خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۵, 7th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۶/۱۱ ساعت ۰:۳۹:۲۰

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی ۵۵۰۰ کارگر در چهار واحد اقتصادی

معوقات مزدی ۵۵۰۰ کارگر در چهار واحد اقتصادی

خبرگزاری هرانا ـ حدود ۵۵۰۰ کارگر در چهار واحد اقتصادی شامل مجتمع کشت‌و صنعت هفت تپه خوزستان، کارخانه پلی اکریل اصفهان، معدن منگنز قم و پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس از دو تا شش ماه معوقات مزدی دارند. عدم پرداخت این معوقات مزدی در حالی است که عده ای از این کارگران، روز جاری دست به تجمع نیز زدند اما با عدم پاسخ کارفرما مواجه شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، شماری ازکارگران نی بر مجتمع کشت‌و صنعت هفت تپه، صبح امروز در اعتراض به آنچه محقق نشدن مطالبات صنفی خود از سوی کارفرما جدید عنوان می‌کردند در محوطه کارخانه و در مقابل ساختمان اداری این مجتمع تجمع کردند.

این کارگران که بصورت رسمی، قراردادی وروزمزدی در این مجتمع مشغول کارند در تماسی افزودند: “نزدیک به دو  تا  چهار ماه مطالبات مزدی و حدود پنج ماه حق بیمه پرداخت نشده طلبکاریم و با وجود برپایی چند نوبت اجتماع صنفی تا این لحظه نه مدیریت و نه مسئولان به خواسته ما رسیدگی نکرده‌اند”.

آنها در تشریح جزئیات مطالبات خود گفتند: “معوقات مزدی حدود یک هزارو ۲۰۰ کارگر رسمی کارخانه به ماههای تیر ومرداد ماه مربوط می شود این در صورتی است که  یک هزار کارگر روزمزد کارخانه نیز علارغم داشتن ۴ ماه معوقات مزدی و ۵ ماه بیمه عقب افتاده هنوز فاقد قرار داد کار مشخصی با کارفرمای جدید هستند”.

همچنین برپایه این اطلاعات، حدود ۶۵۰ نفر از کارگران این واحد تولیدی که از دست کم دوسال پیش مشمول بازنشستگی تحت قانون مشاغل سخت وزیان آور قرار دارند اما به دلیل آنکه کارفرما هنوزبابت سهم ۴درصدی حق مربوط به سابقه سخت و زیان‌آور آنها را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده است فعلا در وضعیت نامشخصی قرار دارند.

به ادعای کارگران وضعیت به وجود آمده درحالی ادامه دارد که ۵۰ نفر از کارگران مشمول بازنشستگی به دلیل پی گیری مطالبات مزدی خود وسایر همکارانشان از  مدتها قبل از کارخانه خارج شده اند اما  خبری از پرداخت سهم ۴ درصدی  سختی کارشان از سوی کارفرماوسایر مطالبات آنها نیست.

همچنین به نقل از کارگران این واحد گفته می شود جدا از مطالبات کارگران شاغل  وبازنشسته در کارخانه حدود ۷۰ نفر از رانند‌های وانت‌های باری استیجاری به همراه حدود ۵۰ نفر از راننده های سرویس های ایاب وذهاب  کارگران هر کدام به ترتیب ۶ و سه ماه  معوقات مزدی طلبکارند.

برپایه این اظهارات کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه با در نظر گرفتن رویه‌ای که تاکنون مدیریت و مسئولان در مواجه با آنها اتخاذ کرده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که بازهم قرار نیست در خصوص پرداخت شدن مطالبات مزدی و حق بیمه‌های معوقه آنها اتفاق خاصی بیفتد و برای همین صبح امروز در مقابل ساختمان اداری مجتمع اجتماعات صنفی خود را آغاز کردند.

کارگران با یادآوری اینکه از سال گذشته مالکیت این واحد صنعتی وکشاورزی  به بخش خصوصی واگذار شده است، تاکید کردند:  قبل از واگذاری، خریدار در مقام کارفرمای جدید مرتبا وعده پرداخت تمامی مطالبات کارگران شاغل وبازنشسته را می داد.

به گفته آنان صرف نظر از اینکه این مجتمع تولیدی کننده شکر چگونه واگذار شده است، تنها توقع ما این است که دست کم کافرمای جدید به تعهدات قانونی خود در قبال کارگران پایبند باشد.

طبق اظهارات کارگران ،مسئولان بدون در نظر گرفتن شرایط زندگی وکار کارگران این واحد تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند که کاملا به زیان کارگران است . با این حال کارگران وسیله‌ای جز برپایی اجتماعات صنفی برای پیگیری خواسته‌های خود ندارند.

معوقات کارگران پلی اکریل پرداخت نشد؛ کارگران نگران آینده شرکت هستند

 

به گزارش ایلنا، معوقات مزدی حدود دو هزار نفر از کارگران پلی اکریل از اردیبهشت ماه پرداخت نشده است. هیچ وعده‌ای در مورد زمان پرداخت داده نشده‌است.

جمعی از کارگران شرکت پلی اکریل اصفهان درتماسی از ادامه تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند.

از قرار معلوم این کارگران فقط ۵۰ درصد دستمزد اردیبهشت ماه را دریافت کرده‌اند و پس از آن، مطالبات مزدی ماههای بعدی پرداخت نشده است.

کارگران می‌گویند: “مدیران شرکت در مورد زمان پرداخت بیش از سه ماه مطالبات مزدی هیچ وعده‌ای نداده اند و وضعیت معیشتی کارگران پلی اکریل با مشکلات بسیار مواجه است”.

این کارگران که تعداد آنها حدود دو هزار نفر است، قراردادهای شغلی مختلف دارند و به صورت رسمی، قرارداد مستقیم و پیمانکاری در پلی اکریل مشغول به کار هستند.

کارگران پلی اکریل می گویند با توجه به تعطیلی خط تولید، نگران سرنوشت این شرکت هستیم و در حال حاضر، هیچ آینده‌ای برای این قطب نساجی کشور متصور نیستیم.

در عین حال  از قرار معلوم، در روزهای گذشته جلساتی در استانداری اصفهان برای حل مشکلات پلی اکریل برگزار شده است که از چند و چون این جلسات و نتایج آن اطلاعی در دست نیست.

کارگران معدن منگنز قم هنوز سه ماه مطالبات مزدی دارند

 

به گزارش ایلنا، در حدود ۳۰۰ کارگر معدن «منگنز و نارچ قم» بابت مطالبات مزدی مربوط به ماه‌های خرداد، تیر و مرداد سال ۹۵ طلبکارند.

منابع خبری در این واحد معدنی با اشاره به اینکه تغییر مدیریت معدن منگنز و نارچ معوقات مزدی سال گذشته آنها را پرداخت کرده است، یادآور شدند: “البته کارگران این معدن هنوز مزد و مزایای مزدی خرداد، تیر و مرداد سال ۹۵ خود را دریافت نکرده‌اند”.

برپایه این اظهارات مطالبات مربوط به کارانه و اضافه کار کارگران این معدن با تاخیر پرداخت می‌شود و برپایه همین رویه، مزایای کارانه فروردین و اردیبهشت سال ۹۵ این کارگران هنوز پرداخت نشده است.

در همین رابطه پیشتر اکبر شوکت، دبیر اجرایی خانه کارگر قم گفته بود که پس از گذشت بیش از پنج ماه از شروع سال ۹۵، کارگران معدن «منگنز و نارچ قم» تازه موفق به دریافت معوقات مزدی اسفندماه سال قبل خود شده‌اند.

شوکت همچنین گفته بود، واگذاری و دست به دست شدن معدن بین پیمانکاران مختلف را دلیل اصلی  ایجاد مشکلات مزدی  کارگران معدن منگنز ونارچ قم است.

معدن منگنز قم، بزرگ‌ترین معدن منگنز خاورمیانه بوده و محل آن در ۲۸ کیلومتری شهر قم، جاده قم-نیزار و نزدیکی روستای نارج قرار دارد.

مطالبات کارگران پیمانکاری ستاره خلیج فارس پرداخت نشد؛ کارفرما پاسخگو نیست

 

به گزارش ایلنا، مطالبات مزدی حدود هزار کارگر پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس از اردیبهشت ماه پرداخت نشده است. این در حالیست که کارفرما در قبال این تاخیر پاسخگوی کارگران نیست.

جمعی از کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس در تماسی از تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند.

به گفته این کارگران، مطالبات مزدی حدود هزار کارگر پیمانکاری این پالایشگاه از اردیبهشت ماه پرداخت نشده است. این کارگران علاوه بر سه ماه مطالبات مزدی معوقه، بخشی از دستمزد و مزایای اردیبهشت را نیز نگرفته اند.

کارگران ستاره خلیج فارس می‌گویند با وجود مراجعات مکرر به شرکت های پیمانکاری مربوطه و کارفرمای اصلی، هیچ پاسخی در مورد زمان پرداخت مطالبات داده نشده است و مسئولان پالایشگاه به هیچ وجه در مقابل کارگران پیمانکاری، پاسخگو نیستند.

از قرار معلوم حق بیمه بسیاری از این کارگران نیز در سال جاری پرداخت نشده است.

این کارگران در شرکت های پیمانکاری دست چندم در این پالایشگاه مشغول به کار هستند و می‌گویند کارگران شاغل در شرکت های دست اول و یا طرف قرارداد با کارفرمای مادر، مطالبات مزدی خود را به موقع دریافت می‌کنند و این اجحاف فقط محدود به کارگران پیمانکاری است که نه امنیت شغلی دارند و نه امکانی برای اعتراض به شرایط موجود برای آنها وجود دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید