خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  پزشکی قانونی برای سومین بار رای بر عدم توان تحمل حبس برای آیت الله نکونام داد

پزشکی قانونی برای سومین بار رای بر عدم توان تحمل حبس برای آیت الله نکونام داد

خبرگزاری هرانا – پزشکی قانونی برای آیت الله محمدرضا نکونام، روحانی منتقد زندانی برای سومین بار رای بر عدم تحمل حبس داد. با این حال این زندانی بیمار همچنان در زندان ساحلی این شهر نگهداری می شود. ممانعت از مرخصی پزشکی آقای نکونام درحالی است که وی ظرف کمتر از یک هفته گذشته، سه مرتبه به بهداری زندان منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آیت الله محمدرضا نکونام از روز ششم اسفندماه، سه بار به بهداری زندان ساحلی قم اعزام شده است.

یک منبع نزدیک به این روحانی بیمار زندانی با اعلام این خبر به گزارشگر هرانا تاکید کرد: “پزشکی قانونی شهر قم، در روز ۷ اسفندماه، برای سومین بار رای بر عدم تحمل زندان توسط این مرجع تقلید شیعه را صادر نموده است؛ قبلا هم دو بار پزشکی قانونی شهر تهران، رای بر عدم توانایی زندان توسط ایشان را صادر نموده بود.”

هرانا پیش تر گزارش کرده بود، روز ۱۲ بهمن ماه، آیت الله محمدرضا نکونام، از مراجع منتقد و مستقل شیعه، در پی «اوضاع بد جسمانی» ناشی از عوارض سکته مغزی و همچنین ۳۵ روز اعتصاب غذا و دارو به «بیمارستانی نامعلوم در شهر تهران» منتقل شد. اما صبح روز، پنجشنبه، ۲۸ بهمن ماه، به زندان ساحلی شهر قم، بازگردانده شد.

به گزارش این خبرگزاری، پزشکان معالج وی، خطر سکته مجدد مغزی و همچنین به کما رفتن وی را به مسئولین مربوطه اطلاع داده اند.

آیت‌الله محمدرضا نکونام، روحانی منتقد متولد ۱۳۲۷، مورخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از سخنان انتقاد آمیز در نفی «فیلترینگ و حرام خواندن اینترنت پرسرعت» با شکایت برخی از روحانیون بانفوذ در مراجع قضایی و امنیتی بازداشت و پرونده‌ای برای ایشان تشکیل شد.

محمدرضا نکونام با محکومیت ۵ سال حبس تعزیری علی‌رغم بیماری‌ و وضعیت نامناسب جسمی درحال حاضر در زندان ساحلی قم نگهداری می‌شود.،

وی که یک تجربه سکته مغزی را در زندان پشت سر گذاشته از افزایش فشار و قند خون همراه با کاهش بینایی بعنوان تبعات این وضعیت پزشکی  رنج می برد. با این حال مسئولین این زندان در مواردی از ارائه داروهای تجویزی وی در زندان ممانعت به عمل آورده‌اند.

لازم به یادآوری است هرانا در گزارشی مفصل درباره این مجتهد شیعی زندانی و وضعیت پزشکی و پرونده ایشان اقدام به انتشار اسناد مربوطه نموده بود.

پیش از این نامه‌هایی از سوی شاگردان یا طلاب حوزه علمیه در حمایت از آقای نکونام منتتشر شده است از جمله نامه ۱۲۸ طلبه به جواد لاریجانی رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و نامه بیش از ۳۰۰ تن از مدرسین و طلاب حوزه‌های علمیه.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید