خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  سه تجمع اعتراضی در کشور برگزار شد

سه تجمع اعتراضی در کشور برگزار شد

خبرگزاری هرانا ـ صبح امروز کارگران خدماتی شهرداری منطقه ۴ اهواز، بیش از ۳۵۰ کارگر که در کارخانه شیشه قزوین و کارگران معدن کرمیت اسفندقه کرمان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، صبح امروز کارگران خدماتی شهرداری منطقه ۴ اهواز در اعتراض به چند ماه از معوقات مزدی خود دست از کار کشیده و تجمع کرده‌اند.

یکی از منابع خبری در استان خوزستان گفت که  صبح امروز (۱۱بهمن ماه) کارگران خدماتی منطقه ۴ اهواز مقابل ساختمان شهرداری این منطقه تجمع کرده‌اند.

براین اساس منابع خبری دلیل تجمع این کارگران را پرداخت نشدن دست کم سه ماه از معوقات مزدی عنوان کرده‌اند.

این کارگران بخشی از نیروهایی هستند که از طریق شرکت‌های پیمانکاری در شهرداری  منطقه ۴ شهرداری اهواز مشغول کارند و آنطور که منابع می‌گویند: “مجموع کارگران پیمانکاری شاغل در مجموعه  شهرداری اهواز سال‌ها است که با عدم دریافت به موقع معوقات مزدی رو برو هستند”.

در مقابل این وضعیت مسئولان شهرداری اهواز همواره این ادعا را دارند که به دلیل پرداخت نشدن صورت وضعیت‌های مالی امکان پرداخت به موقع مزد کارگران را ندارند.

همچنین به نقل از این منابع خبری در خوزستان گفته می شود روز گذشته ( ۱۰ اسفند ماه ) نیز کارگران منطقه ۳ شهرداری اهواز که چندین ماه است معوقات مزدی خود را دریافت نکرده اندد مقابل ساختمان شهرداری منطقه سه دست به تجمع زده بودند.

صبح امروز انجام شد؛ تجمع کارگران «شیشه قزوین» مقابل درب کارخانه

به گزارش ایلنا، بدنبال ادامه تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی کارگران «شیشه قزوین» صبح امروز گروهی از آنان مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کرده‌اند.

جمعی از کارگران از مجموع بیش از ۳۵۰ کارگر که در کارخانه شیشه قزوین اشتغال دارند، برای چندمین بار در سال جاری در اعتراض به تاخیر در پرداخت دستمزد در پنج ماه گذشته مقابل درب ورودی این کارخانه تجمع کردند.

این کارگران می‌گویند دست‌کم طی یکسال گذشته کارفرمای شیشه قزوین به بهانه شرایط بد اقتصادی، حقوق وعیدی آنان را با تاخیر پرداخت کرده است. به همین دلیل آنها در این واحد صنعتی مدام در حال اعتراض هستند.

آن‌ها با یادآوری اینکه پیش از این نیز در واکنش به بدقولی کافرما تجمع مشابهی را در روز های ۲۸  تا ۳۰  دی ماه مقابل درب کارخانه انجام داده بودند؛ افزودند: “این تجمع در نهایت منجر به پرداخت یک ماه از دستمزد مربوط به  مهر ماه  کارگران شد”.

کارگران شیشه قزوین در عین حال یادآور شدند: “در آستانه نوروزسال ۹۶ جدا از مطالبات ۵ ماه گذشته کارفرما بخشی از عیدی سال گذشته را به همراه عیدی سال جاری هنوز پرداخت نکرده است”.

صبح امروز انجام شد؛ تجمع کارگران معدن کرومیت اسفندقه مقابل ساختمان استانداری کرمان

به گزارش ایلنا، کارگران معدن کرمیت اسفندقه، صبح امروز در اعتراض به معوقات مزدی وبیمه ای خود مقابل ساختمان استانداری کرمان تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، کارگران معدن کرومیت اسفندقه که در فاصله ۴۰۰ کیلومتری از شهر کرمان مشغول کارند با اعلام این خبر گفتند: “صبح امروز چهارشنبه ( ۱۱ اسفند ماه) حدود۵۰ نفر از مجموع همکاران آن‌ها در اعتراض به  مطالبات مزدی معوقه با سفر به کرمان مقابل ساختمان استانداری تجمع صنفی برپا کردند”.

این کارگران افزودند: “بیش از ۲۳۰ کارگر هستیم که دست کم چهارماه است  مزد پرداخت نشده طلبکاریم و تا این لحظه با وجود برپایی چند نوبت اجتماع صنفی و مراجعه به مسئولان مربوطه هیچ تغییری در شرایط ما ایجاد نشده است”.

کارگران معدن اسفندقه با یادآوری اینکه محل کار آنها یکی از بزرگترین  معادن کرمیت کشوراست، افزودند: “در حال حاضر بابت دستمزد ماه های آبان، آذر، دی، یهمن  وعیدی وپاداش پایان سال طلبکارند این در حالی است که کارگران دستمزد مهر ماه خود رابا تقریبا چهار ماه تاخیر اخیرا دریافت کرده اند”.

به گفته کارگران این واحد معدنی بخش دیگر از مشکلات این واحد مربوط به تعویق در پرداخت حق بیمه  کارگران به تامین اجتماعی است که کارفرما ۸ ماه در سال گذشته (۹۴) و جاری(۹۵) آن را به تعویق انداخته است.

طبق اظهارات کارگران شاغل در معدن اسفندقه افزایش بدهی های مالی این معدن به تامین اجتماعی باعث شده است تا در برخی ماه‌های سال دفترچه های درمانی کارگران فاقد اعتبار شود.

همچنین در مورد کارگران بازنشسته این واحد نیز گفته می‌شود که تعداد ۱۰۰ نفر از کارگران این معدن که ازچند سال قبل امکان بازنشسته شدن را دارند اما به دلیل مشکلاتی که در پرداخت بیمه آنان به تامین اجتماعی به وجود آمده  نمی‌توانند بازنشسته شوند.

همچنین با یاد آوری مشکلاتی که باعث شده است تا این واحد صنعتی به بهانه غیر اقتصادی بودن توان پرداخت به موقع حقوق کارگران را نداشته باشد، افزوده‌اند: “در حال حاضر  وضعیت شغلی کارگران این کارخانه به سبب شیوه مدیریت معدن نامناسب است و در صورت بی‌توجهی به مشکلات باید به زودی شاهد تعطیلی این معدن و بیکاری کارگران باشیم”.

طبق اظهارات کارگران معدن کرومیت اسفندقه، کارگران این معدن عملکرد مدیریت کنونی را در وضعیت بحرانی محل کارشان موثر می‌دانند برای همین امروز بخشی از خواسته های کارگران تغییر سیاست های مدیریتی بوده است.

هب گفته کارگران، بی‌توجه‌ای کارفرما در پرداخت مطالبات معوقه آنها وسایر نهاد های دولتی وخصوصی باعث شده است تا آنها  نگران از دست داد ن شغل خود باشند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید