خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵, 24th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۷/۱۷ ساعت ۱۴:۴۱:۵۰

    خانه  > اعدام, اندیشه و بیان  >  نتایج تجدیدنظر در خصوص کاهش اعدام‌ها ظرف ۶ تا ۷ ماه آینده

نتایج تجدیدنظر در خصوص کاهش اعدام‌ها ظرف ۶ تا ۷ ماه آینده

خبرگزاری هرانا ـ دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت که حکم اعدام باید به “سردسته قاچاقچیان بزرگ” محدود شود. وی تاکید کرد این نظر در حال بحث است و ظرف شش تا هفت ماه به اولین نتایج تجدیدنظر خواهیم رسید.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، محمدجواد لاریجانی در آخرین روز سفر خود به برزیل با روزنامه «او استادو»  مصاحبه کرد.

«او استادو» نوشته است: “محمدجواد لاریجانی مدافع اصلاح قوانین ایران و رئیس شورای عالی حقوق بشر ایران معتقد است تا هفت ماه می تواند تعداد اعدام ها در کشور را کاهش دهد.”

لاریجانی در خصوص وضعیت جنبش کم کردن از مجازات قاچاق مواد مخدر در ایران، گفت: “تعداد اعدام ها در ایران بالاست و همه طبق قانون انجام می‌گیرد، ولی اعدام چیز خوبی نیست. ۹۳ درصد اعدام ها در ایران در ارتباط با قاچاق مواد مخدر است”.

وی افزود: “من موافق تغییر قانون هستم، اما نه به این معنی که مبارزه با قاچاق مواد مخدر را متوقف کنیم. ما ۸۰۰ کیلومتر با افغانستان مرز داریم. تولید تریاک در افغانستان چهل برابر شده است”.

دبیر ستاد حقوق بشر در مورد راه حل این مشکل می گوید: “مبارزه با قاچاق مواد مخدر نباید متوقف شود. بلکه ما باید با کمک کشورهای علاقمند و توسعه همکاریهای بین المللی و استفاده از فناوری های مدرن قدرت خود را افزایش دهیم. مساله دوم بازنگری قوانین است.”

وی افزود: “در مرحله دوم حکم اعدام باید به سردسته قاچاقچیان بزرگ و مهم محدود شود. این کار بلافاصله تعداد اعدام ها را کاهش خواهد داد. این نظر در حال بحث است. با واقع بینی می توانیم تعداد اعدام ها را کم کنیم. هیچ کسی نباید فکر کند ایران مبارزه خود علیه قاچاق مواد مخدر را سست می کند، بلکه تاکتیک خود را عوض کرده و مبارزه را عملی تر می سازد”.

لاریجانی در پاسخ به پرسش زمان این تغییرات گفت: “می بایستی روند های قانونی را محترم بشماریم. فکر می کنم ظرف ۶ تا هفت ماه به اولین نتایج تجدیدنظر خواهیم رسید. به‌تدریج تغییرات بیشتری بوجود خواهند آمد. مساله این است که در هشت ماه آینده انتخابات ریاست جمهوری خواهیم داشت. مهم است که این مساله به یک موضوع سیاسی در جریان مبارزات انتخاباتی تبدیل نشود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید