خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  حسن رستگاری ؛ انتقال به انفرادی درپی اعتصاب غذا در زندان ارومیه

حسن رستگاری ؛ انتقال به انفرادی درپی اعتصاب غذا در زندان ارومیه

خبرگزاری هرانا – حسن رستگاری مجد، شهروند ترکیه‌ای ایرانی تبار و زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه از روز شنبه هفته جاری در اعتراض به وضعیت احکام حبس بلند مدت و پرونده‌های مستمر درون زندان دست به اعتصاب غذا زده است. روز جاری آقای رستگاری توسط مسئولین زندان به سلول انفرادی منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حسن رستگاری مجد، از روز شنبه سیزدهم آذرماه در اعتراض به وضعیتش دست به اعتصاب غذا زده و همزمان نامه اعتصاب را به مسئولین زندان و هم‌چنین کنسولگری کشور ترکیه در شهر ارومیه ارسال کرده است.

یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی با اعلام این خبر به گزارشگر هرانا گفت: مسئولین زندان از جمله آقای عبدالهی مسئول اجرای احکام زندان ارومیه به دیدار وی آمده بودند و قول پیگیری داده بودند که آقای رستگاری گفته بود تا گرفتن نتیجه ادامه خواهم داد. گفته بودند سه پرونده ای که در زندان برای وی تشکیل شده را می توانند کاری کنند، اما برای محکومیت اصلی نمی توانند کاری انجام دهند.

این منبع مطلع در ادامه در رابطه با دلایل اعتراض توضیح داد “اعتراض وی در واقع به حکم اصلی اوست. یک اتهام وی عضویت در پ ک ک است که ۱۵ سال حبس گرفته، در پرونده دیگر با اتهام دیگر جعل شناسنامه ۳ سال، به اتهام عبور غیرقانونی از مرز ۳ سال و به اتهام اقامت غیرقانونی در ایران نیز ۳ سال حبس گرفته است. اعتراض اصلی آقای رستگاری این است که این اتهامات را هیچ‌گاه نپذیرفته و دادگاه‌هایش را ناعادلانه می داند. سه پرونده نیز در زندان برایش تشکیل شده مبنی بر اخلال در زندان، تبلیغ علیه نظام و یکی هم شاکی خصوصی. این پرونده سازی ها و فشارهای پی در پی با حبس های چندین ساله باعث این اعتراض شده است.”

لازم به یادآوری است حسن رستگاری ۴۳ ساله، فرزند سلطان، در تاریخ ۵ آبان‌ماه سال ۹۳ در شهر ارومیه دستگیر شد.

آقای رستگاری در اولین پرونده با اتهامات «اخلال در نظم عمومی، اقدام علیه امنیت ملی و همکاری با گروه‌های مخالف کرد» از سوی دادگاه انقلاب شهر ارومیه به ۱۵ سال حبس محکوم و این حکم در دادگاه تجدید نظر تایید شده است.

رستگاری مجد در شهریور ماه سال جاری توسط قاضی شیخ‌ لو با اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک‌سال حبس دیگر محکوم شد.

برای وی در حال حاضر دو پرونده دیگر یکی با اتهام اخلال در زندان و دیگری با شاکی خصوصی در زمانی تشکیل شده و باز است که در مدت محکومیت او بوده است. این زندانی سیاسی چندین بار توسط مسئولین و یا با دستو و تحریک آنان، توسط زندانیان عادی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و در سلول انفرادی نگهداری شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید