خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  گزارش تکمیلی از برخوردها و ممانعت از برگزاری بزرگداشت مختاری و پوینده

گزارش تکمیلی از برخوردها و ممانعت از برگزاری بزرگداشت مختاری و پوینده

خبرگزاری هرانا – گزارش ‌ها حاکی از این است که ممانعت از برگزاری مراسم بزرگداشت محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، از قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای، با خشونت کم سابقه‌ای از سوی ماموران امنیتی همراه بوده است و دستکم دو تن هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برند. گزارش تکمیلی هرانا و آخرین وضعیت بازداشت شدگان این واقعه را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۱۲ آبان‌ماه ۹۵، تعداد پرشماری از ماموران امنیتی از برگزاری مراسم یادبود محمد مختاری و محمدجعفر پوینده در امامزاده طاهر کرج جلوگیری کردند و حتی اجازه‌ی ورود افراد به این گورستان را هم ندادند.

روز گذشته هرانا گزارش داده بود که مزدک زرافشان هنگام تلاش برای جلوگیری از یورش مامور امنیتی به خانم «فاطمه سرحدی زاده»، شهروند ۷۵ ساله، مورد ضرب‌وشتم قرار گرفت و به همراه دست‌کم ۵ شهروند دیگر به نام‌های بکتاش آبتین، محمد مهدی پور، مزدک زرافشان به‌همراه پدرش ناصر زرافشان و هم‌چنین رضا اکوانیان به علاوه یک شهروند جوان با هویت نامشخص، بازداشت شده‌اند.

ناصر زرافشان و رضا اکوانیان ساعاتی پس از بازداشت آزاد شدند و محمد مهدی پور، شاعر بازداشت شده در این مراسم نیز غروب امروز -شنبه-  آزاد شده است.

بکتاش آبتین هم شب گذشته در تماس تلفنی با خانواده‌اش، از صدور قرار وثیقه جهت آزادی‌اش خبر داده است.

این در حالیست که از وضعیت مزدک زرافشان، علی رغم پیگیری‌های خانواده و مراجعه به دادگستری و دادگاه انقلاب کرج، تاکنون هیچ اطلاعی حاصل نشده است.

یکی از حاضران در مراسم روز گذشته، به گزارشگر هرانا توضیح داد: ” مزدک هنگام بازداشت به شدت مورد ضرب و شتم ماموران امنیتی قرار گرفته بود به طوری که او را روی زمین خواباندند و ۷-۸ تن از ماموران به طرز فجیعی کتکش می‌زدند. سر و صورت وی، هنگام انتقال به خودروی ماموران، خونین بود”.

شرکت کننده دیگری در این رابطه به هرانا توضیح داد: “تعداد زیادی از ماموران لباس شخصی با پوشش‌ های مختلف در بین جمعیتی که پشت در امامزاده طاهر کرج منتظر ورود بودند، حضور داشتند و نکته‌ این بود که عمده این افراد مسلح بودند. آن‌ها که آلبوم عکسی جهت شناسایی در اختیار داشتند، به یکباره به سمت حضار یورش برده و یکی از آن‌ها را می ‌گرفتند. هم‌چنین اگر فردی گوشی موبایلی در دست داشت، چنگ می ‌انداختند و موبایلش را مصادره می‌کردند”.

وی در ادامه گفت: “علاوه بر نیروهای لباس شخصی، ماموران نیروی انتظامی با درجه‌ های مختلف اعم از سرهنگ و ستوان نیز حضور داشتند و جوی امنیتی در این حد بی سابقه بود… یک ستوان نیروی انتظامی با فریاد کشیدن بر سر زنان گفت که شما حق فحش دادن به نظام را ندارید! زنی از بین جمعیت گفت که ما توهینی نکردیم و شما هم که اساساً هنوز اجازه‌ی ورود به ما را ندادید! اما او گفت که یکی قبل از این‌که شما بیایید، شعار مرگ بر خامنه‌ای سر داده است! این را به عنوان یک نمونه عرض کردم که بگویم چقدر بهانه‌هایشان مضحک بود”.

وی در ادامه یادآور شد که حتی دکتر ناصر زرافشان نیز حین بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به پای آسیب دیده‌ی وی نیز لگد می ‌زدند.

گفتی است که این مراسم قرار بود به دعوت کانون نویسندگان ایران در سالگرد قتل مختاری و پوینده در محل دفنشان در امامزاده طاهر در کرج برگزار شود. محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، دو روشنفکر سرشناس و از اعضای کانون نویسندگان ایران، در دهه‌ ٧٠ بوذنذ که به دست وزارت اطلاعات در پروژه‌ی قتل‌های زنجیره‌ای کشته شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید