خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵, 20th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ساعت ۰:۰۱:۰۶

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  برگزاری پنج تجمع اعتراضی

برگزاری پنج تجمع اعتراضی

خبرگزاری هرانا ـ کارگران مجتمع سبز مهاباد، جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد، جمعی از کارگران پروژه سد سیمره شهرستان بدره استان ایلام، تعدادی از سهامداران پدیده شاندیز و برخی نمایندگان شورای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های کشور طی دیروز و امروز در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران مجتمع سبز مهاباد برای ۲۶مین روز متوالی مقابل این مجتمع تجمع کرده‌اند. تجمع کنندگان از خرداد ۹۴ مطالبات مزدی خود را دریافت نکرده‌اند و تنها به آنها مبالغی به صورت علی الحساب پرداخت شده است که تکاپوی معیشت آنان را نمی‌‌دهد.

چندین نفر از کارگرانی که در تجمع امروز حضور دارند گفتند که برای ۲۶ امین روز مقابل این مجتمع تجمع کرده اند و خواستار دریافت مطالبات مزدی خود هستند اما تاکنون مدیران این مجتمع در این خصوص به آنها پاسخی نداده‌اند.

این کارگران می‌گویند در کل نزدیک به ۱۰۰ کارگر هسیتم که به دلیل بدحسابی کارفرما و توقف تولید با مشکل معیشتی روبرو شده‌ایم.

آنطور که کارگران می‌گویند مبالغی به آنها به صورت علی الحساب پرداخت شده است اما مبالغ پرداختی تکاپوی معیشت کارگران و زندگی آنان را نمی‌کند و به همین دلیل آنها بر ادامه اعتراض خود مصر هستند.

در تجمع امروز همانند تجمعات روزهای گذشته، کارگران کشت و صنعت، مجتمع دامداری، سرد خانه زمزم و هما مرغ مهاباد حضور دارند .

کارگران همچنی در اطراف کارخانه چادر برپا کرده‌اند کرده‌اند و به علت سردی هوا با داخل مجتمع رفته‌اند اما تاکید دارند که همزمان با پرداخت مطالبات، مذاکرات بر سر حقوق صنفی از سر گرفته شود.

صبح امروز انجام شد؛ تجمع بازنشستگان فولاد مقابل ساختمان مجلس

به گزارش ایلنا، جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد صبح امروز سه شنبه (۷دی ماه) با سفر به تهران مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

صبح امروز دست کم ۸۰۰  نفر از بازنشستگان صنعت فولاد  کشور که از نقاط مختلف کشور خود را به پایتخت رسانده‌اند، خواستار رسیدگی به  وضعیت بازنشستگان صنعت فولاد در لایحه بودجه ۹۶ وبرنامه ششم توسعه شدند.

تجمع‌کنندگان خواستار لغو خودگردانی صندوق فولاد، انتقال به صندوق بازنشستگی کشوری با تطبیق آیین‌نامه معتبر فولاد، مکلف کردن دولت به اجرای تعهدات و پرداخت مطالبات قانونی بازنشستگان فولاد مطابق آیین‌نامه معتبر فولاد، پرداخت به موقع حقوق و هزینه‌های درمانی بازنشسته فولاد از بودجه‌های سنواتی شدند.

 همچنین بازنشستگان فولاد نسبت به تصویب بند ۹ بودجه سال ۹۱ که به‌موجب آن صندوق بازنشستگی فولاد از وزارت صنعت، معدن و تجارت جدا شده و به‌گفته این تجمع‌کنندگان منجر به سرگردانی بازنشستگان شد، اعتراض دارند.

از قرار معلوم، بازنشستگان صنعت فولاد کشور  همچنین در این تجمع خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان قدیمی هستند.

به گفته یکی از معترضین ، برخی  اعضای  کمسیون اجتماعی مجلس که  صبح امروز با معرضین ملاقات حضوری داشته اند داخل مجلس در حال رایزنی با کمیسیون های مختلف هستند، این نمایندگان وعده هایی نیز به معترضین داده اند.

تجمع‌کنندگان که از مناطقی همچون کرمان، اصفهان، مشهد، مبارکه، زیرآب، طبس، سمنان، شاهرود، سنگرود گرد‌هم آمده‌اند می‌گویند تا زمان قطعی نشدن نتیجه در تهران می مانیم و به شهرهایمان بازنمی‌گردیم.

روز گذشته در استان ایلام انجام شد؛ تجمع کارگران سد سیمره برای معوقات مزدی

به گزارش ایلنا، جمعی از کارگران پروژه سد سیمره شهرستان بدره استان ایلام، روز گذشته در اعتراض به معوقات مزدی خود دست به اعتراض صنفی زدند.

حدود۱۰۰نفر کارگران  شاغل در پروژه سد سیمره واقع در بخش هندمینی از توابع شهرستان بدره  استان ایلام روز گذشته (دوشنبه ۹ دی ماه) با  به همراه داشتن چند پلاکادر دست به اعتراض صنفی زده و خواستارمطالبات صنفی خودشدند.

آنها در توضیح مطالبات صنفی خود گفته اند: تا این لحظه کارگران سد سیمره بین ۱۱ تا ۱۳ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده طلبکارند که این مسئله باعث شده تا کارگران دچار  مشکلات معیشتی ناشی از دریافت حقوق بشوند.

به گفته کارگران معترض  خواسته ما از مسئولان استانی وشهرستانی این است که با توجه به افزایش هزینه‌های جاری، تمام تلاش خود را انجام دهند تا زمینه‌ پرداخت  تمامی معوقات کارگران فراهم شود.

سهامداران پدیده شاندیز مقابل مجلس تجمع کردند

به گزارش جار پرس، صبح امروز تعدادی از سهامداران پدیده شاندیز در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

روز سه شنبه (۷ دی ماه) خبرنگار جارپرس، تعدادی از سهامداران پدیده شاندیز با در دست داشتن پلاکارد و سردادن شعارهایی در مقابل مجلس تجمع کرده و از وکلای خود در خانه ملت خواستار رسیدگی به اوضاع خود شدند که نادر قاضی پور نیز به میان آن ها آمد.

شایان ذکر است که قرار بوده این مالباختگان صبح امروز در مقابل وزارت کشور تجمع کنند که با جو امنیتی مواجه شده و تجمع خود را به سمت مجلس شورای اسلامی هدایت کردند.

تحصن نمایندگان شورای صنفی در سازمان امور دانشجویان

به گزارش ایلنا،در حالی برخی نمایندگان شورای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های کشور با وقت قبلی، قرار بود؛ امروز دیدار و جلسه‌ای با رییس سازمان امور دانشجویان داشته باشند که نه تنها رییس سازمان در دفترش حضور نداشت، بلکه براساس ادعای اعضای شورا، حراست سازمان اقدام به برخورد نامناسب با دانشجویان و بستن درب ورودی سازمان کرد.

صبح امروز تعدادی از نمایندگان شوراهای صنفی از دانشگاه‌های سراسر کشور برای پیگیری مطالبات خود در سازمان امور دانشجویان جمع شدند تا مطالبات خود را پیگیری کنند اما بنابر ادعای نمایندگان شورا‌ها، نیروهای حراست این سازمان اقدام به برخورد نامناسب با نمایندگان دانشجویان کرده‌اند.

در همین رابطه یکی از فعالان صنفی دانشگاه علامه که در این جمع حضور داشته می‌گوید: «صبح امروز از ساعت ۱۱ در سازمان حضور پیدا کردیم و خواستار جلسه رسمی با دکتر صدیقی؛ ریاست سازمان بودیم اما پاسخی دریافت نکردیم. وقتی پذیرش را گرفتیم، نمی‌گذاشتند که ما داخل برویم و حراست سازمان با یکی از بچه‌ها برخورد نامناسب کرد و ما پس از مواجه شدن با این اقدام، بالا رفتیم و در مقابل دفتر دکتر صدیقی نشستیم.»

وی ادامه می‌دهد: «ابتدا شنیدیم دکتر صدیقی در دفترشان است اما بعد گفتند دکتر حضور ندارد. از ساعت یک‌ونیم در سازمان دانشجویان را بستند و نمی‌گذاشتند کسی ورود پیدا کند. بعضی بچه‌ها بیرون از سازمان بودند و اجازه ورود نمی‌دادند و کاملا فضا امنیتی شد. نیروی انتظامی داخل سازمان آمد. مطالبات ما کاملا صنفی بود و ما نمی‌دانیم چرا سازمان نمی‌خواهد پاسخگو باشد؟اعضا، فعالان و دبیران شورای صنفی دانشگاه‌های بهشتی، شریف، تهران، هنر، تربیت‌مدرس، کاشان، ملایر و نیشابور امروز سازمان حضور داشتند.»

این فعال‌صنفی افزود: «از جمله مطالبات ما این است که چرا جلسه‌ای که باید تشکیل شود تا چهار نماینده شورا انتخاب شود، برگزار نمی‌شود. همچنین ابلاغیه جدیدی صادر شده‌ که دست شورا‌ها را از آموزش کوتاه کرده است. دیگری داستان ۲۵ و ۵۰ درصد به علاوه یک انتخابات‌ها است؛ چراکه در این صورت برگزاری انتخابات در دور باطل می‌افتد و دست ما باز هم کوتاه است و این مشکلی است که در شیوه‌نامه وجود دارد.»

براساس آن چیزی که دانشجویان گزارش داده‌اند، درب‌های سازمان امور دانشجویان بر روی نمایندگان شورای صنفی بسته شد و نمایندگان شورا در داخل سازمان بودند.

دبیر شورای صنفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل نیز روایت دیگری از اتفاقات امروز در سازمان دانشجویان مطرح کرد. وی می‌گوید: «روز شنبه با مسوول دفتر دکتر صدیقی صحبت شده بود که روز سه‌شنبه تعدادی از اعضای شورای صنفی دانشگاه‌های کشور روز سه‌شنبه بابت خواسته‌ها و مطالبات خود به سازمان می‌آیند تا با ایشان جلسه‌ای داشته باشند. مدیر دفتر دکتر صدیقی برگ ورود دادند اما با نمایندگان شورا برخورد شد و اجازه بالا رفتن ندادند و برخی افراد در سازمان دنبال متشنج‌کردن فضا بودند اما آنها هیچ واکنشی نشان ندادند و فقط پشت در دفتر دکتر صدیقی جمع شدیم تا وی بین ما حاضر شوند.»

وی ادامه می‌دهد: «متشنج کردن فضا همچنان ادامه داشت تا اینکه ساعت یک و نیم بعدازظهر درب ورودی سازمان امور دانشجویان کاملا بسته شد و به کسی اجازه ورود ندادند. ما وقتی این موضوع را از رییس حراست سازمان سوال کردیم، گفتند؛ من اصلا در جریان نیستم، در حالی‌که یکی از نگهبانان به ما گفت وی به ما گفته در را ببندیم. با مسئولان دوباره صحبت کردیم و در نهایت دلیلی که برای بسته شدن در بیان شد؛ آلودگی هوا بود!

مدیرکل دانشجویان داخل در سازمان امور دانشجویی نیز اعلام کرد امروز جلسه با رییس سازمان امکان‌پذیر نبود اما سیاست کلی سازمان امور دانشجویان و مجموعه وزارت‌علوم تعامل سازنده، فعال و قانونی با شوراهای صنفی دانشگاه‌هاست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید