خبرگزاری هرانا

    خانه  > زنان, کودکان  >  آمار دقیقی از تعداد کودکان با مادر ایرانی-پدرخارجی وجود ندارد

آمار دقیقی از تعداد کودکان با مادر ایرانی-پدرخارجی وجود ندارد

خبرگزاری هرانا ـ عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه آمار دقیقی از تعداد فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی وجود ندارد، بر ضرورت تشکیل کارگروهی با هدف تعیین تکلیف این افراد تاکید کرد. بر اساس گفته های وی تعداد بسیار زیادی از این کودکان فاقد شناسنامه هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، علی کرد درخصوص ضرورت ساماندهی و تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی، گفت: “تعداد فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه غیرمجاز به ویژه اتباع افغانی و پاکستانی در استان‌های مرزی کشور از جمله سیستان و بلوچستان بسیار زیاد است”.

نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی درباره چگونگی شکل گیری ازدواج زنان ایرانی و مردان غیرایرانی، افزود: “در سالیان گذشته اتباع پاکستانی و افغانی به دلیل وجود مشکلات در کشورشان وارد ایران شده و با اسکان در کشورمان در حوزه کشاورزی مشغول فعالیت شده و با برخی از زنان و دختران ایرانی ازدواج کردند که حاصل این ازدواج‌ها فرزندانی است که در حال حاضر به دلیل نداشتن شناسنامه و هویت مشخص دارای مشکلات بسیاری هستند”.

وی با تاکید براینکه این دسته از اتباع هیچ ضرر و زیانی برای جامعه در بحث امنیت و اقتصاد ندارند، تصریح کرد: “اینگونه ازدواج ها از دو دهه قبل در کشور انجام شده است که فرزندان حاصل از ازدواج این افراد در حال حاضر تعداد بسیار زیادی هستند که باید به نحوی تعیین تکلیف شوند”.

وی درباره چگونگی تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان غیرایرانی که فاقد شناسنامه و سند هویتی هستند، گفت: “به عنوان مثال استانداری‌ها در هر استان باید کارگروهی امنیتی شامل دستگاه‌هایی مانند نیروی انتظامی، سپاه، وزارت اطلاعات، دادگستری و ثبت احوال تشکیل دهند تا شناسایی این خانواده ها و اخذ استعلامات لازم موارد امنیتی و خاص این افراد مشخص شود”.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه فرزندان حاصل از اینگونه ازدواج ها هیچ گاه به کشور خود باز نمی گردند، گفت: “باید برای این افراد شناسنامه صادر شود تا بتوانند از تحصیل و ازدواج به صورت قانونی استفاده کنند، زیرا بی توجهی به این موضوع مشکلات و معضلات اجتماعی را در جامعه افزایش می دهد؛ بنابراین باید با تشکیل کارگروهی فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را تعیین تکلیف کرد”.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در حال حاضر آماری از تعداد فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی به صورت دقیق وجود ندارد، افزود: “اگر این کارگروه تشکیل شود آمار دقیق از تعداد این افراد به دست می آید، هرچند که تعداد بسیاری از این افراد در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند که به لحاظ امنیتی مشکلات بسیاری را به وجود می آورد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید