خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  پیشرفت مشکلات پزشکی آیت الله نکونام در زندان قم

پیشرفت مشکلات پزشکی آیت الله نکونام در زندان قم

خبرگزاری هرانا – آیت الله محمدرضا نکونام روحانی منتقد زندانی هفته گذشته بدون تکمیل دوره درمانی توسط نیروهای امنیتی به زندان ساحلی قم منتقل شد. درحال حاضر به دلیل افزایش قند خون چشمان وی دچار درد شدید شده و یکی از چشمانش درپی «خراشیدگی» و عدم درمان، دچار عفونت شده است. پیشرفت مشکلات پزشکی وی درحالی گزارش می شود که در زندان امکانات و تجهیزات پزشکی بسیار محدود بوده و به دلیل «مخالفت دادگاه ویژه روحانیت» از اعزام وی به بیمارستان ممانعت بعمل می آید.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر روز چهاردم آذرماه ۹۵، محمدرضا نکونام بعد از حدود دو هفته مرخصی درمانی در بیمارستان و منزلش، بدون تکمیل دوره درمانی به زندان ساحلی قم منتقل شد.

یک منبع نزدیک به خانواده نکونام در مورد اضافه شدن مشکلات جدید پزشکی به گزارشگر هرانا توضیح داد: “در پی عوارض ناشی از سکته مغزی آیت الله العظمی نکونام در سلول انفرادی دادگاه ویژه روحانیت٬ و در پی درمان ناقص ایشان، و همچنین٬ انتقالات مکرر از زندان به بهداری و از بهداری به بیمارستان یا منزل و بالعکس، علاوه بر مشکلات جسمانی پیشین، به تازگی دچار درد و ناراحتی شدید هر دو چشم نیز گشته اند؛ چشم راست وی دچار عفونت شدید و بسیار کم سو شده است.”

وی در ادامه افزود: “بهداری زندان ساحلی شهر قم٬ فاقد چشم پزشکی است٬ و می باید٬ وی را به خارج از زندان جهت مداوا اعزام کنند؛ و مانند همیشه٬ دوباره دادگاه ویژه روحانیت٬ سنگ اندازی می کند.”

این منبع مطلع در مورد دلایل مشکلات پزشکی برای چشمان این روحانی منتقد زندانی نیز تصریح کرد: “بالا رفتن بیش از اندازه قند خون گویا عامل اصلی٬ درد هر دو چشم می باشد٬ و عفونت چشم راست نیز مربوط به یک خراش است. این خراش در گوشه چشم ایشان به سبب برخورد با تخت بیمارستانی که در آن بستری بوده٬ ایجاد شده است.”

منبع نزدیک به آیت الله نکونام در پایان تاکید کرد: “حدود پنج ماه است که با آزادی مشروط آیت الله موافقت شده است٬ اما با نفوذ مافیای حوزه های علمیه در سیستم قضایی، این مهم محقق نشده است.”

آیت‌الله محمدرضا نکونام، روحانی منتقد در سال ۹۳ پس از سخنان انتقاد آمیز در نفی «فیلترینگ و حرام خواندن اینترنت پرسرعت» با شکایت برخی از روحانیون بانفوذ در مراجع قضایی و امنیتی بازداشت و پرونده‌ای برای ایشان تشکیل شد. وی اکنون در زندان ساحلی قم نگهداری می‌شد.

محمدرضا نکونام متولد ۱۳۲۷، مورخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۳ بازداشت شد.

آیت‌الله نکونام در شهریورماه ۹۳ بعد از آن‌که آیت‌الله مکارم شیرازی در استفتایی استفاده از اینترنت پرسرعت به دلیل «امکان ایجاد مکالمه تصویری و فساد» را جایز ندانسته بود، در گفتگو با رسانه‌های داخلی گفته بود: “وقتی که گفتی به طور مثال رایتل حرام است پس استفاده از آیفون تصویری هم می شود حرام باشد! ما نمی توانیم همواره جلوی چشم مردم و جامعه را ببندیم.”

وی با تاکید براین‌که نسبت به هرچیزی مانع ایجاد شود یا مانع تراشی پیش آید نتیجه‌ی معکوس می دهد اظهار داشته بود: “یعنی جامعه نسبت به آن حریص می شود، حالا این فیسبوک، ماهواره، اینترنت باشد یا رایتل.”

این مدرس حوزه به شاگردانش گفته بود: “حتی اگر فرش زیر پای‌تان را می فروشید بفروشید و لب تاب یا تبلت یا کامپیوتر بخرید و سایت و وبلاگ ایجاد کنید و با جامعه و مردم دیالوگ داشته باشید.”

محمدرضا نکونام که با محکومیت ۵ سال حبس تعزیری و بیماری‌های گوناگون در زندان قم نگهداری می‌شد، پس از حدود ۱۸ ماه تحمل حبس در تاریخ سوم تیرماه سال جاری از زندان به منزل شخصی خود منتقل شد. اما پس از مدت کوتاهی در تاریخ هفدهم تیرماه توسط ماموران امنیتی در منزل شخصی‌اش بازداشت و بار دیگر به زندان ساحلی قم منتقل شد. این نقل و انتقال‌ها به منزل و دوباره به زندان بدون درمان کامل چندین باردیگر نیز تکرار شد و نیروهای امنیتی تردد به منزل شخصی آیت‌الله محمدرضا نکونام را تحت نظر گرفته و بر روابط و تماس های وی علی‌رغم عدم حضور در زندان محدودیت های غیرقانونی اعمال کرده بودند.

وی علی‌رغم بیماری‌ و وضعیت نامناسب جسمی درحال حاضر در زندان ساحلی قم نگهداری می‌شود. افزایش فشار و قند خون همراه با کاهش بینایی بعنوان تبعات این وضعیت پزشکی در حالی همواره گزارش می‌شود که مسئولین این زندان در مواردی از ارائه داروهای تجویزی وی در زندان ممانعت به عمل آورده‌اند.

لازم به یادآوری است هرانا در گزارشی مفصل درباره این مجتهد شیعی زندانی و وضعیت پزشکی و پرونده ایشان اقدام به انتشار اسناد مربوطه نموده بود.

پیش از این نامه‌هایی از سوی شاگردان یا طلاب حوزه علمیه در حمایت از آقای نکونام منتتشر شده است از جمله نامه ۱۲۸ طلبه به جواد لاریجانی رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و نامه بیش از ۳۰۰ تن از مدرسین و طلاب حوزه‌های علمیه.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید