خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  رودخانه زهره خوزستان کاملا خشک شده است

رودخانه زهره خوزستان کاملا خشک شده است

خبرگزاری هرانا ـ رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت که با توجه به اینکه ذخیره آب در حوضه کرخه افزایش ۶ برابری نسبت به سال گذشته داشته است، خواستار حل مشکل تأمین آب ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی در این حوضه هستیم. به گفته وی رودخانه زهره به طور کامل خشک شده و ظاهرا قرار است که آب از هفته جاری از این سد رهاسازی شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، کیخسرو چنگلوایی در جلسه شورای کشاورزی خوزستان که روز گذشته، یکم آذرماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: “اکنون از ۹ الکتروپمپ ایستگاه پمپاژ شمال شرق باوی سه الکتروپمپ یعنی یک سوم ظرفیت آن‌ها فعال است که این امر باعث ایجاد مشکلاتی شده است و انتظار داریم سازمان اب و برق دستور پیگیری این مشکل را صادر کند”.

وی با اشاره به مکاتبات انجام شده و دستور وزیر نیرو مبنی بر رهاسازی آب از سد کوثر افزود: “از این سد رهاسازی انجام نشده و متأسفانه رودخانه زهره به طور کامل خشک شده و ظاهرا قرار است که آب از هفته جاری از این سد رهاسازی شود. متأسفانه بخشی از آب شرب هندیجان نیز که از رودخانه زهره تأمین می‌شد اکنون به شدت مشکل دارد”.

ورود سامانه بارشی و کاهش دما از اواخر هفته جاری

همچنین در این نشست کورورش بهادری، مدیرکل هواشناسی خوزستان با بیان این‌که در سال آبی جدید تا پایان آبان ماه بارش خاصی نداشتیم، اظهار کرد: “با ورود سامانه بارشی، در آذرماه، دی ماه و بهمن ماه میزان بارش‌ها در استان افزایش یافته و به سطح نرمال می‌رسد”.

وی افزود: “طبق مدل‌های هواشناسی از اواخر چهارشنبه هفته جاری، سامانه بارشی وارد استان می‌شود و تا روز دوشنبه هفته بعد می‌توان بارش‌های بسیار خوبی بویژه در مناطق جنوبی استان که فقر بارش داشتند را شاهد باشیم”.

بهادری خاطرنشان کرد: “از روز پنج شنبه هفته جاری نیز کاهش شدید دما را خواهیم داشت. این کاهش دما در نقاط شمالی استان می‌تواند حتی موجب یخبندان شود”.

وی اظهار کرد: “اکنون دمای هوای اهواز از ۳۲ درجه سانتیگراد در روزهای گذشته به ۲۴ درجه رسیده است و امیدواریم با این روند کاهش دما و ورود سامانه بارشی مشکل کمبود ذخایر آبی استان حل شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید