تهران در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، در پی حادثه کارخانه فولاد بویر احمد که منجر به مصدومیت ۹ نفر از کارگران شد، صبح روز گذشته گروهی از کارگران این واحد صنعتی با تجمع مقابل ساختمان استانداری کهگیلویه وبویراحمد خواستار تعیین تکلیف معوقات مزدی و بهبود ایمنی شغل خود شدند.

به دنبال حادثه انفجار کارخانه فولاد بویراحمد  تعدادی از کارگران این واحد صنعتی صبح روز گذشته تجمعی را مقابل ساختمان استانداری کهکیلویه و بویراحمد برپا کردند.

کارگران حاضر در این تجمع صنفی که در سه سال گذشته چند نوبت برای پیگیری معوقات مزدی ی و مشخص نبودن شرایط ادامه کارشان تجمع کرده بودند، امروز علاوه برپگیری مطالبات معوقه خواستار توجه به شرایط ایمنی حاکم در کارخانه فولاد بویراحمد نیز شده‌اند.

این کارگران مدعی هستند: “علاوه بر آنکه چندین ماه دستمزد معوقه طلبکارند از کمترین امکانات و تجهیزات اولیه ایمنی برخورداند که یک نمونه آن تلفات انسانی حادثه روز گذشته بوده است”.

به گفته این کارگران از سوی دیگر تا  پیش از وقوع این حادثه دلخراش همیشه آنها با مشکل تمدید نشدن دفترچه بیمه های خود به دلیل بدحسابی کارفرما مواجه بود‌اند اما در پی حادثه اخیر ظاهرا تمامی این مطالبات به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شده است.

در این زمینه معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز با حضور در اجتماع کارگران گفته است که تمامی مشکلات و دغدغه های کارگران این کارخانه تولیدی در اسرع وقت و اوایل هفته آینده با مسولان کشوری و استانی این واحد صنعتی به طور جدی پیگیری خواهد شد.

فتاح محمدی اظهار داشت که پیگیری مطالبات و حقوق کارگران این کارخانه یکی از اولویت های جدی مسئولان امر است و تاکنون پیگیری های لازم نیز در این راستا با مدیران این کارخانه در سطح ملی انجام شده است.

وی تصریح کرد که مهمترین خواسته مسئولان به ویژه سید موسی خادمی استاندار کهگیلویه وبویراحمد تعیین وضعیت شغلی و کاری کارگران و رفع دغدغه های خانواده های آنان است و بدون شک در هفته آینده نیز وضعیت آنها باید تعیین تکلیف شود.

تجمع جمعی از سپرده‌گذاران موسسه کاسپین مقابل مجلس

به گزارش ایلنا، جمعی از سپرده گذاران موسسه اعتباری کاسپین امروز مقابل مجلس تجمع کردند.

جمعی از سپرده گذاران موسسه اعتباری کاسپین امروز در اعتراض به عدم پرداخت وجوه خود و همچنین بی‌توجهی به سود سپرده‌هایشان مقابل مجلس تجمع کردند.

به گفته یکی از تجمع کنندگان موسسه اعتباری کاسپین در سال ۹۵ از بانک مرکزی مجوز گرفته ،اما تخلف تعاونی‌های تابعه آن بلاتکلیفی عده زیادی از مردم را رقم زده است.

او ادامه داد: “درحال حاضر عدم تعیین تکلیف سپرده‌های مردم نزد این بانک و همچنین بدقولی برای پرداخت سود به این سپرده‌ها مورد اعتراض است”.

تجمع کنندگان مقابل مجلس خواهان رسیدگی دستگاه های مسئول برای تعیین تکلیف سپرده گذاران شدند.

در اعتراض به بدعهدی پیمانکار، موتوریست‌های رجاء تجمع کردند

به گزارش ایلنا، حدود صد نفر از موتوریست های پیمانکاری شرکت حمل و نقل ریلی رجاء دست از کار کشیدند و در محوطه راه آهن تجمع کردند.

صبح روز (دوم خرداد ماه) حدود صد نفر از موتوریست‌های پیمانکاری شرکت حمل و نقل ریلی رجاء دست از کار کشیدند و در اعتراض به معوقات مزدی، در محوطه راه‌آهن تهران تجمع کردند.

این کارگران که طرف قرارداد به شرکت پیمانکاری «طاها» هستند، می‌گویند: “مطالبات مزدی ما در سال جدید پرداخت نشده‌است و وعده‌هایی که شرکت پیمانکاری به ما داده، هیچ کدام محقق نشده”.

یکی از این کارگران که در تجمع امروز صبح حضور داشته، می‌گوید: “برای تعویض دفترچه بیمه به تامین اجتماعی مراجعه کردم ولی نتوانستم دفترچه جدید بگیرم، چرا که شرکت پیمانکاری حق بیمه ما را در ماههای اخیر پرداخت نکرده‌است”.

این کارگران در روزهای گذشته نیز تجمعات اعتراضی برگزار کردند؛ با این وجود، مطالبات مزدی آنها پرداخت نشده است. این کارگران می‌گویند در سال جدید دستمزد نگرفته‌ایم.

تجمع اعتراضی سپرده گذاران مؤسسه اعتباری کاسپین در نیشابور

به گزارش ایسنا، سپرده گذاران مؤسسه اعتباری کاسپین مقابل شعبه مرکزی این مؤسسه در نیشابور تجمع کردند.

این اولین تجمع اعتراضی سپرده‌گذاران این مؤسسه در نیشابور نبود، آن‌ها پیش از این هم با تجمع در مقابل شعبه مرکزی این مؤسسه خواستار تعیین تکلیف و رسیدگی به وضعیت سپرده‌های خود شده بودند.

یکی از تجمع‌کنندگان امروز از سپرده ۶۰ میلیونی خود می‌گفت، دیگری نگران پرداخت نشدن سود تعلق گرفته به سپرده خود بود؛ یکی از سپرده‌گذاران در صحبت‌های میدانی صورت گرفته، گفت: “خود من بیش از ۵۰ میلیون در این مؤسسه سپرده داشتم، مادر همسرم نیز در اینجا سپرده‌گذاری کرده بود ما برای اخذ وام پول خود را در این مؤسسه گذاشتیم دیگر جرات نمی‌کنم پولم را در مؤسسات بگذارم”.

سعید شیبانی، معاون استاندار و فرماندار نیشابور درباره این تجمع اعتراضی عنوان کرد: “این موضوع در سراسر کشور است و این نگرانی مردم نسبت به عملکرد کاسپین و فرشتگان وجود دارد؛ اقدامات اولیه‌ای انجام شده، این اعتراض به خاطر مسئله سود سپرده است؛ گویا بخشی از آن سود از سال ۹۴ یا ۹۵ احتمالا قابلیت پرداخت نخواهد داشت، این افراد چون سپرده‌های زیادی داشتند، برایشان نگرانی ایجاد شده و می‌گویند «سود نیز باید محاسبه شود؛ چراکه قراردادمان با بانک همین بوده است» این موضوع نگرانی به وجود آورده و معترضان به فرمانداری هم آمده‌اند و مقابل شعبه نیز جمع شده‌اند”.

وی ادامه داد: “به سهم خودمان از تهران و مشهد پیگیری کرده‌ایم، فردا هم استانداری به علت شعب زیادی که در استان داریم بناست جلسه‌ای با مجموعه کاسپین، فرشتگان، بانک مرکزی و دست‌اندرکاران استان برقرار کند تا ابهامی که ایجاد شده رفع و نگرانی سپرده‌گذاران کمتر شود”.

شیبانی با بیان این که این یک موضوع کشوری است و ابهام آن نیز درباره سود است؛ گفت: “مردم نگران ‌اند و علت نگرانی آن‌ها این است که سپرده‌های کلان داشته‌اند و برای رفع این ابهام تعاملاتی در حال انجام است”.

وی افزود: “درباره پرداخت نیز اعلام شده بود که تنها در مشهد صورت می‌گیرد، پیگیری کرده‌ایم که به علت این که سهم ما در نیشابور زیاد است، یک شعبه نیز در نیشابور اختصاص دهند تا وقتی این مسئله بر طرف شد؛ مردم نیاز نباشد که به مشهد بروند”.

تجمع کارگران آذر آب در میدان صنعت اراک

به گزارش ایلنا، گروهی از کارگران شاغل در کارخانه «آذر آب اراک» بعد از ظهردیروز در انتقاد به بی توجه ای مدیران کارخانه به پرداخت مطالبات معوقه خود به نشانه اعتراض در میدان صنعت شهر اراک تجمع کردند.

تعدادی از کارگران حاضر در تجمع گفت: “از روز سه شنبه/ ۲۶ اردیبهشت ماه برای معوقات مزدیمان در محوطه کارخانه تجمع کرده‌ایم اما هربار به جز وعده‌، سخن دیگری از زبان کارفرما و مسئولان مربوطه نشنیدیم”.

او ادامه داد: “در نتیجه ادامه همین وضعیت به ناچار روز گذشته در محدوده میدان صنعت اراک که در حوالی محل استقرار کارخانه قرار دارد، جمع شدیم تا بلکه این بار وعده‌هایی تکراری رنگ اجرایی به خود بگیرد”.

براساس اظهارات این کارگر آذرآب دلیل اعتراض صنفی او و همکارانش پرداخت نشدن دست کم  ۳ماه مزد معوقه و۷ ماه حق بن از سوی کارفرماست.

کارگران این واحد سازنده پروژه‌های نیروگاهی، در ادامه گفتند: “هر یک از ما کارگران دست‌کم دارای سه سر عائله هستیم و تامین مخارج زندگی بسیار برایمان سخت شده است”.

کارگران معدن زغال سنگ البرز مرکزی تجمع کردند

به گزارش ایلنا، صبح روز (دوشنبه یکم خرداد ماه) شماری از کارگران معدن زغال سنگ البرز مرکزی به دلیل بی‌پاسخ ماندن خواسته‌هایشان تجمع برپا کردند.

به گزارش اخبار دریافتی ایلنا ،صبح روز (دوشنبه یکم خرداد ماه) گروهی از کارگران معدن زغال سنگ البرز مرکزی واقع در شهرستان سواد کوه به دلیل بی‌پاسخ ماندن خواسته‌هایشان تجمع  برپا کردند.

از قرار معلوم شرکتهای پیمانکاری مستقر در این واحد معدنی به کارگران گفته‌اند که استخراج زغال سنگ براساس قیمتهایی که در سال جاری به آنها پیشنهاد شده فاقد صرفه اقتصادی است و با این شرایط آنها قصد ادامه فعالیت در این واحد معدنی را ندارند.

 همچنین گفته می شود در تجمع امروز کارگران واحد زغال سنگ البرز مرکزی با مسدود کردن خیابانهای شهر زیرآب به نوعی اعتراض خودرا به مسئولان بیان کرده‌اند.

تجمع اعتراضی به نتایج انتخابات شورا در مریوان

به گزارش کردپرس، بسیاری از نامزدهای این دوره از انتخابات شورای اسلامی شهر مریوان عقیده دارند که بسیاری از آراء خرید و فروش شده و تخلفات گسترده ای در این زمینه صورت گرفته است و به این دلیل در جلو درب فرمانداری شهرستان مریوان تجمع نمودند.

روز شنبه نتایج انتخابات شورای شهر مریوان اعلام شد، مجموع آرای ماخوذه محاسبه شده شهرستان مریوان ۸۲ هزار و ۷۸۱ رای بود که از این تعداد ۷۰ هزار از آنها آرای صحیح می باشد.

به گفته فرماندار مریوان میزان مشارکت در شهرستان مریوان ۶۵ درصد بوده است. اما بسیاری از کاندیداهای دوره پنجم انتخابات شورای اسلامی مریوان برای اعتراض به آنچه که خود تخلفات گسترده در انتخابات عنوان نموده اند در جلو درب فرمانداری تجمع نمودند.

نامزدهای معترض به نتایج سرشماری آراء در مریوان در دو روز گذشته و پس از چند ساعت از اعلام نتایج قطعی انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر به نشانه اعتراض به تخلفات گسترده صورت گرفته در جلو درب فرمانداری شهرستان مریوان تجمع نمودند.

بیش از ۷۰ نفر از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات در مریوان ضمن تجمع در جلو درب فرمانداری با فرماندار این شهرستان دیداری چندین ساعته داشتند و اعتراض های خود نسبت به تخلفات را در این جلسه عنوان نمودند.

بسیاری از نامزدهای این دوره از انتخابات شورای اسلامی شهر عقیده دارند که بسیاری از آراء خرید و فروش شده و تخلفات گسترده ای در این زمینه صورت گرفته است.

لازم به ذکر است که انتخابات مریوان همزمان با سراسر کشور آغاز و به پایان رسید اما فرمانداری مریوان از اعلام نتایج این کارزار انتخاباتی تا ساعت یازده شب شنبه امتناع نمود.

فرماندار مریوان که قرار بود روز شنبه راس ساعت ۷ بعد از ظهر در کنفرانسی خبری نتایج را اعلام نماید با نگه داشتن خبرنگاران در سالن انتظار فرمانداری تا ساعت ۱۱ شب از اعلام این نتایج امتناع نموده و دلیل آن را فعالیت هیئت نظارت انتخابات در تجمیع آرائعنوان نمود.

شامگاه شنبه محمد شفیعی در بین خبرنگاران اظهار کرد: بدلیل این که تعداد نامزدهای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر مریوان زیاد و همچنین شمارش تعداد آراء موجود در صندوق های اخذ رای نیز زیاد هستند و باید به دقت هرچه تمامتر شمرده شوند تا در حق کسی اجحاف نگردد اعلام نتایج قطعی به تعویق افتاده است.

شفیعی همچنین در راس ساعت ۱۱ که قرار بود در کنفرانسی خبری نتایج را اعلام نماید بدلیل تجمع معترضین به عدم ابلاغیه فرمانداری در زمینه اعلام آراء که در جلو درب فرمانداری این شهرستان صورت گرفته بود به صورت نامتعارف و از طریق کانال های تلگرامی این نتایج را اعلام نمود.

لازم به یادآوری است دیروز یکشنبه تعدادی از کاندیداهای شورای شهر مریوان در نشستی با فرماندار مریوان از تخلفات گسترده انتخابات گلایه کردند و خواستار رسیدگی شدند.

محمد شفیعی فرماندار مریوان با بیان اینکه اسم ۷ عضو منتخب شورای شهر مریوان بعد از پایان شمارش رأی گیری هیات اجرایی از سوی هیات نظارت نهایی و شامگاه روز شنبه اعلام شد، تصریح کرد: آن دسته از کاندیداهای که به روند برگزاری انتخابات و تخلفات احتمالی شکایت دارند امروز و فردا می توانند با ارائه مستندات شکایت خود را به فرمانداری این شهرستان مکتوب تحویل دهند.

لازم به ذکر است که در روز یکشنبه معترضین به نتایج که به گفته آنها تخلفاتی گسترده در این انتخابات صورت گرفته است برای بار دوم در جلو درب فرمانداری همراه با بسیاری از مردم این شهرستان تجمع نمودند اما امروز دوشنبه از تجمع و اعتراضات چند روز گذشته خبری نیست و روال شهر به حالت عادی برگشته است.

محور سوادکوه با اعتصاب کارگران مسدود شد

به گزارش فارس، محور سوادکوه در شهر زیراب با اعتصاب کارگران البرز مرکزی بسته شد.

به دلیل مطالبات گذشته کارگران البرز مرکزی سوادکوه و پیشنهاد شرکت سامان به شرکت‌های پیمانکار با قیمتی که به گفته پیمانکاران صرفه اقتصادی ندارد و به کارگران بیان شد که با این وضعیت نمی‌توانند کار کنند.

در حال حاضر کارگران البرز مرکزی در میدان شهر زیراب اجازه عبور و مرور خودروها به سمت قائم‌شهر را نمی‌دهند.

تجمع تاکسیرانان فرودگاه‌های تهران در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات

به گزارش ایلنا، جمعی از تاکسیرانان فرودگاه‌های تهران مقابل شرکت تعاونی تاکسیرانی تجمع کردند.

تعدادی از رانندگان تاکسی فرودگاه‌های امام خمینی ومهرآباد تهران به دلیل مشکلات صنفی و برآورده نشدن مطالبات، مقابل شرکت تعاونی تاکسیرانی در خیابان ملک تجمع کردند.

از قرار معلوم، از چند وقت پیش همچنان مشکل بیمه رانندگان تاکسی پابرجاست و علاوه بر آن، عدم پرداخت کرایه توسط شرکت تعاونی به فرودگاه‌ها، رفت و آمد تاکسیرانان را با مشکل مواجه کرده‌است.

رانندگان تاکسی می گویند پیش از این نیز بارها تجمع برگزار کردیم ولی تا کنون نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید