خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  صدور بیش از ۳۷ قرن حکم زندان برای ۳ متهم به کلاهبرداری

صدور بیش از ۳۷ قرن حکم زندان برای ۳ متهم به کلاهبرداری

خبرگزاری هرانا ـ قاضی دادگاه کیفری ‌۲ تهران در جریان رسیدگی به پرونده سه متهم به کلاهبرداری که با ادعای فروش خودروهای لوکس خارجی از ۱۵۶ نفر کلاهبرداری کرده بودند هر کدام از آنها را به ۱۵۶بار حبس ۸ ساله جمعا ۳۷۴۴ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از همشهری، این پرونده چندی قبل با شکایت فردی که در جریان خرید یک دستگاه خودروی لوکس سرش کلاه رفته بود آغاز شد. این مرد هنگام خرید یک دستگاه خودروی لوکس در دام اعضای باند کلاهبرداری گرفتار شده و ۱۶۰میلیون تومان از پول‌هایش بر باد رفته بود. او که برای شکایت به دادسرای ناحیه۴تهران رفته بود، گفت: “در روزنامه‌ها آگهی شرکتی تجاری را دیدم که در آن ادعا شده بود خودروهای خارجی را ۱۰درصد پایین‌تر از قیمت بازار عرضه می‌کند. به آنجا رفتم تا یک دستگاه خودروی سانتافه بخرم. در آنجا ۷، ۸ خودروی لوکس خارجی قرار داشت که مشتریان بعد از بازدید آنها سفارش می‌دادند”.

به‌جز من چند نفر دیگر هم برای خرید خودرو به آنجا آمده بودند. مدیر شرکت ادعا می‌کرد که چون وارد‌کننده است خودروها را ارزان‌تر از سایر شرکت‌ها می‌فروشد. من هم بعد از نوشتن قرارداد مبلغ ۱۶۰میلیون تومان پرداخت کردم و قرار شد یک‌ماه بعد خودروام را تحویل بگیرم ولی وقتی دوباره به آنجا رفتم درِ شرکت بسته بود. این مرد تنها شاکی این شرکت نبود چرا که طی چند روز حدود ۵۰نفر دیگر نیز به دادسرا رفتند و اعلام کردند فریب آگهی‌های این شرکت را خورده و سرشان کلاه رفته است. آنها بین ۱۰۰میلیون تا یک میلیارد تومان برای خرید خودرو به مدیر شرکت پرداخته بودند اما معلوم نبود مدیر شرکت و همدستانش به کجا گریخته‌اند.

ظاهر فریبنده

چند روز از فراری شدن مدیران این شرکت می‌گذشت و روزبه‌روز به شمار مالباختگان افزوده می‌شد. اما همه شاکیان خریدار خودرو نبودند و برخی از آنها وارد‌کننده بودند و گفتند که مرد کلاهبردار به بهانه فروش خودرو چند دستگاه از خودروهای بدون پلاک آنها را به امانت گرفته اما یکباره دفترش را تعطیل کرده و گریخته است.

در تعقیب کلاهبرداران شیک پوش

در شرایطی که شمار شاکیان این پرونده به بیش از ۱۵۰نفر رسیده و شواهد به‌دست آمده حاکی از وقوع یک کلاهبرداری ۳۱میلیارد تومانی بود، تحقیقات وسیعی برای دستگیری ۳مردی که در پشت پرده این کلاهبرداری قرار داشتند آغاز شد. با اینکه تبهکاران هیچ ردی از خود باقی نگذاشته بودند اما در ادامه کارآگاهان به اطلاعاتی درباره مخفیگاه آنها دست یافتند و در جریان ۳عملیات ضربتی آنها را در ۳خانه اعیانی در شمال پایتخت دستگیر کردند. مأموران در بازرسی از مخفیگاه متهمان توانستند چند دستگاه از خودروهای لوکس را کشف کنند. به این ترتیب متهمان در جریان بازجویی‌ها به کلاهبرداری میلیاردی اعتراف کردند.

۳۷۴۴سال حبس

به‌دنبال تکمیل تحقیقات، پرونده این کلاهبرداری میلیاردی با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری‌۲ تهران فرستاده شد. در جلسه محاکمه ۱۵۶نفر از شاکیان پرونده یک به یک شکایت خود را مطرح کردند. با اینکه برخی از شاکیان افراد متمولی هستند اما برخی شاکیان نیز افرادی بودند که با انگیزه کسب سود برای خرید و فروش یکی از خودروهای این شرکت با یکدیگر شریک شده بودند اما سرشان کلاه رفته بود. یکی از این افراد که ساکن یکی از شهرستان‌هاست در این‌باره گفت: “آگهی این شرکت را در یکی از روزنامه‌ها دیدم و متوجه شدم در آنجا خودروهای لوکس را زیر قیمت می‌فروشند. با خودم فکر کردم اگر یکی از خودروهای این شرکت را بخرم و بتوانم آن را در بازار آزاد بفروشم حداقل در یک روز ۲۰میلیون تومان نصیبم می‌شود. اما مشکلم اینجا بود که ارزان‌ترین خودروی این شرکت حدود ۱۵۰میلیون تومان بود اما من فقط ۲۰میلیون تومان داشتم”.

به همین دلیل این موضوع را با ۸نفر از دوستانم در میان گذاشتم و ۹نفری برای خرید یکی از این خودروهای لوکس شریک شدیم به این امید که چند روز بعد آن را بفروشیم ولی چند روز بعد از واریز پول به‌حساب شرکت وقتی به آنجا رفتیم فهمیدیم که مدیران آن کلاهبرداری کرده و متواری شده‌اند. در این پرونده ما زندگی‌مان را باختیم.

در جریان رسیدگی به این پرونده ۳متهم نیز با اعتراف به کلاهبرداری میلیاردی آنچه را که اتفاق افتاده بود شرح دادند و گفتند که چطور دست به فریب طعمه‌هایشان زده بودند. به این ترتیب ختم دادرسی اعلام شد. با گذشت چند روز از پایان محاکمه قاضی دادگاه بعد از بررسی محتویات پرونده ۳متهم را مجرم تشخیص داد و سنگین‌ترین حکم ممکن را برای‌شان صادر کرد.

براساس این رأی هر یک از آنان به اتهام کلاهبرداری به ۱۵۶حبس ۸ساله یعنی ۱۲۴۸سال حبس و هر یک به پرداخت ۳۱میلیارد تومان جزای نقدی به دولت و رد مال به شاکیان محکوم شدند. به این ترتیب کلاهبرداری ۳۱میلیاردی اعضای این باند تبهکاری برای‌شان گران تمام شد و آنها در مجموع به تحمل ۳۷۴۴سال حبس و پرداخت ۹۳میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید