خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اصناف  >  اتحادیه سراسری کانون‌های وکلا خواستار پیگیرد عوامل ضرب و جرح وکیل دادگستری شدند / اسناد

اتحادیه سراسری کانون‌های وکلا خواستار پیگیرد عوامل ضرب و جرح وکیل دادگستری شدند / اسناد

خبرگزاری هرانا – اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با ارسال دو نامه جداگانه به وزیر کشور و فرماندهی نیروی انتظامی به ضرب‌وشتم حسین مهر اندیش، وکیل دادگستری توسط پرسنل نیروی انتظامی در بیمارستان، شدیدا اعتراض کرده و خواستار رسیدگی به این موضوع و پیگرد متخلفان شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران در دو نامه جداگانه به وزیر کشور و فرماندهی نیروی انتظامی، با موضوع “نحوه برخورد ماموران نیروی انتظامی با یکی از وکلای محترم دادگستری (جناب آقای مهراندیش)” تاکید کرد که اقدام مامور نیروی انتظامی هیچ توجیهی ندارد.

در این نامه از مقامات مسئول خواسته شده، صرفا از جهت عدم رعایت حقوق شهروندی و بی اعتنایی به مفاد تبصره ۳ ماده واحده مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام، موضوع بررسی شود و فرد خاطی به نحو مقتضی تنبیه شود.

اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران همچنین در این نامه نوشته: “بدیهی است آموزش پرسنل نیرو در زمینه رعایت حقوق شهروندی و مقررات قانون آیین دادرسی کیفری و مصوبه پیش گفته مجمع تشخیص مصلحت می تواند از تکرار اینگونه موارد جلوگیری کند.”

لازم به یادآوری است حسین مهر اندیش، وکیل دادگستری سه شنبه گذشته در پی شکایت قاضی شعبه ۲۹ در زمان وکالت در مجتمع قضائی شهید مدنی تهران مضروب و بازداشت شد. وی پس از بازداشت و در پی ضربه به سر و بروز عارضه قلبی به مرکز درمانی منتقل شده بود که در آنجا نیز مجددا توسط ماموران کلانتری ۱۴۸ انقلاب مورد ضرب و شتم قرار گرفت. انتشار فیلم مضروب کردن این وکیل دادگستری واکنش گسترده ای در افکار عمومی داشت.

در ویدیویی که در اختیار هرانا قرار گرفته و لحظات پیش از حضور پزشک بر سر بیمار را نشان می داد، یکی از ماموران نیروی انتظامی به دلایل نامعلومی با آقای مهراندیش که در حالت بی حالی قرار دارد بدرفتاری می کند و پس از دستبند زدن او به تخت به ناحیه سینه او ضربه میزند.

در این ویدیو خانم نقویان همسر آقای مهراندیش که ایشان نیز به حرفه وکالت اشتغال دارد به ماموری که ضربه می زند معترض می شود.

شاهدین در صحنه به هرانا گفتند یکی از افسران ارشد حاضر که گفته میشود سمت ریاست کلانتری را نیز بر عهده دارد به خانم نقویان لگد زده است.

منبع نزدیک به خانواده مهر اندیش پیش تر در این رابطه به هرانا گفته بود: “بعد از ضرب و شتم آقای مهر اندیش را به دادسرای خارک می برند و بحث دیگری شکل می گیرد که در شعبه بازپرسی دیگری برای وی وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی صادر شد اما به دلیل تمام شدن ساعات اداری ایشان از تودیع وثیقه ناتوان بوده و به زندان منتقل شده بود که روز ۲۱ اردیبهشت همکارانش با تودیع وثیقه باعث آزادی او از زندان رجایی شهر کرج شدند.”

لازم به ذکر است خشونت رفتاری در نیروهای انتظامی و نظامی ایران مسبوق به سابقه است و حتی موارد زیادی از مرگ در بازداشتگاه ها یا فوت فرد در زمانی که تحت بازداشت بوده در سالهای اخیر گزارش شده است با اینحال در کمتر موردی فرد خاطی توبیخ یا مجازات شده.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید