خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  وضعیت نامناسب جسمانی آیت الله نکونام، زندانی اعتصابی در زندان ساحلی قم

وضعیت نامناسب جسمانی آیت الله نکونام، زندانی اعتصابی در زندان ساحلی قم

خبرگزاری هرانا – وضعیت جسمانی آیت الله محمدرضا نکونام روحانی منتقد زندانی در زندان ساحلی قم به دلیل اقدام به اعتصاب غذا و خودداری از لستفاده از دارو، نامناسب گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یک منبع نزدیک به آقای نکونام با تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “ایشان به سبب مصرف نکردن قرص های قند و فشار خون؛ «دچار افت فشار٬ و همچنین بالا رفتن قند خون» گشته اند. مصرف نکردن آب٬ درد کلیه های ایشان را شدت داده است٬ و بالا رفتن قند خون٬ باعث تشدید درد چشم ها٬ و همچنین تار دیدن چشم راست شان گردیده است. وی در ناحیه سر٬ به شدت احساس درد و ناراحتی داشته و دچار سرگیجه نیز هست.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “پزشکان بهداری زندان‌ ساحلی قم٬ به مراجع ذیصلاح اطلاع داده اند٬ که با ادامه «اعتصاب غذا و دارو» توسط وی٬ حتما سلامتی ایشان با مخاطره جدی روبرو خواهد گردید. در معاینه ظهر دیروز، پزشکان صورت جلسه ای را نوشته اند که ایشان طاقت اعتصاب غذا و دارو را ندارد٬ و آن را به ریاست زندان ساحلی فرستاده اند٬ ریاست زندان نیز٬ این مطلب را به دادگاه ویژه روحانیت رسانده است. ضمن اینکه ایشان٬ از صبح دیروز٬ دچار درد در قفسه سینه و همچنین تنگی نفس شده و هر دو پای ایشان نیز دچار تورم است.”

منبع نزدیک به آقای نکونام در مورد داروهای مورد مصرف این زندانی عقیدتی تصریح کرد: “قرص های مورد مصرف ایشان عبارتند از قرص های فشار خون٬ قند خون٬‌ قلب٬ و مسکن ضد درد٬ و همچنین کلیه ها که تمام آن ها را ایشان قطع کرده است.”

آیت‌الله محمدرضا نکونام، روحانی منتقد در سال ۹۳ پس از سخنان انتقاد آمیز در نفی «فیلترینگ و حرام خواندن اینترنت پرسرعت» با شکایت برخی از روحانیون بانفوذ در مراجع قضایی و امنیتی بازداشت و پرونده‌ای برای ایشان تشکیل شد. وی اکنون در زندان ساحلی قم نگهداری می‌شد.

محمدرضا نکونام متولد ۱۳۲۷، مورخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۳ بازداشت شد.

آیت‌الله نکونام در شهریورماه ۹۳ بعد از آن‌که آیت‌الله مکارم شیرازی در استفتایی استفاده از اینترنت پرسرعت به دلیل «امکان ایجاد مکالمه تصویری و فساد» را جایز ندانسته بود، در گفتگو با رسانه‌های داخلی گفته بود: “وقتی که گفتی به طور مثال رایتل حرام است پس استفاده از آیفون تصویری هم می شود حرام باشد! ما نمی توانیم همواره جلوی چشم مردم و جامعه را ببندیم.”

وی با تاکید براین‌که نسبت به هرچیزی مانع ایجاد شود یا مانع تراشی پیش آید نتیجه‌ی معکوس می دهد اظهار داشته بود: “یعنی جامعه نسبت به آن حریص می شود، حالا این فیسبوک، ماهواره، اینترنت باشد یا رایتل.”

این مدرس حوزه به شاگردانش گفته بود: “حتی اگر فرش زیر پای‌تان را می فروشید بفروشید و لب تاب یا تبلت یا کامپیوتر بخرید و سایت و وبلاگ ایجاد کنید و با جامعه و مردم دیالوگ داشته باشید.”

محمدرضا نکونام که با محکومیت ۵ سال حبس تعزیری و بیماری‌های گوناگون در زندان قم نگهداری می‌شد، پس از حدود ۱۸ ماه تحمل حبس در تاریخ سوم تیرماه سال جاری از زندان به منزل شخصی خود منتقل شد. اما پس از مدت کوتاهی در تاریخ هفدهم تیرماه توسط ماموران امنیتی در منزل شخصی‌اش بازداشت و بار دیگر به زندان ساحلی قم منتقل شد. این نقل و انتقال‌ها به منزل و دوباره به زندان بدون درمان کامل چندین باردیگر نیز تکرار شد و نیروهای امنیتی تردد به منزل شخصی آیت‌الله محمدرضا نکونام را تحت نظر گرفته و بر روابط و تماس های وی علی‌رغم عدم حضور در زندان محدودیت های غیرقانونی اعمال کرده بودند.

وی علی‌رغم بیماری‌ و وضعیت نامناسب جسمی درحال حاضر در زندان ساحلی قم نگهداری می‌شود. افزایش فشار و قند خون همراه با کاهش بینایی بعنوان تبعات این وضعیت پزشکی در حالی همواره گزارش می‌شود که مسئولین این زندان در مواردی از ارائه داروهای تجویزی وی در زندان ممانعت به عمل آورده‌اند.

لازم به یادآوری است هرانا در گزارشی مفصل درباره این مجتهد شیعی زندانی و وضعیت پزشکی و پرونده ایشان اقدام به انتشار اسناد مربوطه نموده بود.

پیش از این نامه‌هایی از سوی شاگردان یا طلاب حوزه علمیه در حمایت از آقای نکونام منتتشر شده است از جمله نامه ۱۲۸ طلبه به جواد لاریجانی رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و نامه بیش از ۳۰۰ تن از مدرسین و طلاب حوزه‌های علمیه.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید