خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  دیدار نماینده دادستانی با زندانیان معترض سنی مذهب در رجایی شهر

دیدار نماینده دادستانی با زندانیان معترض سنی مذهب در رجایی شهر

خبرگزاری هرانا – روز گذشته سرپرست ناحیه ۳۳ شهید مقدس به نمایندگی از دادستانی ضمن حضور در زندان رجایی شهر کرج با زندانیان سنی مذهب این زندان دیدار و صحبت کرد . این مقام قضایی وعده حل مشکلات و متوقف کردن رویه های امنیتی خارج از روند سازمان زندانها در رفتار با آنان را داد. زندانیان سنی مذهب به رفتارهای فوق امنیتی، تبعیض و محرومیت های فرقانونی اعمالی معترض هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۶ آذرماه ۹۵، امیر ناصری، سرپرست ناحیه ۳۳ شهید مقدس به سالن ۲۱ در بند ۷ زندان رجایی شهر کرج، محل نگهداری زندانیان سنی مذهب مراجعه و با این زندانیان دیدار کرد.

آقای ناصری که پیش از این، بازپرس شعبه ۶ بازپرسی در دادسرای شهید مقدس، شعبه رسیدگی به جرایم امنیتی و بازپرس پرونده تعداد زیادی از این زندانیان بوده، در ابتدا با وکیل بند و دو زندانی در اعتصاب غذا، فواد رضازاده و جمال قادری دیدار و گفتگو کرد. پس از آن دیگر زندانیان را یک به یک فراخواند و مشکلات آنان را جویا شد.

درپی درخواست این مقام قضایی از زندانیان این سالن، برای مکتوب کردن خواسته های خود، زندانیان «طوماری» از مشکلات خود نوشتند و با درج اسم و اثر انگشت، آن را تحویل آقای ناصری دادند.

شایان ذکر است، پیش از ورود به اتاق تعیین شده برای دیدار که در دفتر مدیریت زندان محمد مردانی بود، با حضور رئیس زندان، برگه هایی به زندانیان تحویل داده شد. این برگه ها برای جمع آوری مشخصات زندانیان و اطلاعی نظیر وضعیت محکومیت، امتیازات استفاده شده و درخواست آن‌ها در نظر گرفته شده بود.

آقای جنگی دیگر مقام قضایی بود که بهمراه امیر ناصری به دلیل کمبود وقت، مشکلات زندانیان را جویا می شد. به زندانیان فرصت داده شد تا مشکلات خود را از جمله «ظلم ها و محرومیت از حقوق یک زندانی» را بیان کنند.

در این دیدارها، مقامات قضایی مسئولیت بخشی از مشکلات را برعهده گرفته و قول پیگیری دادند و بخش دیگری از این مشکلات و نقض های حقوقی را به گونه ای توجیه کردند.

از جمله دیگر مشکلات و درخواست‌های ارائه شده توسط زندانیان اهل سنت این زندان می توان به شرایط و نحوه انجام ملاقات با خانواده، طریقه اعزام به دادگاه و بیمارستان با اجبار به پوشیدن لباس‌های آلوده زندان همراه دستبند و پابند و هم‌چنین وضعیت بهداری اشاره کرد.

پیش‌تر هرانا در گزارشی اجمالی از آخرین وضعیت ۵۱ زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج، به شرح اطلاعات احکام و آمار این زندانیان پرداخته است.

این خبرگزاری همچنین در گزارشات «مشکلات روزافزون بند زندانیان سنی مذهب زندان رجایی شهر»، «اعمال محرومیت های فراقانونی بر زندانیان سنی مذهب رجایی شهر» و «بیم از تحمیل شرایط فوق امنیتی به زندانیان سنی‌مذهب زندان رجایی شهر» به شرح نقض حقوق این زندانیان پرداخته بود.

لازم به یادآوری است، در روز “دوشنبه سیاه” زندان رجایی‌شهر، مورخ ۱۱ مردادماه سال جاری با یورش بی سابقه گارد سیاهپوش این زندان تعداد ۳۷ زندانی سنی‌مذهب محکوم به اعدام ساکن در سالن ۱۰ این زندان با دستبند-پابند و چشم بند با تدابیر شدید امنیتی به سلول انفرادی منتقل شدند و بر اساس اعلام مقامات قضایی حکم اعدام دست کم ۲۰ نفر و بر اساس گزارش منابع غیررسمی تا ٢۵ نفراز آنها اجرا شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید