خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  دومین ماه ممانعت از ملاقات گلرخ ایرایی و آرش صادقی، زوج دربند

دومین ماه ممانعت از ملاقات گلرخ ایرایی و آرش صادقی، زوج دربند

خبرگزاری هرانا – آرش صادقی در بند ۳۵۰ اوین و همسر وی گلرخ ابراهیمی ایرایی که در بند زنان این زندان به سر می برد، از حدود دوماه قبل بصورت خودسرانه ای به دستور دادستانی از ملاقات با یکدیگر در این زندان محروم شده اند. این ممنوعیت ملاقات درحالی است که وضعیت جسمی آرش صادقی با بیماری های مختلف ناشی از اعتصاب غذای طولانی مدت، ادامه داشته و این زندانی هم‌چنان با «مخالفت سپاه ثارالله» برای اعزام به بیمارستان روبروست. محرومیت غیرقانونی این زوج از دیدار با یکدیگر باعث افزایش نگرانی از بابت سلامت و وضعیت جسمی آقای صادقی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آرش صادقی کنشگر مدنی در بند ۳۵۰ اوین و همسر وی گلرخ ابراهیمی ایرایی از زمان بازداشت خانم ایرایی، در سوم بهمن ماه سال جاری، «با دستور مستقیم دادستانی» از ملاقات با یک دیگر در این زندان محروم مانده اند.

با توجه به اینکه آقای صادقی در پی اعتصاب غذا دچار کاهش وزن شدید شده و همینطور در دوره پس از اعتصاب غذا با بیماری های التهاب مزمن مجاری هوایی (آسم)، خونریزی معده و کولیت روده در سایه محرومیت از رسیدگی پزشکی، دست و پنجه نرم می کند عدم اجازه ملاقات به این زوج زندانی باعث گمانه زنی هایی در خصوص وضعیت جسمی وی و در نظر گرفتن نامساعد بودن بیش از تصور آن شده است.

پیش‌تر هرانا گزارش کرده بود آرش صادقی درپی «وخامت» حالش به بهداری زندان اوین منتقل شد. پزشک بهداری با تاکید بر فقر شدید پروتئین خواستار تزریق سرم پروتئین شده و این تزریق را مستلزم بستری شدن وی در بیمارستان به دلیل احتمال لخته شدن خون دانسته است.

در آخرین اعزام صادقی به بیمارستان، پزشک متخصص تایید کرد که او خونریزی ۱۲.۵ درصد معده، کمبود هموگلوبین (کمخونی) شدید و عفونت شدید ریه داشته و بایستی دستکم ۴ الی ۵ روز در بیمارستان بستری میشد.

با این حال، با فشار دادستانی، حفاظت زندان و سپاه ثارالله، این زندانی با حالت وخیم جسمی و علیرغم مقاومت پزشکان، شامگاه هجدهم بهمن، به زندان اوین عودت داده شد.

از سوی دیگر گلرخ ابراهیمی ایرایی، صبح روز سوم آبان ماه بدون دریافت احضاریه کتبی توسط ماموران امنیتی جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

روز چهاردهم دی ماه، با مرخصی گلرخ ایرایی از بند نسوان (زنان) زندان اوین، آرش صادقی در هفتادودومین روز به اعتصاب غذای اعتراضی خود در بند هشت این زندان پایان داد.

اما دادستانی برخلاف وعده های داده شده با تمدید مرخصی خانم ابراهیمی مخالفت کرد برای همین مورخ سوم بهمن ماه، وی در منزلش بازداشت و مجددا به زندان اوین بازگردانده شد.

پس از بازداشت مجدد خانم ایرایی و پایان اعتصاب غذای دوم آقای صادقی، فشارهای دستگاه قضایی-امنیتی بر این زوج زندانی افزایش یافت، آقای صادقی به بند ۳۵۰ که محلی با کمترین امکان ارتباط است تبعید شد، از درمان او جلوگیری شد و همینطور ملاقات بین این زوج از سوی دادستانی ممنوع اعلام شد.

لازم به یادآوری است محرومیت این زوج زندانی از ملاقات با یکدیگر نقض اصول قانونی و کنوانسیون حداقل مقررات معیار برای رفتار با زندانیان تلقی میشود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید