خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  کشف صغر سن، کودک-مجرم در آستانه اعدام را از مرگ رهانید

کشف صغر سن، کودک-مجرم در آستانه اعدام را از مرگ رهانید

خبرگزاری هرانا ـ قاضی اجرای احکام با بررسی مدارک بیشتر متوجه شد فرد در آستانه حکم اعدام در زمان ارتکاب قتل تنها ۱۶ سال سن داشته که با توجه به ماده ۹۱ قانون جدید مجازات اسلامی این جوان به دلیل صغر سن باید به جای اعدام به پرداخت دیه و زندان محکوم شود. بنابراین کودک-مجرم در آستانه اجرای حکم از مرگ نجات یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، ساعت ۱۱ شب ۲۰ اسفند ماه سال ۸۵ ماموران کلانتری ۱۵۹ بیسیم در جریان مرگ مرد ۴۰ ساله ای در بیمارستان سوم شعبان قرار گرفتند و با حضور در بیمارستان مشخص شد که این مرد افغان در یک درگیری خونین هدف ضربات چاقو قرار گرفته است.

بدین ترتیب تیمی ازماموران اداره ۱۰ پلیس آگاهی تهران همراه بازپرس ویژه قتل برای شناسایی عامل این جنایت وارد عمل شده و در گام نخست پسر قربانی جنایت را هدف تحقیق قرار دادند.

جوان افغانستانی به ماموران گفت: “عصر با پسردایی ام داخل خودروی پدرم در جلوی خانه مان نشسته بودیم که هادی یک مارآبی از جیب شلوارش بیرون آورد و قصد ترساندن مرا داشت که از خودرو پیاده شدم و با هادی جروبحث کردم که در این مرحله فهمیدم هادی مار آبی را داخل خودرو رها کرده است”.

وی افزود: “پدرم با شنیدن صدای درگیری من و پسر دایی ام از خانه بیرون آمد و وقتی متوجه کار هادی شد با دایی ام تماس گرفت و به رفتارهای پسردایی ام اعتراض کرد”.

پسر قربانی ادامه داد: “هادی وقتی فهمید پدرم با پدرش تماس گرفته شاکی شد و شروع به جر وبحث با پدرم کرد که دعوای آنها به داخل خانه کشانده شد که ناگهان هادی چاقویی از جیبش بیرون کشید و پدرم را هدف ضربات چاقو قرار داد”.

همین کافی بود تا عامل جنایت که یک جوان افغانستانی است از سوی ماموران دستگیر شود و وی پس از اعتراف به قتل شوهرعمه اش در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به قصاص، اعدام محکوم شد.

در حالیکه خانواده قربانی اصرار به اعدام قاتل پدرشان داشتند پرونده برای اجرای حکم به شعبه چهارم دادیاری اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران ارجاع شد.

دادیار پرونده پس از مطالعه وقتی در برابر قاتل محکوم به اعدام قرار گرفت متوجه سن کم هادی شد و در تحقیق از این جوان افغانستانی مشخص شد که وی شناسنامه ندارد و نمی داند چند سال سن دارد که هادی در این مرحله گفت: “تنها مدرکی که خانواده ام از من دارند برگه اقامتم است و فکر می کنم در زمان قتل شوهر عمه ام ۱۶ سال داشته ام”.

در این مرحله دادیار رضوانی تحقیقات جدید را در این پرونده آغاز کرده و مشخص شد عامل جنایت در زمان وقوع جرم ۱۶ سال داشته و با توجه به ماده ۹۱ قانون جدید مجازات اسلامی این جوان باید به پرداخت دیه و زندان محکوم شود.

همین کافی بود تا پرونده باردیگر در دادگاه کیفری استان تهران مورد بررسی قرار گیرد و هادی که چوبه دار در انتظارش بود به پرداخت دیه محکوم شد.

بنا به این گزارش، قاضی دشتبان در این مرحله با توجه به اینکه خانواده هادی قادر به پرداخت دیه نیست از خیرین خواست تا برای نجات و آزادی این جوان دست به کار شوند و به دادسرای ناحیه ۲۷ تهران مراجعه کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید