خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  با پایان مرخصی؛ مریم نقاش زرگران به زندان اوین بازگشت

با پایان مرخصی؛ مریم نقاش زرگران به زندان اوین بازگشت

خبرگزاری هرانا – روز جاری، مریم نقاش زرگران نوکیش مسیحی با پایان مرخصی در حالی به زندان اوین بازگشت که به طول مدت حبس وی به دلیل “غیبت” ۴۲ روز افزوده شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شانزدهم آذرماه ۹۵، مریم (نسیم) نقاش زرگران نوکیش مسیحی پس از پایان مرخصی به بند نسوان زندان اوین بازگشت.

خانم زرگران مورخ هفتم آذرماه به مرخصی ۵ روزه اعزام شده بود که این مرخصی یک بار توسط دادستانی تمدید شد.

در آخرین تحول پرونده، به مدت حبس این نوکیش مسیحی زندانی، ۴۲ روز «به دلیل غیبت» اضافه شده است.

مریم نقاش زرگران

مریم نقاش زرگران

یک منبع نزدیک به خانواده زرگران در این باره به گزارشگر هرانا گفت: “مریم که پیش‌تر بعد از یک اعتصاب غذای اعتراضی به مرخصی درمانی اعزام شده بود، به او اعلام کردند نمی‌خواهد به زندان بازگردی تا جواب آزادی مشروط در پروند ات مشخص شود. که بعد از مدتی با آزادی مشروط مخالفت شد و از او خواستند به زندان باز گردد. با اینحال این مدت مرخصی را غیبت عنوان کردند و برایش ۴۲ روز غیبت در نظر گرفتند.”

شایان ذکر است؛ زنان زندانی سیاسی-عقیدتی در بند نسوان زندان اوین به مناسبت ۲۵ نوامبر روز جهانی منع خشونت علیه زنان روز شنبه ۶ آذرماه گردهم آمده بودند. این نشست با سخنرانی خانم زرگران با موضوع «ختنه زنان و تداوم آن در برخی از مناطق جهان و ایران به عنوان یکی از اشکال خشونت علیه زنان» برگزار شده بود.

مریم نقاش زرگران که به دلیل ابتلا به بیماری ASD حدودا ٩ سال قبل تحت جراحی قلب قرار گرفت و نیاز مبرم به مراقبت های ویژه و مستمر پزشکی دارد. وی در سال جاری چندین بار در اعتراض به حکم صادره و عدم رسیدگی به بیماری‌هایش دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود.

خانم زرگران اولین بار در اسفندماه ١٣٨٩ به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفت. این بازجویی ها که با تهدید و مزاحمت برای اعضای خانواده وی همراه بود، اغلب در مکان های غیر رسمی و حول پرسش از کلیسای خانگی و جامع ادامه یافت.

وی نهایتا چند روز پس از بازداشت سعید عابدینی، شهروند ایرانی-آمریکایی که برای تاسیس پرورشگاه در شمال ایران به کشور بازگشته بود، از سوی پلیس امنیت به صورت تلفنی احضار و بازداشت شد و در همین روز منزل پدری وی مورد تفتیش و کتاب ها و جزوات دینی و لوازم شخصی وی توقیف شد.

این نوکیش مسیحی پس از بازداشت جهت انگشت نگاری به زندان اوین منتقل و بدون هیچ گونه تفهیم اتهامی به ساختمان وزرا منتقل شد. وی به مدت ۵ شبانه روز بدون بدوی ترین امکانات بهداشتی در این مکان بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفت. اغلب موضوع سئوالات در مورد کیفیت برگزاری مراسم در این کلیساها بود.

خانم زرگران نهایتا به زندان اوین منتقل و از سوی شعبه ٢ دادسرای شهید مقدس تفهیم اتهام شد. تنها اتهام وارده به وی تبلیغ علیه نظام بود.

مریم نقاش زرگران پس از ١٩ روز بازداشت موقت در بند نسوان اوین با قید وثیقه ٧٠ میلیونی آزاد شد. وی توسط قاضی مقیسه، ریاست شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد. این در حالی‌است که چنین اتهامی هرگز به وی تفهیم نشده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید