خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  برگزاری پنج تجمع اعتراضی در نقاط مختلف کشور / ویدیو

برگزاری پنج تجمع اعتراضی در نقاط مختلف کشور / ویدیو

خبرگزاری هرانا ـ روز جاری شماری از کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان و تعدادی از مالباختگان پروژه نگین غرب و همچنین در روز گذشته بازنشستگان مخابرات راه دور شیراز و جمعی از کارگران پیمانکاری مس سرچشمه در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. دستفروش های بازار ته لنجی های آبادان نیز دیگر معترضان روز گذشته بودند که در واکنش به خلف وعده شهرداری آبادان در سازماندهی آنان دست به تجمع اعتراضی زدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، شماری از کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان در اعتراض به آنچه بلاتکلیفی چندین ساله در دریافت مطالبات سنواتی ومزدی عنوان می‌شود، صبح امروز مقابل ساختمان فرمانداری واستانداری سمنان تجمع کردند.

شماری از کارگران کارخانه رنگین نخ سمنان گفتند: “نزدیک به۴۹ نفر از کارگران بازنشسته هستیم که هنوز بابت معوقات مزدی دوران اشتغال و نیز سنوات پایان خدمت طلبکاریم”.

گفته می‌شود که مراجعه این کارگران از زمان بازنشستگی آنها در شهریور ماه سال ۹۳ تاکنون بی‌نتیجه بوده است و برای همین امروز گروهی از آنها تصمیم گرفته‌اند تا برای پی گیری مطالباتشان مقابل ساختمان‌های فرمانداری و استانداری سمنان تجمع کردند.

به گفته یکی از این معترضان، کارخانه رنگین نخ سمنان در حال حاضر تعطیل شده است اما تا پیش از این در بخشهای مختلف آن حدود ۵۵ کارگر رسمی و ۲۰ کارگر قراردادی مشغول کار بودند.

این کارگر سابق رنگین نخ سمنان گفت: “به غیر از جمعی کارگران معترضی که هنوز معطل دریافت سنوات پایان خدمت هستند، سایر کارگران باسابقه این واحد صنعتی به دلیل مشکلات  بیمه هنوز امکان بازنشستگی پیدا نکرده‌اند”.

به گفته وی کارگران بازنشسته رنگین نخ علارغم دریافت نکردن سنوات، حدود ۶ ماه مطالبات معوقه مزدی دارند که مربوط به زمان اشتغالشان می‌شود.

این کارگر بازنشسته بایادآوری اینکه پیش از بازنشستگی به مدت یک سال از سوی کارفرما اخراج شده بودند، تصریح کرد: “کارفرما در زمان قطع همکاری با ما مرتبا وعده پرداخت مطالباتشان را می‌داد اما بعدا به بهانه‌های مختلف ازجمله مشکلات مالی از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفت”.

این کارگر درباره روند پی‌گیری حقوقی دریافت مطالباتشان خود و سایر همکارانش می‌گویند، بعد از بدقولی کارفرما‌ همه کارگران به صورت مجزابه اداره کار سمنان شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات ما داد اما کارفرما تمکین نکرد و پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی انتقال پیدا کرد.

به گفته او، بعداز کش و قوس‌های فراوان تعداد کمی از کارگران توانستند بخشی حداقلی از مطالبات خود را دریافت کنند. اما بیشتر کارگران باقی مانده که هر کدام مبالغ زیادی از کارفرما طلب دارند طی ماهای گذشته بلاتکلیف بوده‌اند.

این کارگر بازنشسته «رنگین نخ سمنان» می‌گویند پس از پی‌گیری‌های حقوقی سرانجام توانستند حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلبشان بگیرند اما پیش از کارگران یکی از بانک‌های دولتی برای وصول مطالبات معوقه خود اموال کارخانه را توقیف کرده‌ بود و در نتیجه پیگیری کارگران تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

به گفته وی بدهی این کارخانه  به بانک مذکور حدود ۲ میلیارد تومان است این در حالیست که ارزش ریالی اموال بجا مانده از این کارخانه حدود ۷۵۰ میلیون تومان می‌شود.

او در ادامه سخنان خود درباره جزئیات مطالبات کارگران بازنشسته و اخراجی کارخانه رنگین نخ می‌گویند میانگین سنوات پایان خدمت هریک از بازنشستگان براساس سوابق کاری حدود۴۰  میلیون تومان است که کارفرما به بهانه نداشتن منابع مالی، توان پرداخت آن را ندارد.

روز گذشته؛ در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات؛ بازنشستگان مخابرات راه دور شیراز بازهم تجمع کردند

به گزارش ایلنا، در حدود ۱۰۰ نفر از کارگران بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز روز گذشته در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی و سنوات بازنشستگی مقابل استانداری استان فارس تجمع کردند.

جمعی از این کارگران بازنشسته یادآور شدند که مدیران این کارخانه صنعتی تولید کننده محصولات مخابراتی پرداخت مطالبات آنها را به دست فراموشی سپرده‌اند که این امر با توجه به اینکه از بازنشستگی اکثر آنها ۱۰ سال می‌گذرد تعجب برانگیز است.

تعداد بازنشستگان این کارخانه که با مشکلات معیشتی از بابت عدم پرداخت مطالبات، دست و پنجه نرم می‌کنند بیش از ۱۲۰۰ نفر است.

کارگران مخابرات راه دور شیراز سال گذشته با برپایی چادر در محوطه این کارخانه چندین تجمع صنفی برگزار کردند و از نمایندگان استان فارس و مشئولان استان تقاضای استمداد کردند با این وجود تاکنون مشکلات آنان برطرف نشده است.

روز گذشته؛ تجمع اعتراض آمیز دستفروش های بازار ته لنجی های آبادان

به گزارش رکنا، دستفروش های بازار ته لنجی ها به خاطر تعطیلی محل کارشان تجمع اعتراض آمیزی را به راه انداختند.

با توجه به جمع آوری دستفروشان بازار ته لنجی ها از سوی شورای شهر و شهرداری قرار بود محلی برای شروع به کار این افراد در بازار شب آبادان در اختیار آنها قرار گیرد که ساعت ۷ عصر شنبه ۲۶ فروردین ماه دستفروشان با وجود وعده هایی که مسئولان شهرداری داده بودند در این محل حاضر شدند.

دستفروشان زمانیکه در بازار شب حاضر شدند پی به دروغ بودن وعده های شهردای و شورای شهر آبادان بردند و  برای اعتراض به این رفتار مسئولان شهری تجمع آرامی را راه اندازی کردند و با در دست داشتند بنر و دستنوشته هایی به این رفتار و جمع کردن بساط کاری شان در خیابان امام خمینی تجمع اعتراض آمیزی را به راه انداختند.

این تجمع اعتراض آمیز با حضور جانشین نیروی انتظامی آبادان پایان گرفت و وی به دست فروش ها وعده داد که ماجرای بیکاری و جمع آوری آنها را پیگیری خواهد کرد.

لازم به ذکر است بازار شب آبادان نزدیک به یک سال است که به خاطر قطعی برق به صورت تعطیل در آمده و صاحب این بازار نیز ادعا کرده اگر غرفه ها را به افرادی که خودش دوست دارد اجاره می دهد.

یک منبع آگاه در راستای جزئیات جمع آوری دستفروشان آبادان از بازار ته لنجی ها گفت: “یکی از برج سازهای معروف شهر که در منطقه بازار ته لنجی ها اقدام به ساخت مجتمع تجاری کرده به خاطر فروش نرفتن و اجاره نگرفتن مغازه هایش با توجه به ارتباطاتی که داشته شهرداری و ارگان های مربوط را تحریک کرده است تا دستفروش های بازار ته لنجی ها را از منطقه خارج کنند”.

وی گفت: “یکی از بستگان این برج ساز برای صحنه سازی با حضور در بازار ته لنجی ها با پخش کردن گل در میان نیروهای شهرداری از جمع آوری دستفروش ها در این منطقه قدردانی کرده و مسئولان سعی دارند این مسئله را به درستی یاد کنند”.

تجمع مالباختگان نگین غرب مقابل مجلس

به گزارش رکنا، تعدادی از مالباختگان پروژه نگین غرب مقابل مجلس تجمع کردند و خواستار رسیدگی قوه قضائیه به پرونده ۱۶ ساله شدند.

حدود ۱۰۰ نفر از مالباختگان پروژه نگین غرب روز یکشنبه در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و خواهان بررسی مشکلات خود از جانب قوه قضاییه شدند.

به گفته این افراد ۱۶ سال است که پرونده پروژه نگین غرب در قوه قضاییه راکد مانده و کسی پاسخگوی مطالبات آن ها نیست.

روز گذشته؛ کارگران پیمانکاری مس سرچشمه تجمع کردند

به گزارش ایلنا، جمعی از کارگران تینکرهای خمیری کانی مس از شرکت‌های پیمانکاری معدن مس سرچشمه روز گذشته (شنبه/۲۶ فروردین) تجمعی اعتراضی برای احقاق حقوق خود در زمینه تامین نیروی معدن سر چشمه برگزار کردند.

جمعی از این کارگران به ایلنا، گفتند که از ۵ سال پیش به صورت کارگر پیمانکاری در شرکت تینکرهای خمیری کانی مس متعلق به معدن مس سرچشمه مشغول به کار شدیم و حالا پس از گذشت این مدت خواهان تبدیل وضعیت و انعقاد قرارداد مستقیم  با معدن مس سرچشمه هستیم.

آنها همچنین از آنجایی که ۵ سال است که در این شرکت پیمانکاری مشغوبل به کار هستند خواهان آن هستند که به کارگیری آنها در کارهای مربوط به معدن مس سرچشمه در اولویت باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید