خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  امیر امیرقلی از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد

امیر امیرقلی از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد

خبرگزاری هرانا ـ ساعاتی پیش امیر امیرقلی زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج با اتمام محکومیت از این زندان آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، امیر (علی) امیر قلی زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج با اتمام محکومیت از زندان آزاد شد.

آقای امیر قلی که پیش تر به تحمل پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود، با توجه به اعطای عفو نوروزی از بابت اتهام “توهین به مقدسات” محکومیتش به دوسال و نیم حبس تعزیری تقلیل یافت که امروز با اتمام محکومیت خود از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

امیر امیرقلی فعال دانشجویی سابق و زندانی سیاسی، در دی‌ماه ۱۳۹۴ به اتهام «توهین به مقدسات»، «توهین به رهبری»، «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی»، «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات» و «تبلیغ علیه نظام» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۱۹ سال و شش‌ماه حبس تعزیری محکوم شد.

جلسه دادگاه تجدیدنظر این زندانی سیاسی مورخ ۱۳مردادماه سال ۹۵ برگزار شده بود و شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با قضاوت «قاضی قمی‌زاده» حکم ۱۹سال و شش‌ماه حبس امیر (علی) امیرقلی را به ۸ سال زندان کاهش داد.

بر اساس این حکم، آقای امیرقلی از اتهامات «اجتماع و تبانی علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» تبرئه و به اتهامات «توهین به ائمه اطهار» به ۵سال، «توهین به امام و رهبری» به ۱ سال و «تبلیغ علیه نظام» به ۲سال و جمعا به ۸سال حبس محکوم شد. این حکم  تجمیع شد و قرار بود پنج سال آن اجریی شود.

در اردیبهشت ماه سال ۹۵، سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای با عنوان «امیر امیرقلی، فعالی که در ایران به دو دهه زندان محکوم شده» ضمن برشمردن موارد متعدد نقض حقوق این فعال مدنی و وضعیت نامناسب سلامت وی، از مقامات ایرانی خواست تا او را بدون قید و شرط آزاد کنند و اطمینان دهند که او از شکنجه و رفتار نامناسب در امان است.

سال گذشته در مردادماه نیز بیش از ۳۰۰ تن از شهروندان ایرانی و خارجی فعال در زمینه سیاست و حقوق بشر در بیانیه ای خواستار رسیدگی به وضعیت امیر امیرقلی شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید