خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶, 20th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۲/۲۰ ساعت ۱:۴۲:۲۹

    خانه  > اصناف, کارگران  >  پنج تجمع اعتراضی و صنفی طی ۴۸ ساعت گذشته در ایران برگزار شد

پنج تجمع اعتراضی و صنفی طی ۴۸ ساعت گذشته در ایران برگزار شد

خبرگزاری هرانا ـ امروز آموزشیاران نهضت سواد آموزی، جمعی از کارگران شاغل در واحدهای تعمیراتی پروژه‌های فاز ۱۲ کنگان و تعدادی از کارگران سهامدار معدن کرمیت اسفندقه دست به تجمع زدند. روز گذشته نیز بیش از  ۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی قو و جمعی از کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت کشور، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطلبات خود شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی قو از ساعت ۹ صبح روز (دوشنبه/ ۱۸ اردیبهشت) مقابل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تجمع کرده‌‌اند. اعتراض آنها به عدم پرداخت مطالبات مزدی اسفند ۹۵ ، فروردین ۹۶، و بخشی از عیدی سال گذشته باز می‌گررد.

بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه  روغن نباتی قو از ساعت ۹ صبح امروز مقابل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تجمع کرده‌‌اند.

تعدادی از این کارگران می‌گویند “اعتراض آنان به عدم پرداخت مطالبات مزدی اسفند ۹۵ ، فروردین ۹۶، و بخشی از عیدی سال گذشته باز می‌گردد”.

علاوه بر این بیش از ۶۰ نفر از کارگران روغن قو خواهان بازنشستگی با استفاده از قانون سختی و زیان آور هستند که تاکنون کارفرما با بازنشستگی آنان موافقت نکرده است.

این دومین تجمع کارگران روغن نباتی قو در اردیبهشت ماه است. پیشتر در روز ۱۱ اردیبهشت (روز جهانی کارگر) تعدادی از کارگران روغن با حمل پلاکارد در محوطه حرم امام خمینی تجمع کرده بودند.

تجمع آموزشیاران نهضت سواد آموزی مقابل وزارت آموزش و پرورش

به گزارش مهر، آموزشیاران نهضت سواد آموزی مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند.

تعدادی از آموزشیاران نهضت سوادی آموزی در مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کرده‌اند. آنان نسبت به وضعیت بلاتکلیف خود معترضند.

یکی از آمورشیاران می‌گوید: “وزارت آموزش و پرورش نسبت به تعیین تکلیف و استخدامی ما اقدامی نمی‌کند”.

وی ادامه می‌دهد: “با وجود مصوبه مجلس برای به کارگیری آموزشیاران نهضت سوادی آموزی وزارت آموزش و پرورش اهمیتی به ما نمی‌دهد”.

قاسم احمدی لاشکی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از بررسی طرح استخدام آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی بعد از انتخابات ریاست جمهوری خبرداد و گفت: “حدود ۳۰ هزار نفر از آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی از این طریق تعیین تکلیف می‌شوند”.

نمایندگان مجلس در مرداد ماه ۹۴ و شهریورماه ۹۵ دو مصوبه برای تعیین تکلیف و بکارگیری نیروهای حق‌التدریسی و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی داشتند. اخیراً نمایندگان مجدداً بر عملیاتی شدن دو مصوبه یادشده تأکید کردند و در روز ۲۹ فروردین ماه امسال یک فوریت طرح تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش با موافقت نمایندگان به تصویب رسید.

بر این اساس در صورت موافقت مجلس با جزئیات این طرح دولت مکلف است حداکثر ظرف مدت یک‌سال کلیه نیروهای حق‌التدریسی مشمول این قانون را و همچنین معلمین حق‌التدریسی و آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی را پس از گذراندن دوره‌های آموزشی بدون نیاز به شرکت در آزمون استخدامی به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآورد. در این مصوبه جدید مجلس که چند روز قبل اعلام کرد بحث استخدام قطعی آموزش دهندگان مطرح شده است و ماده ۱۷ دولت را موظف کرده افراد با طی دوره آموزشی شش‌ماهه بدون نیاز به شرکت در آزمون استخدام شوند.

روز گذشته رخ داد؛ تجمع کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت

به گزارش ایلنا، روز گذشته، دوشنبه (هجدهم اردیبهشت) جمعی از کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت کشور مقابل شرکت ملی پالایش نفت تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان که از کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت هستند، می‌گویند پس از خصوصی‌سازی و واگذاری جایگاه‌ها به بخش خصوصی، بیکار شده‌ایم.

تجمع‌کنندگان از نمایندگان مجلس و وزیر نفت خواستند که به وضعیت اشتغال آنها رسیدگی شود.

یکی از تجمع کنندگان گفت: “سالها سابقه کاردارم اما اکنون ماههاست که بیکارم و هیچ نهادی هم پاسخگوی وضعیت نابسامان ما نیست”.

اعتراض گروهی از کارگران فاز ۱۲ کنگان به شرایط نامناسب شغلی

به گزارش ایلنا، صبح امروز (۱۹ اردیبهشت ماه) جمعی از کارگران شاغل در واحدهای تعمیراتی پروژه‌های فاز ۱۲ کنگان در اعتراض به شرایط شغلی خود  تجمع کردند.

به گفته این منابع کارگری، این اعتراض صنفی از سه روز گذشته آغاز شده و دلیل آن نامشخص بودن وضعیت قراردادهای کاری، وضعیت نامناسب استراحتگاه‌ها و بی کیفیت بودن وعده‌های خوراک تدارک شده از سوی کارفرما، عنوان شده است.

بنا به اظهار این منابع در راستای همین اقدام اعتراضی، کارگران معترض از خوردن وعده‌های غذایی توزیع شده نیز خودداری کرده‌اند.

همچنین گفته شده، با گذشت دو ماه از سال جاری هنوز قراردادهای کاری کارگران منعقد نشده و مبلغ قراردادها نیز از سال گذشته کمتر و به همین دلیل ناراحتی کارگران را به همراه داشته است.

به گفته این منابع خبری، فاز ۱۲ کنگان مدت ها بدون مدیریت مشخص اداره می شود.

برای دومین روز متوالی اتفاق افتاد: تجمع کارگران سهامدار معدن اسفندقه در مقابل فرمانداری ارزوئیه

به گزارش ایلنا، اعتراض کارگران سهامدار معدن کرمیت اسفندقه امروز نیز در اعتراض به بی توجهی کارفرما به وضعیت سهامشان ادامه دارد.

جمعی از کارگران سهامدار معدن کرمیت اسفندقه در این زمینه گفتند: “امروز دومین روز متوالی است که برای روشن شدن وضعیت سهامشان مقابل ساختمان فرمانداری ارزوئیه تجمع کرده‌اند”.

یکی از کارگران معدن کرمیت اسفندقه در مورد این تجمع می گوید: “در سال  ۷۱ سهام  معادن کرومیت اسفندقه که یکی از بزرکترین معادن کرومیت کشور محسوب می شود، از سوی وزارت صنعت ومعدن دولت وقت  بین صندوق بازنشستگی فولاد وشرکت  صنعتی معدنی امیر و  بیش از ۶۵۰ کارگری که آن زمان در این واحد معدنی مشغول بوده‌اند، تقسیم شد”.

او با بیان اینکه کارگران معترض به روند توزیع سود سهام وگزارشهای سالانه  عملکرد هیئت مدیره  انتقاد دارند افزود: “درحال حاضر سهام‌داران این شرکت صندوق بازنشستگی فولاد با ۵۱ درصد سهم ،شرکت صنعتی معدنی امیر با ۱۷ درصد سهم وپرسنل وکارگران معدن اسفندقه که ۳۲ درصد سهام را دارا هستند”.

طبق ادعای کارگران معترض او وسایر همکارانش که  بیش از ۲۵ سال است سهامدار این واحد معدنی هستند که متاسفانه طی این مدت سود سهامی دریافت نکرده اند.

این کارگر با تاکید بر اینکه ما خواستار جدا سازی سهمام متعلق به خود هستیم در ادامه افزود: “تجمع دو روز گذشته نتیجه بی‌توجهی به یک خواسته صنفی قدیمی کارگران است و هیچ ربطی به رقابت‌های  سیاسی که امروز در جامعه مشاهده می‌شود، ندارد”.

وی با بیان اینکه ما خواستار رسیدگی جدی مسئولین استانی و کشوری در حل و فصل این موضوع که حق قانونی و مسلم کارگران و بازنشستگان معدن اسفندوقه به شمار می رود، هستیم افزود: “اعتراض صنفی کارگران در حالی است که روز گذشته نیز همین کارگران تجمع مشابهی را  در محوطه کارگاه آبدشت مقابل ساختمان مدیریت برپا کرده بودند که با بی توجه ای مسئولان امروز نیز ادامه پیدا کرد”.

به گفته این کارگر تجمع روز گذشته کارگران معترض معدن اسفندوقه در حالی خاتمه پیدا کرد که مسئولین فرماندار وعده پی گیری مطالباتمان را امروز سه‌شنبه دادند به همین دلیل امروز به فرمانداری مراجعه کرده ایم تا پاسخ روشنی به مشکلاتمان داده شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید