خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و اخراج کارگران در دو واحد صنفی

معوقات مزدی و اخراج کارگران در دو واحد صنفی

خبرگزاری هرانا ـ ۶۰ کارگر کارخانه شیشه قزوین باسوابق ۱۰تا ۱۲ سال در ابتدای دی ماه پس از خاتمه قرارداد کارشان بیکار خواهند شد. از سوی دیگر کارگران کارخانه کاشی «شیر کوه تفت» در ۵ ماه گذشته به دلیل کمبود منابع مالی موفق به دریافت مطالبات مزدی خود نشده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، در پی ادامه بحران مالی در کارخانه شیشه قزوین، کارفرما اسامی ۶۰ کارگر قرارداد موقت را باسوابق ۱۰تا ۱۲سال در لیست اخراجی‌ها قرار داده است. این ۶۰ کارگر در ابتدای دی ماه پس از خاتمه قرارداد کارشان بیکار می‌شوند.

کارگران کارخانه «شیشه قزوین» واقع درکیلومتر ۳۳ جاده قزوین به رشت گزارش دادند؛ در این واحد تولیدی دست کم ۲۸۳  کارگر مشغول به کار هستند اما طی یک  ماه گذشته به دلیل آنچه از سوی کارفرما «رکود بازار فروش محصولات» عنوان می شود اسامی ۶۰کارگراین واحد تولیدی تا پایان ماه جاری و با اتمام قرارداد در لیست اخراج قرار گرفته است.

بنا بر ادعای کارگران شیشه قزوین،طبق نامه مدیر یت کارخانه اسامی ۲۶ نفراز کارگران اخراجی  از واحد صنایع جانبی کارخانه انتخاب شده است.

طبق اظهارات  آنان، علاوه بر آن تاخیر‌هایی که در پرداخت مطالبات مزدی آنها ایجاد شده است باعث شد طی یک ماه گذشته چندین بار کارگران در محوطه کارخانه دست به اعتراض صنفی بزنند. غیر بحث تاخیری که در پرداخت معوقات مزدی مان وجود دارد؛ کارفرما بیمه کارگران شاغل در این کارخانه را به صورت منظم به اداره تامین اجتماعی پرداخت نکرده که در نتیجه آن دفترچه‌های درمانی کارگران فاقد اعتبار است..

به گفته کارگران این کارخانه، تمامی کارگران شیشه قزوین قزوین هر ماه پس از خاتمه قرارداد کارشان نگران اخراج هستند.

تاخیر ۵ ماهه در دستمزد کارگران کاشی شیرکوه تفت

به گزارش ایلنا، به گفته کارگران کارخانه کاشی «شیر کوه تفت» در ۵ ماه گذشته به دلیل کمبود منابع مالی موفق به دریافت مطالبات مزدی خود نشده‌اند.

کارفرمای کارخانه کاشی «شیر کوه تفت» که در زمینه  تولید انواع کاشی  در شهرک صنعتی خضر آباد یزد فعالیت داردبه دلیل مشکلات مالی در ۵ ماه گذشته  دستمزد کارگران خود را به تاخیر انداخته است.

کارگران کاشی شیر کوه با بیان اینکه معوقات پنج ماهه آنها به ماههای تیر، مرداد ،شهریور مهر و آبان ماه مربوط است افزودند: “نگرانی کارگران از این است که مبادا با  استمرار وضعیت فعلی کارخانه ،معوقات مزدی آنها در ماه های آینده افزایش پیدا کند”.

آنان با بیان اینکه هم اکنون کارگران این کارخانه از وضعیت موجود رضایت ندارند، در ادامه گفتند: “کاهش تولیدات این کارخانه تهدیدی بر امنیت شغلی کارگران  وتعویق مطالبات آنان شده به همین دلیل شماری از کارگران طی روز های گذشته در اعتراض به وضعیت موجود مقابل درب ورودی کارخانه دست به اعتراض صنفی زده بودند”.

این کارگران که احتمال می‌دهند در نتیجه وضعیت پیش آمده ممکن است امنیت شغلی خود را از دست بدهند؛ افزودند: “با برپایی تجمع صنفی نگرانی خود را از وضع پیش آمده به مسئولان اعلام کردیم”.

این کارگران در ادامه می‌گویند: “با اینکه کارفرمای کاشی شیر کوه بار‌ها وعده پیگیری این موضوع را داده است اما هنوز مشکل باقی است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید