خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۸/۲۵ ساعت ۰:۱۳:۳۱

    خانه  > کارگران  >  اخراج و معوقات مزدی بیش از ۱۵۰۰ کارگر در سه واحد صنفی

اخراج و معوقات مزدی بیش از ۱۵۰۰ کارگر در سه واحد صنفی

خبرگزاری هرانا ـ منابع کارگری از اخراج حدود ۲۸۰ کارگر کارخانه «برفاب» در استان چهار محال بختیاری خبر می‌دهند. هم‌چنین دستمزد حدود ۱۰۰۰ کارگر پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس از تیرماه پرداخت نشده و این کارگران بیش از سه ماه معوقات مزدی دارند. از سوی دیگر، دو شرکت پیمانکاری پیشین اداره آب و فاضلاب اهواز همچنان از حدود ۴ سال قبل بابت بخشی از معقوات مزدی ۲۵۰ کارگر (اپراتور ایستگاهای آب وفاضلاب) بدهکار هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، منابع کارگری از اخراج حدود ۲۸۰ کارگر کارخانه «برفاب» در استان چهار محال بختیاری خبر می‌دهند.

در این واحد تولیدی بیش از ۳۰۰کارگر مشغول به کار هستند اما از ابتدای آبان ماه جاری به دلیل آنچه از سوی کارفرما «رکود بازار فروش محصولات» عنوان شده است، از این تعداد حدود  ۲۸۰ کارگر پس از خاتمه قرارداد کار تعدیل شده‌اند.

بنا بر ادعای این کارگران، کارفرما بعد از اخراج ۲۵۰ کارگر به کارگران باقی مانده  اطلاع داده است که به دلیل مشکلات مالی توان تولیدی ندارد و در نتیجه فعالیت کارخانه کم رونق شده است.

وی گفت: “بعد از خروج ما از کارخانه کسی نمی تواند کارهای  واحد تولیدی ما را انجام دهد و به این ترتیب در آینده ای نزدیک این خط از تولید باز می ماند ودر ادامه باید منتظر متوقف شدن تعطیلی بخش های  دیگر همانند یخچال و کولر سازی  خواهیم بود”.

طبق اظهارات وی تعدادی از کارگران این کارخانه با ۲۸ سال سابق کار در آستانه بازنشسته شدن بودند که با این اقدام کارفرما بازنشستگی آنها با مشکل روبرو شده است.

معوقات مزدی کارگران ستاره خلیج فارس؛ تعداد زیادی تعدیل شدند

به گزارش ایلنا، کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس بیش از سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. در ماههای جاری تعداد زیادی از کارگران این پالایشگاه تعدیل شده اند.

جمعی از کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس در تماسی از ادامه معوقات مزدی خود خبر دادند.

به گفته این کارگران، دستمزد حدود ۱۰۰۰ کارگر پیمانکاری این پالایشگاه از تیرماه پرداخت نشده و این کارگران بیش از سه ماه معوقات مزدی دارند.

کارگران شرایط روحی خود را نامساعد توصیف کردند و گفتند: “در مورد زمان پرداخت این مطالبات هیچ وعده‌ای به ما داده نشده و همچنان بدون روحیه و بی انگیزه به کار ادامه می‌دهیم”.

در عین حال کارگران ستاره خلیج فارس از تعدیل در شرکت‌های پیمانکاری خبر دادند و گفتند: “با تعداد زیادی از کارگران پیمانکاری، تمدید قرارداد انجام نشده است و در عین حال علیرغم خاتمه قرارداد، با این کارگران تسویه حساب انجام نشده است”.

طلب مزدی دست کم ۲۵۰ کارگر آبفای اهواز از دو پیمانکار سابق

به گزارش ایلنا، دو شرکت پیمانکاری پیشین اداره آب و فاضلاب اهواز همچنان از حدود ۴ سال قبل بابت بخشی از معقوات مزدی ۲۵۰ کارگر (اپراتور ایستگاهای آب وفاضلاب) بدهکار است.

این گروه از کارگران آبفای اهواز در تماسی گفته‌اند که از تاریخ ۱۵ بهمن ماه سال ۹۲ تا پایان اسفند ماه سال ۹۲ تحت مسئولیت دوشرکت پیمانکاری «اسکله ساز»  و«شباهنگ »به عنوان (اپراتور ایستگاهای آب وفاضلاب) در غرب وشرق اهواز مشغول به کار بوده‌ اما از زمان خاتمه قرارداد پیمانکاران، تاکنون هنوز نتوانسته‌اند مطالبات معوقه خود را از پیمانکار دریافت کنند.

به ادعای این تعداد کارگر پمپ وموتور چی، مدیران پیمانکاری در طول زمانی که زیر نظر پیمانکار مذبور مشغول فعالیت بودند نیمی  از دستمزد، حق سنوات، مرخصی، پاداش، اضافه کاری وعیدی آنها را هنوز پرداخت نکرده‌اند.

بر اساس اظهارات کارگران، پیمانکاران پیشین  علارغم آنکه بعد از مدت کوتاهی مجددا در بخش دیگری با اداره آب و فاضلاب اهواز همکاری مشترکی دارند به هر کارگر اپراتور ایستگاهای آب و فاضلاب به صورت میانگین هر شرکت حدود یک میلیون تومان بدهی دارد.

طبق اظهارات کارگران، سازمان آب وفاضلاب بعد از خروج پیمانکار قبلی، قرارداد کار جدیدی را در بخش ایستگاه‌های آب با پیمانکارجدید (از مرداد ماه) منعقد کرده و پیمانکار جدید (شرکت آریا صنعت) نیز بیش از دو ماه است که مطالبات کارگران را به تاخیر انداخته است.

بنا بر این گزارش، کارگران پیمانی آبفای اهواز خواستار دریافت مطالبات معوقه هستند، اما مسئولان آبفای اهواز با وجود خروج پیمانکار پیشین به عنوان کارفرمای اصلی مسئولیت پرداخت مطالبات کارگران را بر عهده نمی‌گیرند و در این بین کارگران بلاتکلیف بیشترین خسارت را دیده‌اند.

کارگران با بیان اینکه عمده مطالبات آنان در راستای اجرای طرح‌های مستقیم شدن قراردادهای کاری کارگران پیمانکاری با آبفای اهواز است در خاتمه  افزودند: “طی چند سال گذشته حدود بیش از ۲۵۰ کارگر شرکت آبفای اهواز تحت مسئولیت چندین شرکت پیمانکاری همانند «سولار مکانیک»، «اسکله ساز»، «عمران سازان بردیا»، «شباهنگ» و «پرتو داچک» فعالیت می‌کرد ه‌اند و در عین حال بخشی از مطالبات این کارگران در زمان هر یک از این پیمانکاران پرداخت نشده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید