خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶, 19th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۱/۲۸ ساعت ۱۱:۲۲:۱۵

    خانه  > کارگران  >  اخراج و سرگردانی کارگران در سه واحد صنفی

اخراج و سرگردانی کارگران در سه واحد صنفی

خبرگزاری هرانا ـ بیش از ۱۴۰ کارگر در سه واحد صنفی اخراج شده و در وضعیت سرگردانی به سر می برند. منابع خبری در شرکت داروگر از ممانعت کارفرمای این واحد از ورود ۲۷ نفر از کارگران رسمی و قرار دادی به محل کارشان خبر می دهند. در استان زنجان نیز دست‌کم ۸۰ نفر از کارگران تعدیل شده روغن نباتی جهان در انتظار برای بازگشت به کار به سر می برند. همچنین منابع خبری در استان قزوین از سرگردانی ۳۵ نفر از کارگران تعدیل شده دو کارخانه«تولی پرس»و«بسته بندی البرز» خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، منابع خبری در شرکت داروگر از ممانعت کارفرمای این واحد از ورود ۲۷ نفر از کارگران رسمی و قرار دادی به محل کارشان خبر می دهند.

منابع کارگری با اعلام این خبر می‌گویند: “ازصبح امروز (۲۷ فروردین ماه) نزدیک به ۲۷ کارگر شاغل در  کارخانه «داروگر» اجازه ورود به محل کارشان را پیدا نکرده و در نتیجه در محل ورودی کارخانه اجتماع کردند”.

برپایه این اظهارات این منابع خبری، از قرار معلوم ۲۷ کارگری که صبح امروز یکشنبه (۲۷ فروردین ماه) از حضور در محل کار همیشگی‌ خود منع شده‌اندبین ۱۸ تا ۲۶ سال سابقه کار دارند.

طبق  گزارش کارگران،این تعدیل‌ها در حالی اتفاق افتاده است که پیشتر کارفرما فعالیت کارخانه از حدود دو هفته مانده به شروع سال جدید تا روز گذشته (۲۷ فروردین) برای آنچه که انجام تعمیرات نامیده می‌شود، تعطیل اعلام  کرده بود  و تمامی کارگران تازه از دیروز اولین روز کاری خود در سال جدید را شروع کرده بودند.

به نقل از منابع گفته می شود از همه کارگران منع شده به دلیل داشتن شرایط سنی و سابقه‌ای نزدیک به بازنشستگی خواهان بازگشت به کار قبلی خود هستند.

از قرار معلوم دو نفر رسمی و۲۵ نفر قرار دادی هستند که یک‌نفر از آنها در نهاد صنفی کارخانه داروگر نیز عضویت دارد.

گفتنی است کارخانه داروگر در زمینه تولید ظروف تولید محصولات شویند وبهداشتی با ۵۰۰ کارگر جاده مخصوص تهران به کرج فعالیت دارد.

انتظار ۸۰ کارگر روغن نباتی جهان برای بازگشت به‌کار

به گزارش ایلنا، منابع خبری در استان زنجان از سرگردانی دست‌کم ۸۰  نفر از کارگران تعدیل شده روغن نباتی جهان خبر می‌دهند.

برپایه این اطلاعات، کارگران مورد نظر پیش‌تر در این کارخانه مشغول کار بودند که تقریبا از دو ماه پیش به همراه ۸۰ کارگر دیگر تعدیل می‌شوند.

از قرار معلوم دلیل تعدیل این ۱۶۰ کارگر اعلام عدم نیاز و کمبود مواد اولیه از جانب کارفرما عنوان شده است.

این کارگران تعدیلی قرار بود بعد از فراهم شدن شرایط کار وتامین مواد اولیه تولید دوباره به سرکار بازگردند و اگرچه تاکنون نیمی از آنها به کار سابق خود بازگشته‌اند اما هنوز تعداد ۸۰ نفر بیکار و سرگردان باقیمانده‌اند.

از قرار معلوم ، به غیر از این کارگران تعداد ۶۰ کارگر در پایان سال گذشته هنوز در استخدام کارخانه روغن نباتی جهان باقی‌مانده بودند، که همگی آنها از یک هفته مانده به شروع سال جدید تا روز گذشته ۲۶ فروردین ماه کارخانه  در تعطیلات و مرخصی بودند.

به گفته یکی از کارگران از روز گذشته که فعالیت  تولیدی  کارخانه از سر گرفته شد، و در این مدت به غیر کارگران باقیمانده، حدود نیمی از کارگران اخراجی نیز به کار خود بازگشته‌اند اما هنوز حدود ۸۰ کارگر اخراج شده باقیمانده‌اند.

همچنین به نقل از منابع خبری در زنجان گفته می شود شماری ازاین کارگران تعدیل شده صبح امروز ۲۷ فروردین ماه برای پی گیری  وضعیت شغلیشان به اداره کار زنجان مراجعه کرده اند اما پاسخ روشنی به خواسته های آنان داده نشده است.

سرگردانی کارگران اخراجی تولی پرس وبسته بندی البرز ادامه دارد

به گزارش ایلنا، منابع خبری در استان قزوین از سرگردانی۳۵ نفر از کارگران تعدیل شده دو کارخانه«تولی پرس»و«بسته بندی البرز» خبر می‌دهند.

این کارگران که پیشتر در این کارخانه مشغول کار بودند از روز ۱۴ فروردین ماه در راستای کاهش هزینه‌ها از جانب کارفرما تعدیل شده‌اند.

این کارگران تعدیلی  که امیدوار بودند کارفرما آنان را دوباره به سرکار بازگرداند می گویند؛ مدیران این واحد تولیدی به  ما کارگران می‌گویند شرایط بازگشت به کار فراهم نیست. با این حال خواسته ما بازگشت به کار سابق ودریافت مطالبات معوقه است.

از قرار معلوم،از روز گذشته(۲۶ فروردین ماه) کارفرما به کارگران تعدیل شده اطلاع داده برای گرفتن نامه ترک کار خود به کارخانه مراجعه کنند .در این بین تعدادی از کارگران نامه ترک کار خود را گرفته اند تا بتوانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

در عین حال کارگران  تعدیل شده تولی پرس وبسته بندی البرز که تحت مسئولیت یک کارفرمای واحد فعالیت داشتند مدعی هستند  مجموع مطالبات مزدی آنان به حدود ۲۵۰ میلیون تومان می رسد.  همچنین گفته می‌شود  این مطالبات مربوط به دستمزد اسفند ماه سال ۹۵ ،اضافه کاری اسفند ۹۴،حق شیف  فروردین ۹۴ تا اسفند ۹۵ به همراه چند سال سنوات واضافه کاریها وتعطیل کاری ها می شود.

به اعتقاد کارگران تعدیل شده، در شریط کنونی که بیکاری بیداد می‌‌کند قطع یقین برای افرادی که در موقعیت جسمی و سنی ما هستند؛ راه آبرومندی برای گذران زندگی و تامین معاش خانواده وجود ندارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید