خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۵, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۶/۰۲ ساعت ۱۵:۴۰:۵۶

    خانه  > فرهنگی  >  درخواست ۲ نماینده مجلس: زبان آذری در مدارس تدریس شود

درخواست ۲ نماینده مجلس: زبان آذری در مدارس تدریس شود

خبرگزاری هرانا ـ دو تن از نمایندگان آذربایجانی مجلس دهم بخشی از نطق خود در جلسه علنی سه شنبه دوم شهریورماه را به درخواست برای آموزش زبان ترکی در مدارس اختصاص دادند.

به گزارش خبگزاری هرانا به نقل از خبرآنلاین، شهاب الدین بی مقدار نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم در نطق میان دستور خود با اشاره به اصل ۱۵ قانون اساسی در رابطه با حق آموزش به زبان مادری، گفت: “با توجه به این موضوع که رئیس جمهور بارها اجرایی شدن اصل ۱۵ قانون اساسی را در سخنرانی ها و جلسات در بین اقوام مورد تاکید قرار دادند، برای راه اندازی ادبیات ترکی در دانشگاه تبریز از ایشان تشکر می‌کنم”.

وی افزود: “این اقدام را تنها گام اول برای این مسیر می‌دانم.امیدوارم مسئولان همینطور مصمم گام‌های بعدی را بردارند. گام‌های بعدی شامل افزودن ادبیات ترکی به مدارس و تدوین کتب مربوطه است”.

محمد حسن نژاد نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس دهم نیز در نطق میان دستور خود گریزی به تدریس زبان ترکی در مدارس داشت و گفت: “تدریس زبان ترکی اذربایجانی یکی از خواسته‌های حوزه انتخابیه من است. آذربایجانی ها خواسته زیادی ندارند، آنها می‌خواهند که زبان ترکی اذربایجانی در مدارس شان تدریس شود”.

وی همچنین در ادامه از ایجاد رشته ترکی اذربایجانی در کنکور سراسری بعدی تشکر و تأکید کرد: “اما خواسته قانونی مردم تدریس این زبان در مدارس است”.

‎‎‎‎‎بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی “زبان‏ و خط رسمی‏ و مشترک‏ مردم‏ ایران‏ فارسی‏ است‏. اسناد ومکاتبات‏ و متون‏ رسمی‏ و کتب‏ درسی‏ باید با این‏ زبان‏ و خط باشد ولی‏ استفاده‏ از زبان‌های‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‏‌های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ آنها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید