خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  درآمدزایی زندان قزلحصار از طریق محدود کردن تهیه لباس گرم برای زندانیان

درآمدزایی زندان قزلحصار از طریق محدود کردن تهیه لباس گرم برای زندانیان

خبرگزاری هرانا – درحالی که طبق دستورالعمل سازمان زندان‌ها تحویل گرفتن «البسه گرم و پتو» از خانواده زندانیان در آذرماه هر سال در زندان قزلحصار انجام می شد، سال جاری این اقدام توسط مدیریت زندان «ممنوع» اعلام شده و زندانیان مجبورند البسه گرم بی کیفیتی را از فروشگاه‌ داخل زندان و با قیمتی چند برابر قیمت واقعی خریداری کنند، مشکل آنجا بیشتر نمود پیدا می‌کند که بسیاری از زندانیان اساسا توان مالی چنین خریدی را ندارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سال جاری تحویل «البسه و پتو» که طبق روال سازمان زندان ها هر سال در آذرماه صورت می گرفت، توسط مدیریت زندان قزلحصار ممنوع اعلام شده است.

یکی از اعضای خانواده زندانیان در قزلحصار کرج در این باره به گزارشگر هرانا توضیح داد: “هر سال در آذر ماه زمان تعیین میکردند برای این کار، اما با باز شدن فروشگاهی در زندان تحت عنوان حامی، رییس زندان قزلحصار امسال گرفتن لباس از خانواده ها را ممنوع کرده و گفته خانواده ها از این فروشگاه خرید کنند و به دست زندانیان برسانند.”

یکی دیگر از مطلعین در این رابطه ضمن تایید این موضوع اضافه کرد “باید به دو نکته توجه داشت که اول شاید خانواده ای توان خرید نداشته باشد و دوم اینکه لباسها با کیفیت بسیار پایین و با قیمت گزاف عرضه می شود.”

وی در این باره تصریح کرد: “مثلا یک شلوار گرمکن معمولی با جنس خوب در بیرون از زندان به قیمیت ۲۸ هزار تومان به فروش می رسد. درحالی که یک شلوار با جنس بسیار بی کیفیت درحد چندبار مصرف، در این فروشگاه زندان ۶۵ هزار تومان قیمت دارد.”

این منبع مطلع در پایان تاکید کرد: “امسال  هوا خیلی سردتر از سال های دیگر است، سرمای خشک قزلحصار هم که از بقیه مناطق استان تهران و البرز بدتر است. از سوی دیگر زندانی ها مجبورند از صبح زود به هوا خوری بروند و درب سالن ها بسته می شود. ما خانواده های زندانیان واقعا نمی دانیم باید چگونه این مشکل را حل کنیم و شدیدا نگران سلامت عزیزان خود هستیم.”

نقشه هوایی زندان قزلحصار کرج

زندان قزلحصار یکی از بزرگترین زندان های ایران است که در سال ۱۳۴۳ در زمان حکومت پهلوی در منطقه کیانمهر در جنوب غربی شهر کرج احداث شد. این زندان دارای ۹ واحد، ۷ سالن ملاقات، ۱۴ واحد ستادی، شورای حل اختلاف، واحد اصطلاحا «طرح تکریم و حقوق شهروندی» است.

بخش های مربوط به نگهداری زندانیان در قزلحصار عبارتند از:

قرنطینه اصلی: تحت نظر حفاظت اطلاعات زندان قزلحصار / دارای حداقل امکانات

واحد ۱: محکومین حبس قطعی جرم سنگین، حبس ابد و محکومیت بالای ۵ سال
واحد ۲: قرار بازداشتی‌ها و محکومان به اعدام، زندانیان قرار سنگین موادمخدر
واحد ۳: جرایم غیر مواد مخدر کرج و حومه و شهریار، محکومان شرایط خاص (مانند شرارت)
واحد ۴: محکومین رای باز، رای نیمه باز و رای کاری (زندانیان مشغول به کار در کارخانه‌های منطقه قزلحصار)
واحد ۷: مجرمان دارای وثیقه و سند که خارج از محوطه کار خدماتی انجام داده و مانند کارمندان با شرایط خاص آزاد هستند
واحد ۸: زندانیان مواد مخدر با جرم سبک و قرار سبک، (محکومین زیر ۵ سال حبس)
واحد ۹: محکومین با حبس یک سال تا ۱۸ ماه

زندان قزلحصار از نظر جغرافیایی در استان البرز و با توجه به سیاستهای سازمان زندانها از زندانهای استان تهران محسوب می شود.

در دهه شصت شمسی و همچنین در سال های اخیر (قبل و بعد از انتخابات ۸۸)، این زندان سابقه پذیرش زندانیان سیاسی بدون رعایت قانون تفکیک جرایم را داشته است. زندانیان سیاسی سال های اخیر به واحد ۳ این زندان که عمدتا محل نگهداری زندانیان با اتهامات مربوط به «شرارت» است، انتقال یا تبعید شده اند.

نقشه هوایی و جزئیات بخش های مختلف واحد ۳ زندان قزلحصار کرج

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید