خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  از یک تا ۹ ماه معوقات مزدی کارکنان سه واحد صنفی؛ اعتراض کارگران

از یک تا ۹ ماه معوقات مزدی کارکنان سه واحد صنفی؛ اعتراض کارگران

خبرگزاری هرانا ـ کارکنان سه واحد صنفی از ۳ تا ۹ ماه معوقات مزدی پرداخت نشده طلبکارند. در حالی که اعتراضات آرام صنفی بیش از ۷۰ کارگر کارخانه پارس قو تهران امروز (شنبه ۶ آذر ماه) ادامه داشت، یکی از کارگران این واحد صنعتی از پرداخت یک ماه از معوقات مزدی کارگران خبر داد. از سوی دیگر رزیدنت‌های تعداد زیادی از بیمارستان‌های تهران در اعتراض به عدم پرداخت ۹ ماهه کارانه و حقوق صبح امروز تجمع اعتراضی برگزار کردند. هم‌چنین شش ماه است که حقوق کارگران راه و شهرسازی جنوب استان سیستان و بلوچستان پرداخت نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، در حالی که اعتراضات آرام صنفی بیش از ۷۰ کارگر کارخانه پارس قو امروز (شنبه ۶ آذر ماه) ادامه دارد، یکی از کارگران این واحد صنعتی از پرداخت یک ماه از معوقات مزدی کارگران خبر داد.

تعدادی از کارگران این واحد تولیدی با اعلام این خبر گفتند: “صرف نظر از این که صبح امروز (۶ آذرماه) معادل یک ماه از مجموع ۳ ماه معوقات مزدی کارگران رسمی وقرار دادی پرداخت شده است اما نگرانی از وضعیت نامعلوم کارخانه  باعث شد تا آنها امروز نیز اعتراضات صنفی خود را دنبال کنند”.

به گفته منابع خبری در این واحد تولیدی ، تقریبا از روز دو شنبه  (یکم آذر ماه )حدود  ۷۰کارگر کارخانه پارس قو تهران در حال برپا کردن اجتماعات صنفی هستند.

از قرار معلوم این چندمین مرتبه‌ای است که کارگران این واحد تولیدی در سال جاری بابت معوقات مزدی خود دست به برپایی اجتماعات صنفی زده‌اند.

آنان بابیان اینکه کارگران خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه وتامین امنیت شغلی هستند، گفت: “تا این لحظه از جانب مدیریت کارخانه و مسئولان اداری شهرستان  پاسخ مشخصی به این خواسته‌های کارگران داده نشده است”.

به گفته این کارگران، مجموع مطالبات  باقی مانده کارگران رسمی وقرار دادی دو ماه مزد معوقه ودست کم سه ماه حق بیه پرداخت نشده به تامین اجتماعی  است که از کارفرمای انتظار دارند ضمن بر طرف کردن مشکلات بیمه ای کارگران قرار دادی مابقی مطالبات سال جاری آنان را پرداخت کند.

علاوه بر این این کارگران مدعی هستند که از سه شنبه (۲۵ آبان ماه) تاکنون فعالیت این واحد تولیدی به دلیل قطع گاز،  بامشکل مواجه است به طوری که مدیریت اداری هر چند روز یکبار به صورت پیامکی آنها را از ادامه وقفه در فعالیت کارخانه باخبر می‌کند.

گفته می‌شود، در کارخانه روغن نباتی قو  واقع در جنوب تهران؛ حدود ۲۶۰ کارگرقراردادی و رسمی حضور دارند که از از سه شنبه (۲۵ آبان ماه) این تعداد کارگر به بهانه بازسازی کارخانه  بیکار و بلاتکلیف شده‌اند.

اعتراض گسترده رزیدنت‌های بیمارستان‌‌های دولتی تهران؛ معوقات دولت به پرسنل بیمارستان‌ها دردسرساز شد

به گزارش فارس، رزیدنت‌های تعداد زیادی از بیمارستان‌های تهران در اعتراض به عدم پرداخت ۹ ماهه کارانه و حقوق صبح امروز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

عدم پرداخت معوقات کارانه و حقوق تعداد زیادی از رزیدنت‌های بیمارستان‌های تهران اعتراضات آنها را به همراه داشته به طوری که از صبح امروز تعداد زیادی از بیمارستان‌ها به ویژه بیمارستان‌های زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با صحنه تجمع رزیدنت‌ها در بخش‌های مختلف مواجه شده‌اند.

یکی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه این اعتراضات و تجمع‌ها طبیعی است اظهار داشت: “کل دانشگاه‌های علوم پزشکی از عدم پرداخت معوقات کارانه وحقوق شاکی هستند و به طور کلی ۱۰هزار میلیارد تومان از بیمه‌ها طلب دارند و این مساله سبب بروز مشکلات بسیاری شده است”.

اعتراضات کاملا طبیعی است

وی افزود: “دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به تنهایی ۵۵۰ میلیارد تومان از بیمه‌ها طلب داشته و علی‌رغم پیگیری‌ها و تلاش‌های وزارت بهداشت هنوز مشکلات در این زمینه وجود دارد”.

وی خاطرنشان کرد: “البته آقای ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اخیرا گفته که قرار است بدهی‌ها به طور کامل پرداخت شود ولی تاکنون بخشی از آن پرداخت شده و بخشی هم قرار است به صورت اوراق عرضه منتشر شود”.

تاثیر جدی بدهی پرداخت بیمه‌ها بر عملکرد بیمارستان‌ها

محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت میزان بدهی بیمه ها به بیمارستان ها و مراکز درمانی وزارت بهداشت را  ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان  اعلام کرد و اظهارداشت: ۵ هزار میلیارد از بدهی بیمه ها مربوط به سال ۹۴ و ۶۴۰۰ میلیارد تومان مربوط به سال ۹۵ است، افزود: “بیمه سلامت ایرانیان ۶۶۰۰ و بیمه تامین اجتماعی ۴۲۵۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت بدهکار هستند”.

به گفته معاون وزیر بهداشت، بیمه ها یک سال است که در پرداخت بدهی خود تاخیر دارند که تاثیر جدی بر عملکرد و ارائه خدمات بیمارستان ها دارد.

آقاجانی با عنوان این مطلب که کاسه صبر همکاران ما در بیمارستان ها به دلیل فشار فزاینده تاخیر بدهی بیمه ها لبریز شد و چرخه اداره بیمارستان ها را دشوار کرده است، افزود: “برای تاخیر پرداخت بدهی بیمه ها سه فرضیه عنوان می شود که شامل بیمه کردن ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در قالب بیمه سلامت، ۲- اصلاح تعرفه ها و افزایش تقاضا است”.

وی با تاکید بر این مطلب که بیمه کردن افراد فاقد پوشش بیمه یکی از اقدامات و مهم و اثر گذار دولت بود، ادامه داد: “هیئت وزیران در ۲۷ اردیبهشت ۹۳ بیمه سلامت ایرانیان را متعهد کرد که افراد فاقد پوشش بیمه درمانی و خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی را بیمه کند اما در اجرا این دو شرط رعایت نشد”.

آقاجانی افزود: “برای بیمه کرد افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، استعلامی گرفته نشد و به جای ۵ میلیون نفر، ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بیمه شدند که سالانه ۴۱۰۰ میلیارد تومان حق بیمه درمان این افراد است”.

معاون وزیر بهداشت با اعلام اینکه منابع بیمه سلامت برای ۵ میلیون نفر پیش بینی شده بود که با ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر متفاوت است، گفت: “زیرا برای آن شرط گذاشته شده بود که فقط نیازمندان بیمه شوند”.

وی با عنوان این مطلب که دو راه حل برای بدهی بیمه سلامت وجود دارد، افزود: “یا اینکه به اجرای قانون هیئت وزیران برای بیمه کردن ۵ میلیون نفر برگردیم و یا منابع جدید برای آن پیش بینی کنیم”.

آقاجانی گفت: “سامانه مرکزی وزارت بهداشت نشان می دهد که ۴.۵ درصد و بر اساس آمار رسمی بیمه سلامت، تقاضاها ۵.۸ درصد افزایش یافته در حالی که رشد بیمه شدگان این سازمان ۲۰ درصد بوده است”.

وی با اعلام اینکه رشد تعرفه ها در ۳ سال گذشته ۷۴ درصد بوده اما منابع بیمه سلامت ۱۰۱ درصد افزایش یافته است، ادامه داد: “عمده ترین مشکل در این سازمان، بیمه شدگان جدید و عدم پیش بینی منابع برای آن بود”.

سازمان تامین اجتماعی مشکل کمبود اعتبار ندارد

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه با عنوان این مطلب که در سازمان تامین اجتماعی مشکل کمبود اعتبار نیست، گفت: “حق درمان بیمه شدگان تامین اجتماعی در محل خودش هزینه نمی شود، در صورتی که باید ۹ بیست و هفتم از حق بیمه در حوزه درمان هزینه شود”.

وی با اشاره به این مطلب که سازمان تامین اجتماعی از سال ۹۲ تا ۹۴ در حدود ۶۸۰۰ میلیارد تومان از حق بیمه را صرف درمان بیمه شدگان نکرده است، افزود: “در ۶ ماه نخست امسال سازمان تامین اجتماعی بنا بر آمار رسمی، ۲۴ هزار میلیارد تومان حق بیمه دریافت کرده که ۸ هزار میلیارد تومان از آن باید در حوزه درمان هزینه شود اما از بدهی ۴۲۵۰ میلیارد تومانی خود به وزارت بهداشت، فقط ۳۷۰ میلیارد تومان را پرداخت کرده است”.

آقاجانی ادامه داد: “بیمارستان های ملکی و پرسنل بیمارستان های تامین اجتماعی، حق خود را به موقع دریافت می کنند اما این سازمان برای ۶۰۰ بیمارستان دولتی که ۸۰ درصد از خدمات درمانی کشور را ارائه می دهد، با تاخیر پرداخت می کند”.

وی گفت: “شرکت های دارویی، لوازم پزشکی، پرسنل و طلبکاران، یک سال است که از وزارت بهداشت مطالبه دارند و چرخه عظیم ارائه خدمات درمانی به مردم دچار بحران شده است”.

معاون وزیر بهداشت افزود: “بخشی از بودجه بیمارستان ها از طریق دولت تامین می شود اما هزینه های غذا، انرژی، پزشکان و ۵۰ درصد از پرسنل بیمارستانی که در استخدام دولت نیستند، از محل درآمدهای بیمارستان ها تامین می شود که تاخیر یک ساله در پرداخت ها، وضعیت را دشوار ساخته است”.

وی گفت: “سال ۹۵ رو به اتمام است اما تامین اجتماعی هنوز به پرداخت بدهی های خود در سال ۹۵ ورود نکرده است”.

آقاجانی افزود: “سابقه نداشته که در ماه آذر باشیم اما هنوز مطالبات فرودین را نگرفته باشیم حتی ۳۰۰ میلیارد تومان از فرودین ۹۴ از تامین اجتماعی مطالبه داریم و در سال ۹۵ درصد بسیار اندکی از مطالبات فروردین و اردیبهشت امسال به برخی از بیمارستان ها پرداخت شده است. در حالی که بر اساس قانون، ۶۰ درصد از اسناد پزشکی ارسالی به بیمه ها باید ظرف مدت ۱۵ روز و باقی مانده آن ظرف ۳ ماه به بیمارستان ها پرداخت شود در غیر این صورت باید بر اساس نرخ اوراق، تاخیر آن پرداخت شود اما اصل و جریمه بدهی پرداخت نشده است”.

معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: “سازمان تامین اجتماعی مشکلات دیگرش را از راه های دیگری به جز حق بیمه درمانی کارگران حل کند قرار نیست مشکلات سازمان تامین اجتماعی متوجه بیمارستان‌های دولتی شود”.

بدهی‌ها از طریق فروش اوراق بهادار تامین می‌شود

اما ربیعی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از اختصاص ۴ هزار میلیارد تومان برای پرداخت بدهی به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها و پزشکان در چند ماه آینده خبر داد و گفت: “این مبلغ قرار است با هماهنگی بورس و بانک مرکزی از طریق فروش اوراق بهادار تامین شود”.

وی به لایحه بودجه سال ۹۵ و اختصاص مبلغ ۱۱ هزار میلیارد تومان بابت بیمه سلامت اشاره کرد و افزود: “با این میزان بودجه در حوزه بیمه سلامت مشکلات دولت کمتر خواهد شد”.

ربیعی بودجه پیش بینی شده برای حوزه درمان تامین اجتماعی را در سال ۹۲ حدود ۸ هزار میلیارد تومان دانست و گفت: “خوشبختانه این میزان بودجه در سال جاری به مرز ۱۸ هزار میلیارد تومان رسیده که نقش بسزایی در کمک رسانی به طرح تحول سلامت داشته است”.

وی با بیان اینکه کل بودجه سازمان تامین اجتماعی در سال جاری ۷۲ هزار میلیارد تومان تصویب شده است از اینکه این سازمان از نظر تامین نقدینگی با چالش روبرو شده است ابراز تاسف کرد و افزود: “با این حال این مسئله نمی تواند دلیلی باشد براینکه سازمان تامین اجتماعی از نظر تامین منابع با مشکل روبرو شده است”.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی یکی از دلایل کمبود نقدینگی در تامین اجتماعی را بدهی کارفرمایان به این سازمان دانست و تاکید کرد: “من وزیر حفظ شغل هستم از اینرو نمی توانم به کارفرمایان در شرایط کنونی بازار فشار وارد کنم”.

پانصد کارگر راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان در انتظار حقوق؛ عدم پرداخت حقوق کارگران ۶ ماهه شد

به گزارش عصرهامون، در حالی شش ماه است که حقوق کارگران راه و شهرسازی جنوب استان سیستان و بلوچستان پرداخت نشده است که مدیرکل راه و شهرسازی جنوب استان می گوید: “علی رغم پیگیری هنوز هیچ تخصیصی برای پرداخت حقوق این نیروهای طرحی از سوی استان صادر نشده است”.

یکی از آثار بحران‌های اقتصادی در زندگی افراد از دست رفتن امنیت شغلی آن‌هاست، روزانه با خبرهای متعددی در خصوص عدم پرداخت حقوق به کارگران و کارمندان مواجه می‌شویم.

چندی پیش بود که مدیر کل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان در جلسه کمیته ایمنی و حمل و نقل از عدم پرداخت حقوق ۵۰۰ نفر از کارکنان راه و شهرسازی ایرانشهر پرده برداشت و گفت: “این موضوع روند زندگی آنها را مختل کرده است”.

ایوب کرد مدیر کل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان در همین خصوص به عصرهامون گفت: “با توجه به عدم تخصیص اعتبارات استانی، شش ماه است که ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر از کارکنان راه و شهرسازی ایرانشهر حقوق دریافت نکرده‌اند”.

وی افزود: “هنوز هیچ تخصیصی برای پرداخت حقوق این نیروهای طرحی از سوی استان صادر نشده است”.

محل حقوق این افراد از طرح است و تا زمانی که تخصیص طرح صادر نشود عملا هیچ حقوقی به این کارگران پرداخت نخواهد شد.

وی از پیگیری های خود در این خصوص گفت: “کلیه مسئولین استانی در جریان این موضوع هستند، مکاتبات لازم هم صورت گرفته اما تاکنون هیچ نتیجه ای نداشته است”.

در حالی شش ماهه است که حقوق این افراد پرداخت نشده است که یکی از کارگران راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان با اعلام نارضایتی از شرایط به وجود آمده گفت: “شش ماه است که حقوق کارگران راه و شهرسازی جنوب استان پرداخت نشده است و هنوز از پرداخت این دستمزدها خبری نیست”.

در هر حال عدم پرداخت مرتب حقوق کارگران، شرایط سخت کاری و همچین عدم رسیدگی به شکایات این قشر جامعه، هر روز باعث بیشتر شدن فشار بر زندگی آنان می‌شود.

در این خصوص و برای پیگیری موضوع تماسی هم با غلامرضا مالکی رییس سازمان برنامه و بودجه استان داشتیم که وی پاسخگو نبود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید