خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۱۹ شهریور ۱۳۹۵, 26th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۶/۱۹ ساعت ۱۶:۳۸:۱۲

    خانه  > سایر گروهها  >  تمدید قرار بازداشت دو روحانی سنی مذهب در سرباز

تمدید قرار بازداشت دو روحانی سنی مذهب در سرباز

خبرگزاری هرانا ـ با گذشت بیش از ده ماه از بازداشت مولوی امان الله و حافظ عبدالرحیم کوهی، دو روحانی سنی مذهب اهل منطقه سرباز در سیستان و بلوچستان، قرار بازداشت این دو شهروند برای چهارمین بار تمدید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، همچنین دو هفته قبل طی جلسه دادگاه قرار بازداشت انان یک ماه دیگر تمدید شد، خانواده این دو روحانی در پرسشی از بازجوی پرونده مبنی بر تمدید قرار بازداشت و عدم صدور حکم آزادی عزیزانشان که قرار بود طی آخرین جلسه دادگاه آزاد شوند ، بازجوی وزارت  اطلاعات از تمدید بازداشت و تحقیقات بیشتر در این مورد خبر داد.

این چهارمین بار است که قضیه بازداشت این دو روحانی اهلسنت تمدید میشود.

مولوی امان الله بلوچی مدرس یکی از مکتب های  حوزه علیمه کوه ون سرباز  و حافظ عبدالرحیم کوهی مدرس مکتب دینی دو تن از روحانیون منطقه سرباز اند که در مورخ(  ۲۸ آبان ۱۳۹۴ ) از سوی مامورین سپاه و اطلاعات بازداشت شدند.

اتهام وارده به این دو روحانی “بمب گذاری و ایجاد ناامنی در منطقه” اعلام شده است در حالی که آنها بارها اتهامات وارده را رد کرده اند.

پس از بازداشت این دو روحانی علما و ریش سفیدان به همراه مردم سرباز در پی نوشت طوماری و امضا مبنی بر بی گناهی این دو روحانی از وزارت اطلاعات خواهان آزادی آنان شدند.

پس از بازداشت این دو روحانی و در خواست علما و مردم مبنی بر آزادی این دو روحانی ، وزارت اطلاعات به همراه یک تیم ۴۰ نفره متشکل از مامورین  وزارت و سپاه به  حوزه علمیه کوه ون سرباز مراجعه و آقای شریفی رئیس اطلاعات زاهدان در این جلسه مبنی بر بی گناهی این دو روحانی “اعتراف” و اعلام داشتند بزودی پرونده بازداشت آنان مختومه اعلام و آزاد می شوند.

این دو زندانی در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ از بازداشتگاه سپاه به زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند.

اما با گذشت دو ماه از قرار جلسه و مختومه اعلام نمودن پرونده بازداشت این دو روحانی، وزارت اطلاعات با مراجعه مجدد به حوزه علمیه لیست ۲۳ نفره ای از جوانان و طلاب مدرسه را در اختیار مدیر حوزه کوه ون قرار داده و اعلام داشته است دو روحانی بازداشت شده پس از تعهد دادن این بیست و سه نفر مبنی بر اینکه “بار دیگر در منطقه ناامنی ایجاد نکند” آزاد خواهند شد.

این در حالی است که افراد مورد نظر همه در داخل کشور زندگی می کنند و بر اساس گفته خود و خانواده هایشان “هیچکدام اقدامی بر خلاف امنیت انجام نداده اند”

پرونده ای که تشابهی زیادی با موضوع بازداشت شدگان نصیر آباد دارد.

همچنین قرار است طی ماه آینده پس از عید قربان مجددا اکیپی از وزارت اطلاعات به حوزه علمیه کوه ون سرباز مراجعه کند.

به گفته یکی از اساتید حوزه علمیه کوه ون: “وزارت اطلاعات در حال پرونده چینی و اتهام تراشی های بی مورد دیگری است تا روند آزادی این دو روحانی بی گناه را وارد مرحله شکننده و سختی نماید.”

وی که خواسته نامش فاش نشود افزود: “با ارائه لیست ۲۳ تن دیگر از طلاب و جوانان به نوعی وارد مرحله فشار شده و گویا نیاز است تا باری دیگر پس از رسوایی پرونده راسک و نصیراباد این بار حوزه علمیه کوه ون سرباز را نشانه برود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید