خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  بندر عباس؛ انجام خدمات عمومی رایگان جایگزین حبس رانندگان خاطی

بندر عباس؛ انجام خدمات عمومی رایگان جایگزین حبس رانندگان خاطی

خبرگزاری هرانا ـ مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک بندرعباس اظهار کرد که مجازات بی‌احتیاطی در رانندگی و جرائم ناشی از تخلفات رانندگی با انجام خدمات عمومی رایگان به عنوان مجازات جایگزین حبس (زندان) می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ندای ساحل، محمدرضا کهوری مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک بندرعباس با اشاره به مجازات رانندگانی که بر اثر بی‌احتیاطی موجب وارد کردن خسارت به افراد و تاسیسات ترافیکی در سطح شهر می‌شوند، گفت: “با تشخیص یکی از قضات دادگستری بندرعباس به جای اعمال مجازات حبس برای مجرمین جرائم ناشی از تخلفات رانندگی، آنان را به انجام خدمات عمومی رایگان در سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری بندرعباس محکوم کرده است”.

وی افزود: “جرائم ناشی از عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی علاوه بر تخریب تجهیزات ترافیکی در سطح شهر، سالانه هزینه‌های قابل توجهی جهت تهیه و جایگزینی علائم و تجهیزات راهنمایی و رانندگی را به سازمان حمل و نقل و ترافیک  بندرعباس تحمیل می‌کند”.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک بندرعباس اظهار کرد: “با توجه به اینکه جایگزین کردن علائم و تجهیزات راهنمایی و رانندگی که بر اثر تصادفات و جرائم راهنمایی و رانندگی تخریب می‌گردند، علاوه بر افزایش هزینه‌های مالی سازمان جهت خرید این تجهیزات نیازمند نیروی انسانی برای تعمیر و جایگزینی آنها است، که با اقدام یک قاضی دادگستری مبنی بر صدورحکم به انجام خدمات عمومی رایگان به عنوان جایگزین حبس استقبال کنیم و زمینه را جهت اجرای هر چه بهتر این گونه مجازاتها فراهم کنیم”.

وی افزود: “با استفاده از ظرفیت موجود این محکومین را به عنوان نیروی کار رایگان در جهت پیشبرد اهداف سازمان و ارائه خدمات ترافیکی به شهروندان به کارگیری شوند”.

کهوری خاطرنشان کرد: “با حکم قاضی دادگستری در اقدامی تحسین برانگیز، یکی از متهمان را به اتهام بی‌احتیاطی در امر رانندگی منجر به تصادف منتهی به ایراد صدمات بدنی به شاکی شده بود که با انجام ۲۷۰ ساعت خدمات عمومی رایگان در سازمان حمل و نقل و ترافیک بندرعباس جهت خط کشی گذرگاه‌های عابر پیاده، به عنوان جایگزین چهار ماه حبس محکوم کرده است”.

مجازات حبس باید برای مجرمین خطرناک و مرتکبین جرائم مهم اعمال شود

سلیمان عفیف، قاضی دادگستری هرمزگان گفت: “اعمال مجازات حبس نسبت به مجرمین علاوه بر ایجاد مشکلات اقتصادی، فرهنگی، روحی-روانی و عاطفی برای خود مجرم و از همه مهم تر خانواده‌های آنان، هزینه‌های زیادی نیز بر بیت‌المال و حاکمیت تحمیل می‌کند و ما معتقدیم که مجازات حبس باید برای مجرمین خطرناک و مرتکبین جرائم مهم اعمال شود”.

وی افزود: “در راستای اجرای قانون از اعمال مجازات در خصوص مجرمین، اهداف مختلفی را دنبال می‌کنیم که یکی از آنها بازدارندگی و پیشگیری از تکرار جرم است و زمانی که مجازات با جرم ارتکابی تناسب داشته باشد، قطعاً این بازدارندگی بیشتر خواهد بود”.

قاضی دادگستری هرمزگان اظهار کرد: “استفاده از ظرفیت‌های ایجاد شده توسط سازمان حمل و نقل و ترافیک بندرعباس، متهمین جرائم ناشی از تخلفات رانندگی را پس از احراز بزهکاری در صورت تمایل آنان را به جای مجازات حبس به انجام خدمات عمومی رایگان در سازمان حمل و نقل و ترافیک بندرعباس محکوم کنیم تا از این طریق هم از افزایش جمعیت کیفری زندان و همچنین مشکلات ناشی از زندان برای خانواده‌ها جلوگیری کنیم که محکومین را در حوزه‌ای به کار گیری کنیم جرم آنها در راستای عدم رعایت قوانین مربوط به آن حوزه واقع شده و قطعاً این امر در بازدارندگی آنها در ارتکاب مجدد این گونه جرائم تاثیر دارد”.

وی افزود: “آئین نامه‌ای که در خصوص خدمات عمومی رایگان جایگزین حبس تصویب شده، زمینه انجام این خدمات تنها محدود به شهرداری و سازمان حمل و نقل و ترافیک نبوده و بسیاری از سازمانها و نهادها از جمله بهزیستی، هلال‌احمر،کمیته امداد، تامین اجتماعی و… نیز به می توانند استفاده کنند”.

عفیف خاطرنشان کرد: “محکومین در صورت اعلام آمادگی از سوی نهادها به مسئولین ذیربط در دادگستری استان، شعب دادگاه‌های کیفری می‌توانند به لحاظ شرایط قانونی محکومین را به انجام خدمات عمومی رایگان در نهادهای دیگر نیز محکوم می‌نمایند و با توجه به پیش‌بینی‌های قانونگذار، انجام این خدمات به نحوی است که خانواده فرد محکوم کمترین آسیب و فشار را از نظر اقتصادی و روحی-روانی متحمل خواهد شد که این امر در تحکیم مبانی خانواده ها بسیار اثر بخش خواهد بود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید