خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, بهداشت و محیط زیست  >  متهمان اسیدپاشی به درختان زابل تبرئه شدند

متهمان اسیدپاشی به درختان زابل تبرئه شدند

خبرگزاری هرانا ـ خبرها حکایت از آن است که متهمان اسید پاشی پای درختان در زابل به دلیل عدم وجود مدارک کافی و مستند مبنی بر ارتکاب جرم تبرئه شده اند با این حال بسیاری از شهروندان و نهادهای مدنی فعال در منطقه این حکم را به دلیل ماهیت سیاسی و اعمال نفوذ در آن دانسته اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از عصرهامون، اردیبهشت امسال بود که خبر اسیدپاشی افرادی ناشناس پای درختان در زابل قلب بسیاری از مردم را به درد آورد، اصل ماجرا این بود که برخی در شب مبعث پیامبر آنقدر بی‌رحمانه و قصی‌القلب تیشه به ریشه درختان زابل زدند که قلب بسیاری از مردم این دیار که سالهاست با خشم طبیعت دست و پنجه نرم می کنند آزرده شد، درختانی که می توانند روزی چتری بر سر آبادانی منطقه باشند، ایستاد مردند!

اما چند روز پس از این ماجرا بود که هوشنگ ناظری فرماندار زابل از شناسایی عاملین اسید پاشی خبر داد و گفت: “تعدادی از افرادی که در چند روز گذشته اقدام به اسیدپاشی در پای نهال‌های درختان این شهر کرده بودند پس از شناسایی از طریق دوربین های مداربسته تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند”.

اما بعد از سخنان فرماندار زابل، نجفی دادستان سابق زابل در گفتگویی از دستگیری عاملین اسید پاشی به ریشه درختان در زابل خبر داد و اظهار کرد: “سه نفر در چند روز گذشته اقدام به اسید پاشی تعداد زیادی از نهال های تازه کشت شده در خیابان شهید باقری شهر زابل با هدف از بین بردن درختان انجام داده بودند، دستگیر شدند”.

وی گفت: “پس از این حادثه با حکم قضایی نسبت به بازبینی دوربین های مداربسته اقدام و چهره متهمان شناسایی و این افراد تحت پیگرد قرار گرفتند”.

دادستان عمومی و انقلاب زابل افزود: “این سه نفر روز دوشنبه با حکم قضایی جلب و پس از بازجویی به جرم خودشان اعتراف کردند”.

وی تصریح کرد: “این متهمان دستگیر شده اعتراف کردند که این اقدام به دستور ما فوق آنها که یکی از مدیران دخیل در خدمات شهری شهرداری زابل است صورت گرفته که در این راستای مدیر مربوطه جلب و تحقیق از وی ادامه دارد”.

اما ماجرا به همین جا ختم نشد و با علنی شدن نام یکی از متهمان رد پای برخی از سیاسیون در این ماجرا دیده می شود.

علی ای حال و در حالی که بسیاری از مردم استان و حتی کشور منتظر برخورد شدید با این افراد بودند خبرها حاکی از آن است متهمان اسیدپاشی درختان در زابل به دلیل عدم وجود مدارک کافی و مستند مبنی بر ارتکاب جرم تبرئه شده اند.

تبرئه متهمان با واکنش های بسیاری در شبکه های اجتماعی همراه شد در همین خصوص سازمان جمیعت جوانان دارالولایه سیستان در اطلاعیه ای نوشت: “رأی دادگاه متهمان اسید پاشی نهال های تازه غرس شده خیابان باقری در تاریخ ۱۳۹۵/۷/۲۴ صادر و متعاقبا به دفتر این سازمان ارسال و ابلاغ گردید”.

با توجه به مستندات گرد آوری شده و اقرار متهمان و نیز تبعات سو اجتماعی و بازتاب رسانه ای کشوری و بین المللی این عمل شنیع،ضمن احترام به دادگاه محترم آرای صادره در مورد متهمان را متناسب با جرم واقع شده نمی دانیم و با عنایت به حق قانونی مراتب اعتراض سازمان مردم نهاد جمعیت جوانان دارالولایه به دادگاه محترم تسلیم شد و تقاضای تجدید نظر خواهی گردید.

از شهرداری زابل استدعا داریم با توجه به اینکه اولین شاکی این پرونده بودند افکار عمومی را از اقدامات صورت گرفته پس از صدور رأی مذکور آگاه فرمایند.

از جناب آقای سرگزی دادستان شهرستان زابل خواستار هستیم با توجه به اختیارات قانونی ،به پرونده ورود نمایند

ان شاالله تعالی رأی دادگاه تجدید نظر التیام بخش روح جریحه دار گشته مردم و دوستداران طبیعت گردد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید