خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۵ مهر ۱۳۹۵, 7th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۷/۰۵ ساعت ۰:۰۳:۳۱

    خانه  > کارگران  >  کارگران؛ اخراج، اعتراض و عدم دریافت معوقات مزدی

کارگران؛ اخراج، اعتراض و عدم دریافت معوقات مزدی

خبرگزاری هرانا ـ دست‌کم ۱۸۸ کارگر در دو واحد صنفی فولاد آریان و خدمات شهرداری یاسوج از محل اشتغال خود اخراج شده‌اند. در یاسوج این کارگران برای دومین روز متوالی در مقابل شورای اسلامی این شهر تجمع کردند. از سوی دیگر حدود ۸۰ کارگر فضای سبز شهرداری شوشتر که تحت نظارت یک شرکت پیمانکاری فعالیت می‌کنند بابت مطالبات مزدی پرداخت نشده سه ماه طلبکارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، ۱۲۸ کارگر قرار دادی کارخانه «فولاد آریان» با وجود تمام نشدن مدت قرار داد کار از اول مرداد ماه سال جاری اخراج شده‌اند.

منابع خبری در شهرستان بوئین زهرا اعلام کردند؛ در کارخانه فولاد آریان که در محدوده جاده اشتهارد به بوئین زهرا واقع شده است حدود هزارکارگر مشغول به کارند که تا این لحظه کارفرما به بهانه کمبود منابع مالی ۱۲۸ نفر از آنها را پس از اتمام قرار داد کار اخراج کرده است.

به گفته آنان کارفرمای این واحد  تولیدی مدعی است  توان پرداخت به موقع حقوق حدود ۱۲۸کارگر شاغل در کارخانه را ندارد، به همین دلیل با تعدیل  کارگران قصد کاهش هزینه‌های جاری کارخانه را دارد.

به گفته این منبع خبری اخراج این تعداد نیروی کار در این واحد تولید کننده میلگرد وانواع نبشی در حالی انجام شده که به ادعای کارگران زمزمزمه‌هایی درباره اخراج تعداد دیگری از کارگران ماه‌های آینده به گوش می‌رسد.

بنابر اظهارات کارگران کارخانه فولاد آریان، عمده ترین مشکل این این واحد صنعتی بدهی مالی  این  کارخانه به اداره مالیات  است که رقم آن به بیش از ده میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

به گفته آنان افزایش فشار های اداره مالیات  به این کارخانه باعث نگرانی کارگران شده بطوری که مدیران این کارخانه مدعی اند ذوب آهن آریان که در منطقه محروم صنعتی واقع شده از معافیت های مالیاتی  واحد های صنعتی مناطق محروم برخوردار است.

اخراج ۶۰ کارگر خدماتی شهرداری یاسوج

 

به گزارش ایسنا، ۶۰ نفر از کارگران اخراجی شهرداری یاسوج پیش از ظهر یکشنبه، چهارم مهرماه برای دومین روز متوالی در جلوی شورای اسلامی این شهر تجمع کردند و تقاضای حمایت از سوی مردم و مسئولان را داشتند.

این کارگران که بیش از ۱۳سال سابقه کار در شرکت‌های پسماند شهرداری یاسوج داشتند، از این شرکت‌ها اخراج شدند یکی از این کارگران گفت: ۶۰ نفر از کارگرانی که سال‌های زیادی از عمر خود را برای زیبایی این شهر گذراندن اکنون به‌علت ندانم‌کاری‌های یک پیمانکار اخراج شدند و از طرفی مسئولان شهرداری یاسوج پاسخگو نیستند.

وی افزود: “یک پیمانکار کارها را به دست گرفته و بیان می‌کند من نیرو نمی‌خواهم و شهرداری یاسوج هم می‌گوید به من ربطی ندارد، از خردادماه تاکنون نه بیمه‌ای برایمان واریز کرده‌اند و نه حقوقی داده‌اند”.

این  کارگر خدماتی شهرداری یاسوج خاطرنشان کرد: “۶۰ نفر هستیم و از شهریورماه اخراج شده‌ایم و پیمانکار جدید می‌گوید، طبق قراردادی که داریم نیرو نمی‌خواهیم. اکنون دیگر هیچ جا ما را برای نیروی کاری به‌علت سن بالا نمی‌پذیرد و ما مانده‌ایم که چگونه هزینه‌های خانواده خود را فراهم کنیم”.

وی خاطرنشان کرد: “اگر کسی کاری از دستش بر می‌آید به داد ما برسد، هم‌اکنون کسی صاحب ما نمی‌شود. شهردار و شورای شهر ما را بازی ندهند و اگر کاری از دستشان بر می‌آید، انجام دهند”.

یکی دیگر از این کارگران گفت: “فرزند دانش‌آموز دارم، در خانه اجاره‌ای زندگی می‌کنم و اگر آقای شهردار جایی برای کار کردن بلد است به ما معرفی کند. دولت ۳۰ سال، ۳۰ نیرو به کار می‌گیرد و شهرداری یاسوج طی یک ماه ۶۰ نفر را اخراج می‌کند”.

وی افزود: “پیمانکار جدید نیروی ۱۵ سال سابقه کار را اخراج کرده و نیروی دو ماه کار را استخدام کرده است”.

هدایت اکبری، رئیس شورای شهر یاسوج در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: “طی جلسه‌ای سه ساعته اعضای شورای شهر با شهردار مسئولان خدماتی و پیمانکاران مشکلات این کارگران را بررسی و برطرف کرده‌ایم”.

وی افزود: “ما مخالف اخراج کارگران با سابقه هستیم و با همه توان برای برطرف کردن مشکل این کارگران تلاش خواهیم کرد”.

همچنین «محمدعلی جاوید»، شهردار یاسوج نیز گفت: “پیمانکار مربوطه باید پاسخگو باشد، چون گفته می‌خواهم کارگر جدید بکار گیری کنم و نیازی به این کارگران ندارم و کارگران قبلی هم می‌گویند ما نباید اخراج شویم و پیمانکار نباید کارگر جدید استخدام کند”.

وی افزود: “با توجه به این‌که مرجع حل اختلاف کارگر و پیمانکار اداره‌کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی است این اداره باید پاسخگوی این مشکلات باشد”.

جاوید یادآور شد: “در برخورد با این کارگران نباید کار خلاف قانونی صورت گیرد و همه باید پایبند به قانون باشیم”.

در حالی که این کارگران خدماتی اخراجی شهرداری یاسوج که توسط پیمانکار جدید از کار اخراج شدند برای دومین روز متوالی جلوی شورای اسلامی این شهر تجمع کرده بودند افرادی با آن‌ها درگیر شدند. این درگیری با حضور مأموران انتظامی خاتمه یافت.

کارگران فضای سبز شهرداری شوشتر سه ماه مزد نگرفته اند

 

به گزارش ایلنا، حدود ۸۰ کارگر فضای سبز شهرداری شوشتر که تحت نظارت یک شرکت پیمانکاری فعالیت می‌کنند بابت مطالبات مزدی پرداخت نشده سه ماه طلبکارند.

منابع کارگری در شهرداری شوشتر با اعلام این خبر گفتند: “این کارگران که تحت مسئولیت یک  شرکت پیمانکاری  به صورت حجمی در فضای سبز  شهرداری شوشتر مشغول‌اند طی سه ماه گذشته دستمزد دریافت نکرده‌اند”.

در خصوص پرداخت نشدن معوقات مزدی این کارگران گفته می‌شود که کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی دلیل بروز این اتفاق بوده است.

جدا از موضوع به تاخیر افتادن مطالبات مزدی این کارگران، بر پایه اطلاعاتی که به نقل ازیکی از کارگران فضای سبز شهرداری شوشتر در اختیار خبرنگار ایلنا قرار گرفته است  بیش از ۵ ماه حق بیمه آنها نیز هنوزبه تامین اجتماعی واریز نشده است.

این کارگر شاغل درفضای سبز شهرداری شوشتر با بیان اینکه کارگران شهرداری از حداقلهای مزدی برخوردار بوده وامنیت شغلی ندارند در خاتمه  افزود: کارگران فضای سبز جدا از پی گیری موضوع معوقات مزدیشان از شهرداری شوشتر میخواهند قرار داد کار آنان را از«حجمی» به «قرارداد معین»  تبدیل کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید