خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  تداوم اعتصاب آرش؛ گزارشی از آخرین وضعیت زندانیان در اعتصاب غذا

تداوم اعتصاب آرش؛ گزارشی از آخرین وضعیت زندانیان در اعتصاب غذا

خبرگزاری هرانا – آرش صادقی علیرغم وخامت جسمی و وعده های طرح شده پس از شصت و نه روز همچنان به اعتصاب غذای خود ادامه می دهد. علی شریعتی نیز شصت و یکمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود در زندان اوین را با وضعیت جسمی وخیم پشت سر گذاشت. سعید شیرزاد و آیت الله نکونام دیگر زندانیانی هستند که اعتصاب غذای آنان ادامه دارد با اینحال از سرنوشت نزار زکا، حسن رستگاری مجد و مهدی کوخیان، دیگر اعتصابیون روزهای اخیر اطلاع جدیدی در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آرش صادقی زندانی سیاسی بند هشت زندان اوین شب گذشته بر اثر افت فشار شدید ۷ روی ۶ تپش قلب تنگی نفس درد معده شدید و بالا آوردن خون به بهداری منتقل و سپس به بند باز گردانده شده است.

آقای صادقی که درشصت و نهمین روز از اعتصاب غذا به سر می برد از مشکلاتی همچون: افت فشار شدید، کاهش وزن شدید و لاغری مفرط، تپش قلب و وضعیت خطرناک قلبی، تنگی نفس، حالت تهوع، بالا آوردن لخته خون و در مقاطعی خون، غلظت خون بالا و خطر ایست قلبی، خطر به کما رفتن در اثر قند خون بالا، مشکلات کلیه و همچنین احتمال سوراخ شدن معده وی و احتمال خونریزی معده در خواب و خطر به کما رفتن و حتی فوت آرش صادقی، بریده بریده گفتن کلمات، پوسته پوسته شدن پوست بدن، بی خوابی که همگی از عوارض اعتصاب غذاست رنج می برد.

شایان ذکر است روز جاری از دادستانی به خانواده آرش صادقی و همسرش اطلاع داده شده که شرایط مرخصی برایشان فراهم شده و تا ساعت ۱۰ صبح فردا با تودیع وثیقه های جداگانه برای این زوج اقدام کنند.

با این حال آرش صادقی شرط اتمام اعتصاب غذای خود را تحقق این وعده و بیرون آمدن همسرش از زندان بیان کرده است.

همزمان، در بهداری این زندان، علی شریعتی در شصت و یکمین روز از اعتصاب غذایش با قند خون ۴۳ و فشار خون ۸ روی ۶ دچار بیهوشی شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده شریعتی در مورد وضعیت جسمانی این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “امروز علی به مدت دو ساعت حتی توانایی باز نگه داشتن چشمانش را نیز نداشته است. استخوان های لگنش مستقیم روی تشک تخت هست و تقریبا به زخم بستر تبدیل شده و حتی خوابیدن هم برایش درناک شده است. هم جایی برای راه رفتن وجود ندارد و هم توانی برای راه رفتن ندارد.”

این منبع مطلع همچنین تاکید کرد: کلیه های علی مخصوصا کلیه سمت چپش اصلا وضعیت خوبی ندارند و به شدت درد می کنند.

در زندان رجایی شهر نیز اعتصاب غذای سعید شیرزاد ادامه داشته و بیست و پنجمین روز را پشت سر گذاشته است.

یک منبع آگاه از وضعیت آقای شیرزاد به این خبرگزاری گفت: “سعید از رئیس زندان پرسیده بود آیا نامه اش به دادستانی ارسال شده یا نه و اینکه تا نماینده دادستان و نماینده رئیس سازمان زندان ها نیاید به اعتصابش پایان نمیدهد، رئیس زندان در جواب گفته است دادستانی در جواب نامه اعلام کرده موارد مطرح شده در نامه حکومتی هست و ربطی به زندانی ندارد.”

آیت الله محمدرضا نکونام دیگر زندانی در اعتصاب غذاست که در زندان ساحلی قم نگهداری می شود.

آقای نکونام روز سه شنبه ۷ دی ماه، بدون تکمیل درمان، و همچنین عدم ویزیت پزشک متخصص کلیه و چشم پزشک، بعد از دو روز بستری شدن در بیمارستان شهید بهشتی، به زندان ساحلی قم بازگردانده شده است.

روز چهارشنبه در پی وخامت حال این روحانی منتقد زندانی، در بهداری زندان، تحت درمان جزیی قرار گرفته است. نوسانات شدید قند و فشار خون، و همچنین احساس درد شدید در کلیه ها و چشم ها، دلیل انتقال وی به بهداری بوده است.

پزشکان بهداری برای چندمین بار به مسئولین زندان وخامت حال وی را گزارش کرده اند. به گفته این پزشکان، خطر رفتن به کما و همچنین نابینایی موقت آیت الله نکونام را تهدید می کند.

به گفته منابع نزدیک به این زندانی عقیدتی، درخواست های برخی از «بزرگان حوزه های علمیه، اساتید، فضلا، طلاب، و همچنین جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه ها، مقلدین و ارادتمندان، از ایشان» برای شکستن اعتصاب غذا و دارو، به سمع وی رسیده است.

براین اساس، همچنین مراجع تقلید بسیاری از جمله آیت الله شبیری زنجانی، گرامی قمی، جوادی آملی، سید صادق شیرازی، صانعی و محفوظی، از برخورد با آیت الله نکونام ابراز نارضایتی کرده اند.

از وضعیت جسمانی حسن رستگاری مجد در بیست و هشتمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی اش در سلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیه، مهدی کوخیان در یازدهمین روز در زندان مراغه و همینطور آقای نزار زکا در زندان اوین اطلاع جدیدی در دست نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید