خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی ۴ تا ۷ ماهه نزدیک به ۵۰۰ کارگر

معوقات مزدی ۴ تا ۷ ماهه نزدیک به ۵۰۰ کارگر

خبرگزاری هرانا ـ نزدیک به ۵۰۰ کارگر در شهرداری لوشان استان گیلان و پروژه قطار شهری اهواز به ترتیب ۴ و ۷ ماه تاخیر در پرداخت دستمزدهای خود دارند. به گفته این کارگران، این معوقات مزدی تنها بخشی از حقوق و مزایای پرداخت نشده آنان است و برخی از آنان «حتی توان مالی خرید یک قرص نان را هم ندارند».

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، پرداخت حقوق حدود ۷۸ کارگر شهرداری «لوشان» در استان گیلان ۴ ماه به تاخیر افتاده است.

منابع کارگری در شهر لوشان گفتند: “حدود ۷۸ کارگرشاغل در مجموعه‌های شهرداری لوشان وسازمان‌های وابسته به آن هنوز دستمزد ماه‌های خرداد ، تیر، مرداد، خود را دریافت نکرده‌اند”.

این کارگران که در سازمان‌هایی همانند آتش نشانی، فضای سبز و خدماتی  شهرداری لوشان کار می‌کنند، می‌گویند: “مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آنها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است”.

کارگران در ادامه تصریح کردند؛ جدا از موضوع به تاخیر افتادن مطالبات مزدی ، حدود ۲ ماه است که حق بیمه آنها به سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است.

بر اساس گزارش کارگران، بخش دیگری از مشکلات شهرداری لوشان مربوط به شکایت یکی از طلبکاران مالی شهرداری لوشان می شود که بابت طلب ۱۰۰ میلیون تومانی خود با حکم قضایی حسابهای مالی شهرداری را مسدود کرده است.

همچنین کارگران شهرداری لوشان در بخش دیگری از مشکلات خود گفتند همچنین  تعداد ۸ نفر از همکارانمان به دلیل داشتن شغل سخت و زیان‌آور از یکسال پیش تا هم اکنون مشمول بازنشستگی پیش از موعد شده‌اند اما چون هنوز شهرداری حق بیمه اضافی مربوط به سخت و زیان‌آور بودن شغل آنها را به حساب سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده در نتیجه حکم بازنشستگی آنها هنوز صادر نشده‌است.

کارگران در ادامه تصریح کردند: “مشکلاتی که در زمینه پرداخت دستمزد بوجود آمده زندگی آنان را بسیار سخت کرده بطوریکه که می توان گفت برخی از همکارانمان  حتی توان مالی خرید یک قرص نان را هم ندارند”.

با وجود جابه‌جایی پیمانکار هنوز ادامه دارد: تعویق ۷ ماه مطالبات ۴۰۰کارگر نگهبانی قطار شهری اهواز

به گزارش ایلنا، منابع کارگری در پروژه قطار شهری اهواز از تعویق دست کم۷ ماه دستمزد حدود ۴۰۰کارگر بخش حراست فیزیکی شرکت پیمانکاری کیسون خبر می‌دهند.

کارگران نگهبان پروژه قطاری شهری اهواز صبح امروز دوشنبه (۲۳ شهریور ماه) گزارش دادند که با وجود پیگیری مداومی که برای دریافت به موقع دستمزدشان انجام داده‌اند اما پیمانکار مربوطه از بهمن ماه سال گذشته تاکنون نسبت به انجام تعهدات مزدی خود بدحساب بوده است.

برپایه این اظهارات مسئولیت کنونی این کارگران از سال ۹۱ تاکنون به همان شرکتی پیمانکاری در حال حاضر مجری پروژه قطار شهری اهواز است، سپرده شد اما پیمانکار جدید نیز مانند پیمانکار سابق تاکنون در قبال آنها خوش حساب نبوده است.

این کارگران که شمار آنها در حال حاضر ۴۰۰ نفر است از قرار معلوم علاوه بر دستمزد، بابت پرداخت نشدن به موقع حق بیمه‌های خود طلبکارند و در همین رابطه گفته می‌شود که به دلیل بدحسابی پیمانکار، سازمان تامین اجتماعی دفترچه‌ بیمه‌های آنها به صورت ماهانه تمدید می‌کند.

به گفته کارگران پروژه قطار شهری اهواز جدا از مشکل کنونی نزدیک به ۱۸۰ نفر از آنها بابت بخشی از مزایای مزدی حق سنوات، حق مرخصی، عیدی و پاداش مربوط سال‌های ۸۷ تا ۹۱ از شرکت پیمانکاری قبلی طلبکارند.

آنها در توضیح مشکل این گروه از همکاران خود گفتند: “کارگران یادشده بعد از جابه‌جایی پیمانکار  در سال ۹۲ برای پی گیری طلب معوقه خود از پیمانکار سابق به اداره کار غرب اهواز شکایت کردند و برهمین اساس حتی حکم دریافت معوقات مزدی خود را گرفته‌اند اما چون اثری از پیمانکار سابق (شرکت میثاق سبز حافظان) وجود ندارد، هنوز امکان اجرای حکم صادره را پیدا نکرده‌اند”.

در عین حال این کارگران با بیان اینکه مجریان اصلی پروژه قطار شهری اهواز بدون رعایت تشریفات قانونی با پیمانکار قبلی واحد انتظامات تسویه کرده‌اند، یادآور می‌شوند: “برابر قانون کار کارفرمای اصلی می‌بایست قبل از تسویه حساب از بابت پرداخت شدن معوقات مزدی کارگرانی که در استخدام پیمانکار بوده اند اطمینان پیدا می‌کرد و این درست همان اتفاقی است که در مورد ما افتاده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید