خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  برگزاری ۷ تجمعی صنفی و اعتراضی

برگزاری ۷ تجمعی صنفی و اعتراضی

خبرگزاری هرانا ـ روز جاری کارگران پروژه گاز بید بلنددر بهبهان، کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی، حدود ۱۵۰ کارگر روغن نباتی قو، جمعی از رانندگان خدمات شهری منطقه ۲ شهرداری آبادان و در روز گذشته مالباختگان پروژه آریانا، کارگران قند ممسنی و سپرده گذاران کاسپین در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، در پی ادامه بحران در پالایشگاه گاز « بیدبلند ۲ »در استان خوزستان، این پروژه صنعتی از سه روز پیش موقتا تعطیل اعلام شد و کارگران شاغل در آن بلاتکلیف شده اند.

جمعی از کارگران پروژه گاز « بیدبلند ۲ »از سه روز پیش  تا به روز یکشنبه (۲۰ فروردین ماه) در اعتراض به آنچه  بلاتکلیفی در وضعیت شغلی در نتیجه تعطیلی محل کار خود می‌خوانند در محوطه ورودی این پالایشگاه که در شهرستان بهبهان واقع شده است، تجمع کرده‌اند.

از قرار معلوم برخی منابع محلی می گویند واکنش معترضانه اهالی وبرخی از کارگران قرار دادی این پروژه نسبت به روند استخدام پالایشگاه بید بلند ۲ بهبهان باعث شده تا مدیران این پروژه پالایشگاهی ناچارا تصمیم به تعطیلی آن بگیرند.

همچنین بر اساس اطلاعاتی که به نقل از کارگران معترض گفته شده مسئولان محلی به اتفاقاتی که از مدتها قبل دامن گیراین واحد صنعتی شده بی توجه‌ای نشان داده اند تا جایی که کارگران در روزهای تجمع ناچار شدند برای انتقال چندین باره مشکلات صنفی خود به فرمانداری  بهبهان مراجعه کنند.

کارگران شاغل در این پروژه که  به تعطیلی های پی در پی این پروژه عمرانی انتقاد  دارند از مسئولین می خواهند برای همیشه به این مشکلاتی که صدمات غیر قابل جبرانی به این پروژه عمرانی (که یکی از بزرگترین پروژه گازی کشور محسوب می شود )وارد کرده خاتمه دهند.

لازم به یاد آوری است که در  آذر ماه سال ۹۴ نیز در همین منطقه تجمع اعتراضی مشابهی برپا شده بود.

در اعتراض به نابسامانی شغلی؛ کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی باز هم تجمع کردند

به گزارش ایلنا، چند صد نفر از کارگزاران صندوق بیمه کشاوورزی سراسر کشور امروز مقابل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تجمع کردند.

جمعی از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از تجمع امروز صبح خود در تهران خبر دادند.

از قرار معلوم، صبح امروز (بیستم فروردین ماه)، کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از استانهای مختلف به تهران آمدند و مقابل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تجمع کردند.

در این تجمع که از ساعت ۸ صبح آغاز شد، چند صد نفر از کارگزاران شرکت کردند. این تجمع تا ساعت ۱۲ ظهر به طول انجامید و در طی آن مقامات سازمان مدیریت و برنامه ریزی با نمایندگان معترضان دیدار کردند و به آنها وعده‌هایی دادند.

مهمترین خواسته این کارگزاران که به طور متوسط ده تا دوازده سال سابقه کار دارند، تعیین تکلیف شغلی و عقد قرارداد مستقیم با صندوق بیمه کشاورزی است.

یکی از تجمع کنندگان می‌گوید با وجود سالها خدمت در صنعت بیمه، نه قرارداد شغلی داریم و نه از خدمات بیمه بهره‌مند هستیم؛ خواسته ما تصویب طرح تعیین تکلیف کارگزاران بیمه کشاورزی در کمیسیون اجتماعی مجلس است تا به این وسیله از بلاتکلیفی نجات پیدا کنیم.

گفتنی است کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی پیش از این نیز بارها به تهران آمدند و تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

در اعتراض به بدعهدی کارفرما؛ حدود ۱۵۰ کارگر روغن نباتی قو در محوطه کارخانه تجمع کرده‌اند

به گزارش ایلنا، در حدود ۱۵۰ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی قو امروز در اعترض به بلاتکلیفی، عدم پرداخت مطالبات مزدی و مشکلات بیمه‌ای در محوطه کارخانه روغن نباتی قو تجمع کرده‌اند.

در تجمع امروز تعدادی از رسانه‌های تصویری حضور دارند و کارگران می‌گویند که مدیریت کارخانه برای اینکه تعطیلی موقت کارخانه تا اواخر تیرماه را توجیه کند از آنها خواسته که با دوربین به کارخانه بیایند.

مدیریت  کارخانه روغن نباتی قو پیشتر بر اساس مصوبه کمیسیون کارگری فرمانداری تعهد داده بود که مطالبات مزدی دی و بهمن و عیدی و پاداش آنان را پیش از آغاز سال جدید پرداخت کند اما تنها مطالبات دی ماه را واریز کرده است.

تجمع صنفی رانندگان خدمات شهری شهرداری مقابل فرمانداری آبادان

به گزارش ایلنا، جمعی از رانندگان خدمات شهری منطقه ۲ شهرداری آبادان روز یکشنبه مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع صنفی برگزار کردند.

۲۵ نفر از رانندگان خدمات شهری منطقه ۲ شهرداری آبادان در اعتراض به آنچه که پرداخت نشدن حقوق معوقه خود عنوان کردند، همراه با وسیله نقلیه خود مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

این رانندگان  عنوان کردند: “حدود یک سال برای کارکرد ماشین‌آلات از قبیل لودر، بولدرز و کامیون، از شهرداری منطقه ۲ آبادان طلبکاریم ولی تاکنون شهرداری هیچ پرداختی نداشته است”.

این رانندگان گفتند: “شهرداری منطقه ۲ آبادان چکی در وجه رانندگان صادر و به آنان تحویل داده ولی به تازگی این شهرداری در نامه‌ای به بانک عامل درخواست باطل کردن این چک‌ها کرده است”.

آنها اظهارکردند: “ما حتی برای نگه‌داشتن وسایل نقلیه‌ای که برای ارائه خدمات شهری و به‌صورت استیجاری در اختیار شهرداری منطقه ۲ آبادان قرار داده‌ایم با مشکل مالی روبه رو هستیم”.

تجمع‌کنندگان پس از گفت‌وگو با معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه آبادان و دریافت نامه‌ای به شهرداری مرکزی آبادان برای رفع مشکل، به تجمع صنفی خود پایان دادند.

شهردار منطقه۲ آبادان در این باره اظهارکرد:بدهی این افراد بیشتر متعلق به گذشته و پارسال است.

فرهاد محمدیان افزود: “این افراد حدود ۵۰ میلیارد طلب دارند که شهرداری منطقه۲ توانایی پرداخت آن را ندارد و از سه ماه پیش که شهرداری منطقه۲ را تحویل گرفتم این مبلغ را به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال کاهش دادم”.

وی اظهارکرد: “هم اکنون به دنبال راهکاری برای پرداخت حق و حقوق این افراد هستیم”.

روز گذشته؛ تجمع مالباختگان پروژه آریانا مقابل ساختمان فرمانداری شهرری

به گزارش تسنیم، مالباختگان ۸ میلیاردی پروژه مسکونی آریانا در اعتراض به بلاتکلیفی ۶ ساله، مقابل ساختمان فرمانداری شهر ری تجمع کردند.

خریداران پروژه مسکونی آریانا واقع در ورودی شهر ری در اعتراض به بلاتکلیفی ۶ ساله و عدم توجه سازنده این طرح به خواسته‌های انها مقابل ساختمان فرمانداری شهر ری تجمع کردند.

اوایل اسفندماه سال گذشته یکی از خریداران این پروژه گفت: “طی سال‌های ۹۰ تا ۹۳ حدود ۱۹۰ خریدار اقدام به پیش خرید واحدهای پروژه مجتمع مسکونی “آریانا” کردند و قرار بود دو سال پس از امضای قرارداد واحدها تحویل خریداران شود”.

وی با یادآوری این‌که پیش‌فروش این واحدها از ابتدای سال ۹۰ آغاز شد، افزود: “در سال‌های ۹۱، ۹۲ و ۹۳ نیز فروشنده اقدام به پیش‌فروش این واحدها کرده که از این طریق ۷ تا ۸ میلیارد تومان را از خریداران دریافت کرد”.

وی با بیان این‌که خریداران بسته به نوع واحد بین ۳۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان را به حساب فروشنده (ق.ر) واریز کرده‌اند، تصریح کرد: “با توجه به خلف وعده تحویل واحدها، در ابتدا خریداران از طریق مذاکره پیگیر رفع مشکل شدند که این کار بی فایده بود و در نهایت از شخص مورد نظر شکایت‌های متعددی صورت گرفت”.

وی با اشاره به این‌که شخص فروشنده ساخت یک مجتمع ۱۰واحدی را در کارنامه خود دارد، گفت: “مشخص نیست چرا شکایت خریداران از فروشنده‌ (سازنده) تاکنون بی نتیجه مانده است و هرچه هم پیگیر این موضوع هستیم بی فایده بوده است”.

وی تاکید کرد:‌ “به دلیل خلف وعده تحویل واحدها، تعدادی از خریداران با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند و چندی پیش یکی از آنها به دلیل فشارهای زیاد روحی قصد پرت کردن خود را از ساختمان نیمه کاره این مجتمع داشت که خوشبختانه با دخالت نیروی انتظامی این خودکشی نافرجام ماند”.

وی خواستار رسیدگی و توجه مراجع قضایی به این موضوع شد و گفت:‌ “حدود ۱۹۰ نفر از اقشار کم‌درآمد و ضعیف جامعه داروندار خود را برای یک سرپناه فروخته‌اند اما به دلیل بی کفایتی سازنده دچار زیان‌های روحی، روانی و مالی فراوانی شده‌اند”.

روز گذشته درشهرستان رستم انجام شد؛ تجمع کارگران قند ممسنی مقابل درب کارخانه

به گزارش ایلنا، جمعی از کارگران که پیش از این در کارخانه قند ممسنی اشتغال داشتند، در نوزدهمین روز از  سال جاری در اعتراض به تعطیلی کارخانه و تاخیر در پرداخت دستمزد در ۳۶ ماه گذشته مقابل درب ورودی این کارخانه تجمع کردند.

این کارگران می‌گویند، کارخانه قند ممسنی که در شهرستان رستم استان فارس واقع شده به بهانه شرایط بد اقتصادی، مرداد ماه سال ۹۵ تعطیل اعلام شده و همه کارگران آن بیکار شده اند. به همین دلیل آنها در این واحد صنعتی مدام در حال اعتراض هستند.

آنها ‌با یادآوری اینکه پیش از این نیز به بی توجه ای کارفرما به مطالباتشان تجمع مشابهی را در بهمن ماه سال گذشته مقابل درب کارخانه انجام داده بودند؛ افزودند: این تجمعات تا به امروز نتیجه ای در بر نداشته وما کارگران همچنان بلاتکلیف هستیم.

منابع خبری با بیان اینکه یکی از دلایل تعطیلی این کارخانه  واگذاری آن به بخش خصوصی بوده است ؛ درباره مشکلات کارخانه و همکارانش گفت: مشکلات کارخانه قند ممسنی  از چندین سال پیش  زمانی آغاز شده است که این واحد از بخش دولتی به خصوصی واگذار شد و کارفرمای نتوانست به  تعهداتش در قبال کارخانه وکارگران عمل کند ودر نهایت این واحد تعطیل اعلام شد.

تجمع سپرده گذاران کاسپین در سال ۹۶

به گزارش رکنا، سپرده گذاران بلاتکلیف کاسپین که مسدود شدن سپرده هایشان وارد پنجمین ماه شده، خود را از سراسر کشور به میرداماد رسانده اند تا اعتراض شان را به گوش بانک مرکزی برسانند.

پنجمین ماه سرگردانی و بلاتکلیفی برای سپرده گذاران موسسه مجاز کاسپین در حالی آغاز شده است که جمع زیادی از این افراد که بعضی از آنها از استان های دیگر خود را به تهران رسانده اند در مقابل ساختمان بانک مرکزی اقدام به تجمع اعتراضی و سپس راهپیمایی کنند.

البته سپرده گذاران کاسپین در لحظات سال تحویل ۹۶ هم با تجمع محدودی در مقابل ساختمان مرکزی این موسسه و برپایی هفت سین اعتراضی ناراحتی خود را از وضع ایجاد شده نشان دادند ولی ظاهرا مسئولان مربوطه کماکان بی توجه به حال و روز این افراد روزگار سپری می کنند.سپرده گذاران موسسه کاسپین از عدم اقدام سریع مدیران بانک مرکزی و از طرفی طولانی شدن روند نابسامانی حاکم بر این موسسه مجاز ناراضی هستند چراکه مجوز بانک مرکزی در دولت تدبیر و امید باعث شد تا امنیت سرمایه های مردم نزد موسسه کاسپین دراقصی نقاط کشور دچار خطر جدی گردد.

تعدادی از این سپرده گذاران می گویند: “از آنجایی که کاسپین یک موسسه مجاز می باشد ، بانک مرکزی به دلیل برخورداری از ابزارهای مختلف حمایتی و کنترلی همانند تخصیص خط اعتباری می تواند مشکل این موسسه مجاز و هموطنانی که به اعتماد مجوز بانک مرکزی در این بحران ناخواسته گرفتار شده اند را حل کند که البته این مهم تنها به اراده عملی و تدبیر و تصمیم شخص آقای سیف رییس کل بانک مرکزی بستگی دارد”.

بدون شک بروز چنین معظلاتی همانند کاسپین هم امنیت اقتصادی خانواده و کشور و هم اعتماد عمومی مردم به نظام بانکی را با خطر جدی روبرو می کند خصوصا در مواردی که مجوز رسمی دولت و بانک مرکزی مسبب اصلی بروز اتفاق باشد.

البته بانک مرکزی قبل از پایان سال اعلام کرد که سپرده گذاران ۵ تعاونی منحله در کاسپین می توانند با زمان بندی تعیین شده نسبت به دریافت سپرده هایشان از شعب کاسپین اقدام کنند ولی مردم سپرده گذار در تماس با خبرنگار ما از عملی نشدن این سیاست خبر می دهند و می گویند مصاحبه ها و قول های رییس بانک مرکزی جهت تعیین تکلیف تعاونی های تجمیعی کاسپین و حل مشکل مردم سپرده گذار در این موسسه تنها در قالب چند مصاحبه باقی مانده است و اقدام و برنامه عملی در جهت رفع مشکل تعیین تکلیف سرمایه های مسدود شده مردم انجام نشده است.

با نگاهی کوتاه بر تاریخچه تشکیل کاسپین می توان دریافت که موسسه مالی کاسپین در اصل تغییر نام یافته همان موسسه آرمان ایرانیان بوده است که طبق نامه شماره ۱۴۶۷۱۵ مورخ ۸شهریور۱۳۹۴ بانک مرکزی از انحلال و تجمیع تعاونی های اعتبار فرشتگان ، امید جلین گرگان ، کشاورزان مازندران ، حسنات اصفهان ، دامداران و کشاورزان کرمانشاه ، الزهرا مشهد ، بدرتوس و پیوند شکل گرفت و سپس با اخذ مجوز پذیره نویسی در سازمان بورس و اوراق بهادار سهام آن عرضه شد که با الزام شورای پول و اعتبار به موسسه آرمان ایرانیان به تغییر نام اش بعنوان شرط اخذ مجوز طی مصوبه یکهزار و دویست و نهمین جلسه مورخ ۵‏‏‏/۸‏‏‏/۱۳۹۴ شورای پول و اعتبار، نام کاسپین انتخاب و مجوز نهایی به همین نام توسط ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی مورخ بانک مرکزی ۲۷ اسفند سال صادر شد تا سرانجام کاسپین به عنوان پنجمین موسسه در لیست موسسات مجاز و در سایت بانک مرکزی به آدرس http://cbi.ir/simplelist/۱۵۴۱.aspx قرار بگیرد و آن هم بدون ذکر هرگونه شرطی و یا توضیحات حداقلی و یا هشدارهای احتمالی مبنی بر عدم سپرده گذاری مردم به عنوان سرمایه گذارانی که تنها راه کسب اطلاعات شان سایت رسمی بانک مرکزی یا رسانه های عمومی کشور است.

متاسفانه بانک مرکزی با این مجوز “سوءتفاهی” موجب خسارت و زیان سنگین مالی و روحی بر چند میلیون ایرانی به همراه خانواده های شان شده که پول و سرمایه ها و درآمد خود را که حاصل دست رنج سالیان طولانی بوده است را در این موسسه سرمایه گذاری کرده اند.

سپرده گذاران در این موسسه ضمن آنکه از نبود نظارت های موثر بانک مرکزی در فرآیند صدور مجوز کاسپین بشدت معترض هستند می گویند: “نباید مسایلی همچون ادغام و انتقال درایی های و یا کسری و زیان احتمالی تعاونی های اعتبار انحلال یافته بهانه ای برای مسدود شدن سرمایه های مردم و عدم پاسخگویی به دغدغه های مردم باشد چرا که اصولا این موارد بایستی بسیار پیش تر و قبل از صدور مجوز نهایی حل و فصل می شده و ضمن اینکه رسیدگی به این گونه مسایل از جمله وظایف حاکمیتی و نظارتی بانک مرکزی در فرآیند صدور مجوز نهایی کاسپین بوده است نه اینکه بانک مرکزی با تمسک به این موارد و عدم انجام وظایف به موقع قبلی خود، در تلاش باشد تا با انتقال مشکلات بر مردم باعث اختلال در معیشت و زندگی آنها در بیشتر استان های کشور شود که البته متاسفانه این همان گزینه ای است که تیم مدیریتی بانک مرکزی برای حل موضوع کاسپین انتخاب کرده است یعنی تاوان اشتباهات بانک مرکزی به مردم انتقال داده شود!!”

رییس کل بانک مرکزی پس از بروز بحران در کاسپین خصوصا فرشتگان از توافقات ضمنی بانک مرکزی با تعاونی های ۸گانه عضو کاسپین برداشته و اظهار کرد: تعهداتی فی مابین آنها و بانک مرکزی رد و بدل شده بود تا به محض صدور مجوز نهایی موسسه آن تعهدات را عمل نمایند.

به عبارتی دیگر بانک مرکزی درباره اینکه مجوز کاسپین مشروط بوده است اطلاعات لازم را به مردم نداده که همین موجب شده تا عده زیادی از افراد بعد از قرار گرفتن نام کاسپین در این موسسه سپرده گذاری کنند

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید