خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  جلوگیری از ترخیص کولەبرھا در بیمارستان ارومیه به دلیل عجز از پرداخت هزینه های درمانی

جلوگیری از ترخیص کولەبرھا در بیمارستان ارومیه به دلیل عجز از پرداخت هزینه های درمانی

خبرگزاری هرانا ـ زمستان گذشته براثر تیراندازی ماموران مرزی دو کولەبر سردشتی زخمی و روانه بیمارستان ارومیە شدند اما تاکنون بە علت عدم توانایی در پرداخت هزینەهای درمان، به آنها اجازه ترخیص داده نمی شود. مدیران بیمارستان به خانواده این دو کولەبر گفتەاند؛ بیمارانی که بر اثر اصابت گلوله از سوی نیروهای نظامی ایران مجروح و نیاز به درمان داشته باشند، مشمول طرح تحول سلامت نمی شوند.

بەگزارش خبرگزاری هرانا به نقل از موکریان، کولەبر “بهمن توفیقى” اھل روستای گاکە از توابع سردشت، ١۵ اسفند ٩۵، در اطراف روستاى بیتوش مورد اصابت گلوله نیروهای مرزی ایران قرار گرفت و به علت شدت جراحات از ناحیه شکم به بیمارستان امام ارومیه منتقل شد.

خانوادە توفیقی گفتند: “به دلیل ناتوانى در پرداخت هزینەهای بیمارستان، اجازه ترخیص فرزند خود را ندارند”.

“عثمان احمدی” دیگر کولەبر مرزی اھل روستاى دوله سردشت ١٣ بهمن ٩۵ بر اثر تیراندازی ماموران مرزی ایران زخمی و هم اکنون در بیمارستان امام ارومیه بستری می باشد.

خانواده احمدی گفتند: “یکی از پاهای عثمان به دلیل جراحات وارده و تاخیر در درمان وی از کار افتاده و تا حالا هزینه ترخیص او به بیش از ۶٠ میلیون تومان رسیده و ما توانایی پرداخت این مبلغ را نداریم”.

خانوادە ھای این دو کولەبر نگران افزایش بدھی خود بە بیمارستان ھستند وگرنە وضعیت جسمی توفیق و عثمان چندان مناسب ترخیص نمی باشد.

مدیران بیمارستان به خانواده این دو کولەبر گفتەاند؛ بیمارانی که بر اثر اصابت گلوله از سوی نیروهای نظامی ایران مجروح و نیاز به درمان داشته باشند، مشمول طرح تحول سلامت نمی شوند.

خطرات کولەبری و برخورد سخت ماموران مرزی با کولەبرھا، آن اندازه هزینەزا هست که افراد جز به دلیل تنگی معیشت به آن روی نیاورند. کارشناسان اقتصادی نبود زیرساخت‌های اقتصادی، عدم سرمایه‌گذاری، ﺗﺒﻌﻴﺾ ﻓﺎﺣﺶ ﺩﺭ ﺍﺧﺘﺼﺎﺹ ﺩﺭﺁﻣﺪﻫﺎی ملی ﺑﻪ برخی ﺍﺳﺘﺎﻥ‌ﻫﺎ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﺑﺎ ﻣﺮﻛﺰ، ﻋﺪﻡ ﻭﺟﻮﺩ ﺑﺮﻧﺎمەﻫﺎی ﺩﺭﺍﺯ ﻣﺪﺕ ﺩﺭ ﺟﻬﺖ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﺍﺷﺘﻐﺎﻝ ﭘﺎﻳﺪﺍﺭ و دیدگاه امنیتی حکومت نسبت به مناطق مرزی غرب کشور را از جمله دلایل مربوط به گسترش پدیده کولەبری برشمردەاند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید