خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  برگزاری سه تجمع اعتراضی در تهران و خوزستان

برگزاری سه تجمع اعتراضی در تهران و خوزستان

خبرگزاری هرانا ـ ظرف روزگذشته و امروز، سه تجمع اعتراضی در تهران و خوزستان برگزار شد. صبح امروز شماری از کارگران «مجتمع کشت و صنعت هفت تپه» در شوش در اعتراض به وضعیت بازنشستگی، جمعی از دانشجویان مقطع کارشناسی رشته «پرتو پزشکی» در اعتراض به ابلاغیه وزارت علوم مبنی بر حذف این رشته و عدم پذیرش دانشجو در آن و یکصد تن از درمانگران اعتیاد در اعتراض به توزیع داروی اکسی‌کدون در داروخانه‌ها و همچنین واگذاری نظارت بر مراکز ترک اعتیاد به بسیج جامعه پزشکی در روز گذشته، به ترتیب در مقابل ساختمان اداره کار و فرمانداری شوش،  دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و در برابر وزارت بهداشت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، شماری از کارگران «مجتمع کشت و صنعت هفت تپه» در شوش با تجمع مقابل ساختمان اداره کار و فرمانداری این شهر خواستار مشخص شدن وضعیت بازنشستگی خود شدند.

صبح امروز (یکشنبه۲۱ شهریورماه)  بیش از ۸۰ نفر از کارگران مجتمع کشت وصنعت هفت تپه که  از اسفند ماه سال ۹۴  تاکنون  مشمول مقررات بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور هستند؛ در اعتراض به برآورده نشدن خواسته‌های صنفی خود  مقابل ساختمان اداره کار و فرمانداری شوش تجمع کردند.

کارگران تجمع کننده می‌گویند ازجمله ۱۵۰ کارگری هستند که به دلیل داشتن شغل سخت و زیان‌آور مشمول بازنشستگی پیش از موعد شده‌اند اما چون هنوز کارفرما حق بیمه اضافی مربوط به سخت و زیان‌آور بودن شغل آنها را به حساب سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده است بیش از شش ماه است که حکم بازنشستگی آنها صادر نشده‌است.

به ادعای آنان، ظاهرا کارفرما نبود منابع مالی را دلیل عمل نکردن به تعهدات خود عنوان کرده است اما آنها که از ادامه این وضعیت خسته شده‌اند؛ تصمیم به برپایی این تجمع گرفتند.

طبق اظهارات کارگران این مجتمع ،آنها در حدود شش ماه است که از محل کار خود خارج شده و منتظر حکم بازنشستگی‌اند در این فاصله نه کارفرما به آنها دستمزدی پرداخت می‌کند و نه وضعیت بازنشستگی‌شان مشخص شده تا بتوانند از مستمری دوران بازنشستگی برای معیشت زندگی‌شان استفاده کنند.

روز گذشته انجام شد؛ جمعی از دانشجویان رشته «پرتوپزشکی» مقابل شورای انقلاب فرهنگی تجمع کردند

به گزارش تسنیم، جمعی از دانشجویان مقطع کارشناسی رشته «پرتو پزشکی» در اعتراض به ابلاغیه وزارت علوم مبنی بر حذف این رشته و عدم پذیرش دانشجو در آن از سال ۹۵ تجمع کردند.

جمعی از دانشجویان مقطع کارشناسی رشته «پرتو پزشکی» روز (شنبه ۲۰ شهریور) در اعتراض به ابلاغیه وزارت علوم مبنی بر حذف این رشته و عدم پذیرش دانشجو در آن از سال ۹۵ مقابل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تجمع کردند.

براساس این گزارش، پس از رأی وزارت علوم مبنی بر حذف رشته «پرتو پزشکی» به منظور حفظ بازار کار پزشکان و رادیولوژیستها حاشیه‌هایی در فضای مجازی و نظرات بین دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این رشته و رشته‌های پایه پزشکی ایجاد شد.

این گزارش می‌افزاید، اختلاف بین «رادیولوژیستها» و «پرتوپزشکها» موجب دخالت وزارت علوم در این موضوع شده و وزارت علوم رأی به حذف رشته پرتوپزشکی داده که البته گفته شده دیگر «پرتوپزشکها» هم در مراکز درمانی استخدام نشوند.

دانشجویان حتی در این‌باره تجمعی را در مقابل سازمان مرکزی دانشگاه آزاد برگزار کردند که تاکنون واکنشی از سوی مسئولین دربرنداشته است.

میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مصاحبه‌ای گفته است: اخیراً نامه‌ای درباره رشته پرتو پزشکی به این دانشگاه ارسال شده که این نامه از سوی معاونت پزشکی دانشگاه در حال پیگیری است و در این راستا با وزارتخانه‌های بهداشت و علوم نیز در حال گفت‌وگو هستیم تا دانشجویان از بلاتکلیفی خارج شوند، البته  درحال مذاکره هستیم تا قبل از شروع سال تحصیلی دغدغه دانشجویان رشته پرتو پزشکی برطرف شود.

روز گذشته انجام شد؛ تجمع اعتراضی درمانگران اعتیاد در برابر وزارت بهداشت

به گزارش سلامت، روز گذشته حدود یکصد تن از درمانگران اعتیاد در اعتراض به توزیع داروی اکسی‌کدون در داروخانه‌ها و همچنین واگذاری نظارت بر مراکز ترک اعتیاد به بسیج جامعه پزشکی، در برابر وزارت بهداشت تجمع کردند.

روز گذشته، پزشکان درمانگر اعتیاد سراسر کشور با در دست داشتن پلاکاردهایی نظیر”نه به توزیع شبه هروئین داروخانه ای”، “وزارت بهداشت هرویین داروخانه ای را آزاد کرد؛ مواظب فرزندان خود باشید”و”واگذاری نظارت بی توجهی به ابلاغیه رهبری است”،به اقدامات وزارت بهداشت اعتراض کردند.

لازم به ذکر است دکتر رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و دارو در واکنش به اعتراض هفته گذشته درمانگران اعتیاد در مقابل ساختمان مرکزی ستاد مبارزه با مواد مخدر به توزیع داروی اکسی کدون با بیان اینکه اعتراض درمانگران اعتیاد قابل قبول نیست،گفته بود: «این دارو برای درمان اعتیاد به کار نمی‌رود و در زمره داروهای درمان اعتیاد مانند متادون و غیره نیست.تراژدی متادون به این دلیل اتفاق افتاد که توزیعش در اختیار درمانگران اعتیاد است و در داروخانه توزیع نمی‌شود. بنابراین ما می‌خواهیم این مشکل را حل کنیم.»

این در حالی است که سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر نظری کاملا مخالف با رییس سازمان غذا و دارو دارد.

به اعتقاد دکتر پرویز افشار «دسترسی به داروی “اکسی کدون” با این وسعت از طریق داروخانه‌ها، ‏کشور را با یک سونامی سوء‌ مصرف و اعتیاد به آن روبرو خواهد کرد.مثال روشن مشابه آن مربوط به داروی “ترامادول” ‏می‌باشد که ابتدا با نیت داروی ضد درد در سیستم دارویی کشور وارد شد و علی‌رغم تاکید وزارت بهداشت مبنی بر اینکه ‏این دارو می‌بایست با نسخه پزشک و کنترل شده مصرف شود، تقریبا تمامی داروخانه‌های کشور داروی مزبور را با کمترین ‏کنترل و تقریبا به عنوان داروی غیر نسخه‌ای در اختیار بیماران قرار می‌دادند و در نهایت موجب شد ما با سونامی اعتیاد به ‏ترامادول روبرو شویم.‏توزیع دارو از طریق داروخانه و سوق دادن بیماران به داروخانه ها چرخه ناقص و معیوبی از درمان اعتیاد ‏را به دنبال خواهد داشت که عدم توفیق در درمان، عودهای مکرر، بازار سیاه دارو، نشت دارو به عطاری‌ها بخش کوچکی از ‏عوارض آن خواهد بود.‏»

باید دید با توجه به اختلاف نظر سازمان غذا و دارو و ستاد مبارزه با مواد مخدر بلاخره چه تصمیمی راجع به توزیع داروی اکسی کدون اتخاذ می شود و آیا سونامی اعتیاد در مورد این دارو نیز تکرار خواهد شد. آنچه که مسلم است یک تصمیم اشتباه در این مسیر می تواند تبعات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید