خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  عمده اجساد کارگران جان باخته معدن آزادشهر تعیین هویت شدند / شکایت بازنشستگان این معدن

عمده اجساد کارگران جان باخته معدن آزادشهر تعیین هویت شدند / شکایت بازنشستگان این معدن

خبرگزاری هرانا ـ رئیس مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی نیروی انتظامی مراحل تعیین هویت اجساد کارگران معدن آزادشهر را تشریح کرد، وی نیمی از اجساد را با آسیب دیدگی بالا دانست که تعیین هویت آنان بسیار دشوار بود. همزمان کارگران بازنشسته این معدن با شکایت از کارفرما خواهان دریافت معوقات مزدی خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، رئیس مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی نیروی انتظامی گفت: “۲۰ نفر از جانباختگان حادثه معدن یورت استان گلستان که قابل شناسایی نبودند با تلاش تیم های دی وی آی استان احراز هویت شدند”.

افشین خارا افزود: “در پی وقوع حادثه انفجار معدن یورت در شهرستان آزادشهر که منجر به فوت تعدادی از معدنکاران شد بلافاصله پس از انفجار، تیم های دی وی آی (شناسایی اجساد قربانیان حوادث) استان و شهرهای تابعه به محل وقوع انفجار اعزام شدند”.

وی افزود: “در مرحله اول، در محل ورودی تونل با تلاش گروه متخصص امداد و نجات ۲۱ نفر از اجساد سالمی که به علت خفگی در اثر گاز متان جان خود را از دست داده بودند، یافت شد؛ با توجه به اینکه مشخصات ظاهری حفظ شده بود و نیازی به احراز هویت تخصصی نبود با کمک خانواده های جانباختگان، اجساد مورد شناسایی قرار گرفتند”.

خارا با اشاره به اینکه عکسبرداری و انگشت نگاری از اجساد توسط تیم کارشناسان تشخیص هویت در محل حادثه صورت گرفت، گفت: “با توجه به اینکه از نظر قانونی وظیفه نگهداری اجساد به عهده پزشکی قانونی است، لذا تحویل جانباختگان به منظور صدور گواهی فوت به پزشکی قانونی محول شد”.

وی گفت: “دو روز پس از حادثه با کشف پیکر یکی دیگر از معدنکاران بلافاصله عکسبرداری و انگشت نگاری صورت گرفت که پس از هماهنگی با خانواده متوفی و گرفتن آثار انگشتان متوفی، هویت وی مورد شناسایی قرار گرفت”.

رئیس مرکز تشخیص هویت ناجا به حضور به موقع کارشناسان تخصصی تطبیق آثار انگشت در محل حادثه اشاره کرد و گفت: “از همان ابتدای حادثه، کارشناسان تشخیص هویت آزاد شهر به همراه اکیپی از ماموران آگاهی مرکز استان، در محل حادثه حضور یافته و برای شناسایی هویت اجساد، بلافاصله انگشت نگاری و عکس از این اجساد انجام شد”.

خارا ادامه داد: “چند روز پس از وقوع حادثه و باز شدن راه انحرافی در پشت آوار، ۲۱ پیکر معدنکاران توسط نیروهای متخصص امداد و نجات کشف شد”.

وی با بیان اینکه پزشکی قانونی به دلیل عدم احراز هویت نمی توانست گواهی فوت صادر کند، گفت: “به دلیل دمای بالا در تونل و همچنین گذشت چندین روز از فوت قربانیان، چهره و مشخصات ظاهری آنها قابل شناسایی نبودند”.

وی افزود: “باتوجه به لزوم تسریع در شناسایی جانباختگان مقرر شد در محل خانواده قربانیان آثار انگشتی از جان باختگان را ارائه تا از طریق بازسازی اثر انگشت متوفیان نسبت به شناسایی آنها اقدام شود که در مجموع ۲۰ نفر جان باختگان از این طریق احراز هویت شدند”.

رئیس مرکز تشخیص هویت ناجا ادامه داد: “یک نفر دیگر از جان باختگان به علت شدت جراحات بالا اثر انگشت وی توسط دی وی آی قابل بازسازی نبود که جسد برای شناسایی به پزشک قانونی تحویل داده شد”.

خارا گفت: “مجموع کارکنان تیم های دی وی آی شهرستانهای استان از شروع حادثه تا اتمام مرحله عملیات آوار برداری در خصوص شناسایی و احراز هویت جانباختگان به صورت آماده باش در محل حادثه حضور داشتند”.

کارگران بازنشسته زمستان یورت هم از کارفرما شکایت کردند

به گزارش ایلنا، در ادامه مراجعه کارگران معدن زغال‌سنگ یورت به ادارات کار و طرح دادخواست برای دریافت معوقات مزدی، حدود ۱۰۰کارگر بازنشسته این واحد معدنی نیز با طرح دادخواست مشابهی خواستار وصول مطالبات برزمین مانده خود شدند.

این کارگران که از سال ۹۴ و با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان آوربازنشسته شده اند، مدعی شدند که کارفرمای آنها قسمتی از مطالبات مزدی آن زمانشان را بابت هزینه‌های بازنشستگی‌ پیش از موعد آنها هزینه کرده است.

از قرار معلوم کارگران یاد شده تا آنزمان نزدیک به ۱۲ ماه مطالبات مزد طلبکار بودند که ارزش ریالی آن بین ۱۸ تا ۱۹ میلیون تومان برآورد می‌شد اما کارفرمای آنها بین ۶  تا۸ میلیون تومان از این مبلغ را بابت بازنشستگی سخت و زیان آور آنها هزینه کرده است.

برابر مقررات مربوط به بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور، کارفرمایان مشمول باید بابت ایامی که برای کارگران آنها سابقه انجام کارهای سخت و زیان آور ثبت شده است، ۴ درصد بیشتر حق بیمه پرداخت کنند.

اگرچه مسئولیت پرداخت این هزینه به کارفرما سپرده شده است اما در مواردی مانند معدن زمستان یورت کارفرمایان مشمول دست‌کم پرداخت قسمتی از این هزینه‌ را به عهده کارگران متقاضی گذاشته‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید