خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  دادگاه ‘زمین های بهاییان روشنکوه’ برگزار شد / سند

دادگاه ‘زمین های بهاییان روشنکوه’ برگزار شد / سند

خبرگزاری هرانا – سلسه جلسات دادگاه «زمین‌های شهروندان بهایی ساکن روشنکوه» در استان مازنداران با شکایت اداره منابع طبیعی در شعبه یک دادگاه عمومی شهرستان کیاسر ظرف دو هفته آخر بهمن‌ماه برگزار شد. شهروندان بهایی که با شکایت اداره منابع طبیعی روبه رو هستند امکان دسترسی به اسناد کافی برای دفاع از خود را ندارند و همینطور با هزینه غیرواقعی و بالای دادرسی رو به رو هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دادگاه های «زمین های بهاییان روشنکوه» در تاریخ های ۱۹، ۲۴، ۲۶ و ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۵ در شعبه یک دادگاه عمومی شهرستان کیاسر برگزار شد.

شاکی این پرونده اداره منابع طبیعی – به ریاست آقای مهدی شکری ساروی- است که درخواست «قلع و قمع و خلع ید» از این اراضی نموده. این اداره ادعا می نماید که این اراضی که اکنون تحت تملک و تصرف بهاییان است، پیشتر جنگل بوده است.

یک منبع نزدیک به خانواده های بهایی ساکن این روستا در این باره به گزارشگر هرانا گفت: “از جمله ایرادات این پرونده در دادخواست، ارزش این اراضی است که حدود ۵ تا ۶ برابر ارزش واقعی شان توسط اداره منابع طبیعی – به عنوان خواهان پرونده – تعیین شده است. برای مثال ارزش زمین هایی به مساحت حدود صد مترمربع، مبلغ یک میلیارد و دویست و چهل میلیون ریال تعیین شده است. در این صورت ارزش زمین های روستای دور افتاده ی روشنکوه با بهترین نقاط شهر ساری – مرکز مازندران – تقریبا برابری می کند.”

به گفته این منبع آگاه، یکی از مشکلاتی که بهای خواسته با رقم بالا برای روستاییان روشنکوه ایجاد می کند، این است که در صورتی که پرونده به مرحله تجدید نظر برود، هزینه ی وکالت و باطل کردن تمبر بر اساس تعرفه های موجود برای هر پرونده، مبلغی حدود هفتاد میلیون ریال خواهد شد. مسلما در چنین شرایطی دفاع از پرونده در مرحله تجدید نظر برای روستاییانی که بضاعت مالی زیادی ندارند، بسیار دشوار خواهد شد. بهاییان روستای روشنکوه به بهای خواسته در دادگاه بدوی اعتراض نموده اند. بر اساس ماده ۶۳ آیین دادرسی مدنی، قاضی پرونده باید به جهت تعین ارزش واقعی زمین ها، نظر کارشناس را جلب نماید.

این منبع نزدیک به شهروندان بهایی روشنکوه در ادامه خاطرنشان کرد: “از دیگر نقاط مبهم این پرونده، عدم دسترسی کشاورزان روستای روشنکوه به نقشه های هوایی مربوط به دهه چهل و پنجاه است. اداره منابع طبیعی از ارائه نقشه ها و تصاویر هوایی مربوط به زمین های مورد دعوی در دهه چهل و پنجاه خودداری نموده است. هم‌چنین به سایر ادارات دستور داده شده است که از ارائه تصاویر هوایی و نقشه های روشنکوه به بهاییان این روستا خود داری نمایند.

دعوی بهاییان روستای روشنکوه این است که در صورت امکان تطبیق نقشه ها و تصاویر هوایی روشن خواهد شد که نه تنها ایشان هیچگونه تجاوزی به منابع طبیعی ننموده اند، بلکه در طی چند دهه اخیر، ده ها هزار متر زمین کشاورزی ایشان تحت تصرف منابع طبیعی قرار گرفته است.”

بنا بر این گزارش، بر اساس آگهی تشخیص به شماره ۸۷۵۲-۳۱/۲/۵۴ روستای روشنکوه جزء مستثنیات منابع طبیعی است. با این حال اداره منابع طبیعی از ارائه نقشه تهیه شده که جزء ضمایم آگهی تشخیص است، اجتناب می نماید.

مالکین این اراضی که به دادگاه خوانده شده اند، عبارتند از: ۱. مراد قلی نژاد ۲. هومن قلی زاده ۳. ساعد قلی زاده ۴. شاهرخ نبی پور ۵. انور مسلمی ۶. نوید درخشان ۷. منصور روحانی ۸. حجت الله نعیمی ۹. مینو نادری ۱۰. احسان الله روحانی ۱۱. بهزاد ذبیحی ۱۲. قباد هاشمی ۱۳. کیاوش هاشمی ۱۴. نادر درخشان

تصویر احضاریه برای حضور در این دادگاه را در ادامه مشاهده نمایید؛

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید