خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵, 21st of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۶/۲۰ ساعت ۲۱:۰۰:۲۵

    خانه  > سایر گروهها  >  وجود ۱۶ هزار کارتن‌خواب در سطح استان تهران

وجود ۱۶ هزار کارتن‌خواب در سطح استان تهران

خبرگزاری هرانا ـ مسئول طرح «تهران شهر بدون گرسنه» گفت که آمارها نشان می‌دهد ۱۴ تا ۱۶ هزار نفر در پاتوق‌های استان تهران، کارتن‌خواب هستند و مناطق دره فرحزاد، مولوی و شوش بیشترین آ‌مار کارتن‌خواب را در استان تهران دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، حسین شیخ در نشست خبری جمعیت طلوع دوباره، گفت: “در مؤسسه طلوع ۷ گروه جذب داریم که ۵ گروه در تهران و ۲ گروه در کرج و بومهن است که سه‌شنبه‌ شب‌های هر هفته به ۱۶ پاتوق سرکشی می‌کنیم و یک وعده غذا به کارتن‌ خواب‌ها می‌دهیم”.

وی ادامه داد: “پاتوق کارتن‌خواب‌ها یا موقت و ساعتی است یا دائمی مثلاً در دره فرحزاد ۷ پاتوق که از سالها پیش با اسامی مختلف مشخص شده، وجود دارد که ۳ پاتوق آن ثابت است و به صورت بیغوله‌نشینی و خرابه محل زندگی دائمی افراد است”.

شیخ گفت: “همه پاتوق‌های تهران را برای توزیع غذا سرکشی نمی‌کنیم بلکه از نظر امنیتی بعضی از پاتوق‌ها مناسب نیستند از طرفی کارتن‌خواب‌ها پراکنده هستند و فقط ۴۰ درصد آنها به صورت متمرکز در پاتوق‌ها یافت می‌شوند”.

مسئول طرح «تهران شهر بدون گرسنه» گفت: ‌”آمارها نشان می‌دهد ۱۴ تا ۱۶ هزار نفر در پاتوق‌های استان تهران، کارتن‌خواب هستند، در تهران ۱۳ پاتوق از ۶ منطقه تهران را سرکشی می‌کنیم و باقیمانده پاتوق‌ها به صورت گذری یا پراکنده هستند”.

شیخ ادامه داد: “متأسفانه منطقه ۴ که پاتوق خاک‌سفید است و سالها نیروی انتظامی برای پاکسازی آن تلاش کرده الان حدود ۶ ماه است که دوباره حضور کارتن‌خواب‌ها را در آنجا می‌بینیم”.

وی گفت: “دو منطقه فرحزاد، مولوی و شوش بیشترین آ‌مار کارتن‌خواب را در استان تهران دارد”.

مسئول طرح «تهران شهر بدون گرسنه» در مورد وضعیت زنان و مردان کارتن‌خواب، گفت: “هر هفته سه‌شنبه شب‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ نفر مرد کارتن‌خواب و ۵ الی ۱۲ زن را که کودکان هم شامل‌شان می‌شود در مرکز جذب می‌کنیم”.

اغلب مردان کارتن‌خواب، معتاد و زنان، طردشده هستند

شیخ گفت: “۲۱ تا ۶۵ سال اغلب در مردان پذیرش داریم که با تمایل ۱۰۰ درصدی می‌آیند و اغلب مردان کارتن‌خواب معتاد هستند اما در زنان طردشدگی و بی‌سرپناهی هم بسیار دیده می‌شود تعدادی کودک هم داریم و زنانی که کارتن‌خواب هستند”.

طرح «تهران شهر بدون گرسنه»

مسئول طرح «تهران شهر بدون گرسنه» در مورد این طرح، گفت: “متأسفانه مردم، تالارها، هتل‌ها و غیره دورریز کردن غذا را زیاد دارند در نتیجه جمعیت طلوع دوباره ابتدا با باقیمانده غذای مراسم خانوادگی، دادن یک وعده غذا به افراد کارتن‌خواب و معتاد را آغاز کرد اما از سال ۹۴ طرح تهران شهر بدون گرسنه آغاز شد ما در این طرح غذا را پاتوق‌ها نمی‌بریم بلکه غذاهای دست نخورده مجالس، نذری‌ها و قربانی‌ها را با برنامه و هدف به دست ایتام، کارتن‌خواب‌ها، معلولان و غیره می‌رسانیم”.

وی گفت: “ابتدا با ۴ منطقه این طرح را آغاز کردیم اما اکنون ۱۳ نقطه در تهران داریم که می‌توان غذای نذری را به دست نیازمندان رسانید”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید