خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵, 24th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۹/۱۸ ساعت ۴:۰۴:۳۹

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  تفهیم اتهام و تداوم بازداشت همایون پناهی از بازداشت شدگان پاسارگاد

تفهیم اتهام و تداوم بازداشت همایون پناهی از بازداشت شدگان پاسارگاد

خبرگزاری هرانا – جلسه بازپرسی همایون پناهی شاعر و پژوهشگر فلسفه اهل اراک برگزار و این شهروند با دو اتهام تفهیم شد. آقای پناهی که همچنان در بازداشت به سر می برد در تجمع ۷ آبان به مناسبت روز کوروش در مجموعه میراث فرهنگی پاسارگاد دستگیر شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، همایون پناهی شاعر و پژوهشگر فلسفه اهل اراک با اتهامات «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور» در جلسه بازپرسی مورخ ۷ آذرماه تفهیم اتهام و تمدید قرار بازداشت شد.

آقای پناهی که ۷ آبان ماه بازداشت شده بود بعد از سپری کردن مدت ۱۰ روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات شیراز به زندان عادل آباد این شهر منتقل شد، کماکان بلاتکلیف در این محل به سر می برد.

گفته می‌شود، علاوه بر آقای پناهی تعداد دیگری از شهروندان نیز به دلیل شرکت در این تجمع بازداشت و به اتهاماتی مشابه متهم شده اند اما به دلیل تهدید نهادهای امنیتی عمدتا سکوت اختیار کرده اند.

هرانا پیش از این گزارش داده بود، روز هفتم آبان‌ماه ۹۵، تردد شهروندان در مجموعه میراث فرهنگی پاسارگاد با «محدودیت و تدابیر شدید امنیتی» همراه بود. با این حال، به مناسبت هفتم آبان، با عنوان غیر رسمی «روز جهانی کوروش» خیل کثیری از ایرانیان در کنار آرامگاه وی در مجموعه میراث فرهنگی پاسارگاد گردهم آمدند.

شایان ذکر است، آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید شیعه در قم پس از آن با لحنی تهدیدآمیز با بیان «باز ما زنده، نشسته و تماشاگر هستیم» به برگزاری تجمع روز کوروش در مجموعه میراث فرهنگی پاسارگاد واکنش انتقادی نشان داد و مشارکت کنندگان در این تجمع را «ضد انقلاب» خواند.

پس از موضع گیری این مرجع شیعی، علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس از دستگیری «عوامل اصلی هنجار شکنی» در تجمع روز کوروش خبر داد و مدعی شد: “اقدامات این افراد پیش از این از سوی دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی مورد رصد قرار گرفته بود.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید