خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت آیت‌الله نکونام

گزارشی از آخرین وضعیت آیت‌الله نکونام

خبرگزاری هرانا – آیت الله محمدرضا نکونام روحانی منتقد زندانی هفته گذشته با عنوان مرخصی پزشکی از زندان ساحلی قم به منزل شخصی اش منتقل شد. این سومین بار است که وی در کمتر از یکماه با همین عنوان به منزل شخصی اش منتقل می شود اما دادگاه ویژه روحانیت از بستری شدن او ممانعت بعمل می آورد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آیت الله محمدرضا نکونام روحانی منتقد زندانی در کمتر از یک‌ماه برای بار سوم روز ۲۷ مردادماه با عنوان مرخصی پزشکی از زندان ساحلی قم به منزل شخصی اش منتقل شد.

یک منبع نزدیک به آقای نکونام با اعلام این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “این بار سوم است که در کمتر از یک ماه تحت عنوان مرخصی برای درمان از زندان به بیت شان منتقل شده است و می تواند آزادانه برای پیگیری روند درمان از منزل خارج شود.”

این منبع مطلع در مورد وضعیت جسمی این روحانی منتقد نیز توضیح داد: “وضعیت جسمی ایشان وخیم است و طی چند روز گذشته چندین نوبت برای درمان به بیمارستان برده شده اند؛ البته ایشان حتما باید بعد از آزمایشات پزشکی متعدد٬ بستری شود. خانواده وی امیدوارند که دادگاه ویژه روحانیت با بستری شدن ایشان مخالفتی نکند. علاوه بر قند و فشار خون بالا و نیز نارسایی کلیه ها و قلب و عوارض ناشی از سکته مغزی در انفرادی دادگاه ویژه روحانیت در ۱۲ اسفند سال ۹۳ که٬ شامل کم شدن بینایی٬ لمس شدن طرف چپ بدن و… به بیماری هایی چون مشکل در کارکرد کبد نیز مبتلا شده است.”

آیت الله نکونام روز دوشنبه یازدهم مردادماه توسط دادگاه ویژه روحانیت از زندان ساحلی قم به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شده بود. اما برخلاف توصیه پزشکان به زندان بازگردانده شد.

محمدرضا نکونام از اساتید حوزه علمیه و روحانی منتقد، پیش از این با محکومیت ۵ سال حبس تعزیری در زندان قم نگهداری می‌شد. وی پس از حدود ۱۸ ماه تحمل حبس در تاریخ سوم تیرماه سال جاری از زندان به منزل شخصی خود منتقل شده بود. اما پس از مدت کوتاهی در تاریخ هفدهم تیرماه توسط ماموران امنیتی در منزل شخصی‌اش بازداشت و بار دیگر به زندان ساحلی قم منتقل شد.

در گزارشات پیشین مشخص نشده بود که این خروج از زندان تحت عنوان مرخصی است و یا آزادی مشروط. در این مدت کوتاه آزادی نیز نیروهای امنیتی تردد به منزل شخصی آیت‌الله محمدرضا نکونام را تحت نظر گرفته و بر روابط و تماس های وی علی‌رغم عدم حضور در زندان محدودیت های غیرقانونی اعمال کرده بودند.

آیت‌الله محمدرضا نکونام  روحانی منتقد در سال ۹۳ در پی سخنان انتقاد آمیزش با شکایت چند روحانی از جمله مکارم شیرازی بازداشت و در دادگاه ویژه روحانیت به پنج سال حبس محکوم شد.

لازم به یادآوری است هرانا در گزارشی مفصل درباره این مجتهد شیعی زندانی و وضعیت پزشکی و پرونده ایشان اقدام به انتشار اسناد مربوطه نموده بود.

پیش از این نامه هایی از سوی شاگردان یا طلاب حوزه علمیه در حمایت از آقای نکونام منتتشر شده است از جمله نامه ۱۲۸ طلبه به جواد لاریجانی رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و نامه بیش از ۳۰۰ تن از مدرسین و طلاب حوزه‌های علمیه.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید