خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۲ مهر ۱۳۹۵, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۷/۰۲ ساعت ۱:۰۸:۰۴

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  کنکور ۹۵؛ محروم شدن یک شهروند بهایی دیگر از ادامه تحصیل

کنکور ۹۵؛ محروم شدن یک شهروند بهایی دیگر از ادامه تحصیل

خبرگزاری هرانا – مهرداد ذهنی میاندوآب شهروند بهایی اهل میاندوآب برای سومین سال پیاپی با اعلام نتایج کنکور ۹۵ و به بهانه “نقص در پرونده” از ادامه تحصیل در مقطع دانشگاهی محروم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مهرداد ذهنی در کنکور سال ۹۵ برای دانشگاه‌های سراسری روزانه، شبانه و پیام نور مجاز به انتخاب رشته شده بود.

این شهروند بهایی در سال ۸۳ نیز در کنکور سراسری شرکت کرده بود که مشابه امسال علی‌رغم کسب رتبه مجاز برای انتخاب رشته، به دلیل نقص پرونده موفق به حضور در دانشگاه نشد.

آقای ذهنی میاندوآب هم‌چنین سال گذشته برای دانشگاه پیام نور مرکز میاندوآب ثبت‌نام کرده بود. در این مرکز نیز روند ثبت‌نام وی با مشکل نقص در پرونده روبرو شد و به دانشگاه راه نیافت.

چند روز قبل، هرانا در گزارشی از محرومیت یک جوان بهایی دیگر از تحصیل دانشگاهی به دلیل مشابه در آبادان خبر داده بود.

«نقص در پرونده» بهانه ای است که معمولا از سوی سازمان سنجش برای محروم ساختن شهروندان بهایی از ورود به مقاطع تحصیلی عالی یا تکمیلی استفاده میشود.

بر طبق مصوبه محرمانه شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، بهاییان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم هستند. هر چند این رویه بارها مورد اعتراض نهادهای مدافع حقوق بشر و جامعه بین المللی قرار گرفته است با این حال حکومت ایران نه تنها هیچ نشانه ای از تغییر رویه خود نشان نداده بلکه تنها مرکز تحصیلی مجازی جوانان بهایی محروم از تحصیل در ایران که به همت اعضای این اقلیت مذهبی راه اندازی شده بود را تعطیل کرد و موسسان و مدرسان آن را به حبس های طویل المدت محکوم نمود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید