خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی بیش از هزار کارگر در دو واحد جداگانه

معوقات مزدی بیش از هزار کارگر در دو واحد جداگانه

خبرگزاری هرانا ـ مدیر اجرایی کارفرمای شرکت توسعه آب و نیروی ایران از کمی اعتبارات برای ادامه کار در این سد اظهار نگرانی کرد و از پرداخت نشدن حقوق هزار کارگر در سدچم شیر این شهرستان در شش ماهه گذشته خبر داد. همزمان کارگران کارخانه قفل سازی «قفل کار» گزارش کردند که ۱۶ ماه حقوق و دستمزد دریافت نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران کارخانه قفل سازی «قفل کار» ۱۶ ماه حقوق و دستمزد دریافت نکرده‌اند.

علاوه بر تأخیر ۱۶ماهه در پرداخت حقوق کارگران،دست کم ۳۰ نفر از کارگران «قفل کار» طی یکسال گذشته بیکار شده‌اند.

به گفته  کارگران، تعداد نیروی کار باقی مانده در این واحد تولید کننده انواع ماشین آلات صنعتی اکنون به کمتر از ۳۳نفر رسیده است.

یکی از کارگران قدیمی کارخانه «قفل کار»  نیز در گفتگویی دلیل پرداخت نشدن ۱۶ماه حقوق به کارگران را کمبود منابع مالی عنوان کرد.

او بابیان اینکه با این وضعیت همه ما از بابت آینده وضعیت شغلی خود نگران هستیم درباره مشکلات کارخانه گفت: “عمده‌ترین مشکلات این واحد تولیدی عدم حمایت مسئولان دولتی از ایجاد اشتغال و حمایت از تولیدات این کارخانه است”.

این کارگر رسمی ضمن اشاره به وضعیت بحرانی این واحد تولید کننده انواع قفل اظهار داشت: “کارخانه « قفل کار» با وجود آنکه سفارش  وفروش خوبی دارد اما در حال حاضر به دلیل تامین نشدن مواد اولیه (ورق و آلیاژ زاماک)، تولید آن به حداقل رسیده است و همه ما نگران تعطلیل شدن این کارخانه هستیم”.

به گفته وی، بخش دیگر از مشکلات این واحد مربوط به تعویق در پرداخت حق بیمه  کارگران به تامین اجتماعی است که  کارفرما  از مرداد ماه سال ۹۳ آن را به تعویق انداخته است.

طبق اظهارات این کارگر شاغل در کارخانه  قفل کار افزایش بدهی های مالی کارخانه به تامین اجتماعی باعث شده است از هیجدهم مرداد ماه سال جاری  اداره تامین اجتماعی شهرستان البرز قزوین همه تجهیزات وماشین آلات این کارخانه را بابت طلب دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی  خود توقیف کند. این اداره  حتی بر روی کپسولهای آتش نشانی نیز برجسب توقیف اموال چسبانده است.

به گفته وی، بی‌توجه‌ای کارفرما در پرداخت مطالبات معوقه آنها وسایر نهاد های دولتی وخصوصی باعث شده است تا آنها  نگران از دست داد ن شغل خود باشند.

تعویق شش‌ماهه حقوق هزار کارگر سدچم شیر گچساران

به گزارش ایلنا، مدیر اجرایی کارفرمای شرکت توسعه آب و نیروی ایران از کمی اعتبارات برای ادامه کار در این سد اظهار نگرانی کرد و از پرداخت نشدن حقوق هزار کارگر در سدچم شیر این شهرستان در شش ماهه گذشته خبر داد.

محمدرضا فاضل گفت: “متاسفانه وضعیت کنونی اعتبارات در حوزه‌های مختلف شرایط خوبی ندارد و شش‌ماه است که نتوانسته‌ایم حقوق و مزایای‌امسال هزار کارگر سدچم شیر این شهرستان را پرداخت کنیم”.

وی اعتبار مورد نیاز برای حقوق، مزایا و پرداخت بیمه و مالیات حقوق این تعداد کارگر در هر ماه را ۷۵ میلیارد ریال عنوان و اظهارداشت: حدود ۴۵۰ میلیارد ریال اکنون برای پرداخت معوقات شش ماه گذشته این کارگران نیاز داریم.

مدیراجرایی‌کارفرمای شرکت توسعه آب و نیروی‌ایران افزود: “برخی‌هزینه‌ها هم مانند تملک و هزینه‌های جاری کارفرمایی و مهندسان مشاور و طراحان را از منابع داخلی پرداخت می‌کنیم که اعتبارات در این حوزه نیز ناچیز و با مشکلات متعددی روبرو هستیم”.

فاضل، اعتبار مورد نیاز درحوزه تملک را ۲۵۰ میلیارد ریال ذکر و خاطرنشان کرد: “از محل فاینانس خارجی هم امکان پرداخت حقوق و مزایای کارگران سدچم شیر وجود دارد”.

وی گفت: “اگر اعتبارات مورد نیاز در اختیار ما گذاشته نشود بدون شک شاهد نیمه فعال شدن پروژه سدچم شیر گچساران خواهیم بود”.

فعالیت عمرانی پروژه سدچم شیر گچساران از سال ۹۱ شروع شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید