خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶, 2nd of December 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۱/۲۰ ساعت ۲۱:۳۴:۰۵

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور افسرده هستند

شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور افسرده هستند

خبرگزاری هرانا ـ  مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور به بیماری افسردگی مبتلا هستند که حدود ۱۲.۷ درصد افراد ۱۴ تا ۶۴ سال محسوب می شوند و البته ۲.۲درصد این گروه سنی به افسردگی شدید دچار هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از دمادم، معاون بهداشت وزارت بهداشت در همایش روز جهانی سلامت گفت: “پیشگیری در حوزه بهداشت اصل اول است و ما باید دسترسی در زمینه پیشگیری را برای مردم فراهم کنیم و کاری کنیم که استفاده از خدمات بهداشتی برای مردم آسان‌تر و ارزان‌تر باشد”.

دکتر علی اکبر سیاری افزود: “همه ما احتیاج به توجه، درک شدن، محبت و نشاط داریم و همانگونه که اگر به یک گیاه آب نرسد پژمرده خواهد شد بی‌توجهی و احساس انزوا می‌تواند یک انسان را پژمرده و دل‌مرده کند”.

وی اضافه کرد: “آسیب‌های اجتماعی در جامعه رو به افزایش است. هم‌اکنون بیکاری، طلاق، اعتیاد و فقر زیربنا و زمینه‌ساز افسردگی هستند و ما باید به این زیربناها بپردازیم. بعضی اقشار همچون سالمندان و نوجوانان و جوانان در بحث افسردگی آسیب‌پذیرتر هستند”.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: “خوشبختانه افسردگی قابل پیشگیری و درمان است اما با این وجود این بیماری در دنیا رو به افزایش است و به مسئله سازمان جهانی بهداشت تبدیل شده است. ما باید تلاش کنیم که این روند رو به رشد را در کشورمان متوقف کنیم”.

 مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور به بیماری افسردگی مبتلا هستند که حدود ۱۲.۷ درصد افراد ۱۴ تا ۶۴ سال محسوب می شوند و البته ۲.۲درصد این گروه سنی به افسردگی شدید دچار هستند.

وی افزود: “تلاش ما این است که کارشناسان این سیستم را توانمند کنیم تا پاسخگوی نیازهای مردم باشند اما مهمتر از سیستم خود مردم هستند. بحث سلامتی بدون بسیج و توانمند‌سازی مردم، افزایش مشارکت و مسئولیت‌پذیری آنها امکان‌پذیر نیست. باید مهارت‌های فردی افزایش پیدا کند”.

سازمان بهداشت جهانی شعار امسال روز جهانی سلامت (۷ آوریل) را «بیایید درباره افسردگی صحبت کنیم» تعیین کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید