خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  چهار تجمع اعتراضی و صنفی برگزار شد

چهار تجمع اعتراضی و صنفی برگزار شد

خبرگزاری هرانا ـ طی ۲۴ ساعت گذشته دست کم چهار تجمع صنفی و اعتراضی در ایران شکل گرفت، تجمع جمعی از کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی، تجمع گروهی از کارگران در اعتراض به افزایش اجاره بهای منازل کوی سازمانی،  تجمع کارگران شرکت پلی‌اکریل برای دریافت معوقات مزدی خود و تجمع دهها تن از شهروندان چابهار در پی ناآرامی های اخیر در این منطقه و قتل یک کودک ۶ ساله سرتیتر اعتراضات صنفی و اعتراضی ۲۴ ساعت اخیر است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، جمعی از کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی و تعویق مطالبات مزدی مقابل ساختمان استانداری کرمان تجمع کردند.

جمعی از کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار صبح روز گذشته(چهارشنبه ۲۴ شهریور ماه) در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی و بلاتکلیفی در دریافت مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان استانداری کرمان تجمع کردند.

به نقل از کارگرانی که در این اجتماعی صنفی شرکت داشته‌اند؛ گفته می‌شود، در کارخانه روغن نباتی گلنار حدود هزار کارگر فعالیت دارند که در سه ماه گذشته دستمزد نگرفته‌اند. علاوه بر آن وضعیت شغلی کارگران این کارخانه به سبب شرایط نامناسب تولید بحرانی است.

کارگران با بیان اینکه کارفرما مرتبا به کارگران وعده پرداخت مطالبات کارگران را می‌دهد؛ در ادامه اظهار داشت: “بی‌توجهی کارفرما به پرداخت مطالبات کارگران باعث شد تا طی سه ماه گذشته چندین بار کارگران مقابل  کارخانه و سایر نهاد‌های مختلف دولتی شهر چوپار تجمع اعتراضی نسبت به بی‌توجهی کارفرمادر پرداخت مطالباتشان داشته باشند”.

به ادعای کارگران این واحد تولیدکننده روغن نباتی واقع در کیلومتر ۱۸ جاده جوپار در صورتی که مسئولان نتوانند مشکلات کارخانه و کارگران را پیگیری کنند طی روزهای آینده شاهد تعطیلی کامل  این واحد تولیدی  و به دنبال آن بیکاری کارگران خواهیم بود.

طبق اظهارات کارگران شاغل در روغن نباتی گلنار، علاوه بر دستمزدشان، حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده است، همچنین دفترچه‌های درمانی  برخی کارگران فاقد اعتبارشده است.

در مخالفت با افزایش اجاره بهای منازل کوی‌سازمانی؛ کارگران مجتمع نی‌شکر هفت‌تپه در محل کارشان تجمع کردند

به گزارش ایلنا، در ادامه اعتراض‌های روزهای اخیر کارگران مجتمع نی‌شکر هفت‌تپه روز گذشته گروهی دیگر از کارگران در اعتراض به افزایش اجاره بهای منازل کوی سازمانی در محوطه کارخانه تجمع کردند.

کارگران این واحد  تولیدی گفتند: “روز گذشته(چهار شنبه ۲۴ شهریورماه) تعداد قابل توجهی از کارگرانی که در کوی سازمانی مجتمع نی‌شکر هفت‌تپه ساکن هستند در محوطه این واحد صنعتی تجمع کرده‌اند”.

از قرار معلوم تجمع روز گذشته کارگران در اعتراض به افزایش اجاره بهای بیش از ۶۰۰ واحد سازمانی  مستقر در مجتمع نی‌شکر هفت‌تپه صورت گرفته است.

به نقل از کارگرانی که محل سکونت‌شان در خانه‌های سازمانی  مجتمع واقع شده؛ پیش از این هر یک از کارگران ساکن منازل مسکونی مجتمع نی‌شکر هفت‌تپه اجاره بهایی حدود ۱۸۵ هزار تومان به مدیریت مجتمع پرداخت می‌کردند اما اخیرا کارفرمای بخش‌خصوصی کارخانه با صدور بخشنامه‌ای جدید، اجاره بهای هر یک از منازل مسکونی کارگران را براساس کیفیت منازل به ۳۵۰ تا ۶۵۰ هزار تومان افزایش داده است.

برپایه این اطلاعات، مدیریت  مجتمع این بخشنامه را از ابتدای ماه آینده لازم اجرا دانسته وتاکید دارد کارگران ساکن کوی سازمانی باید مابه‌التفاوت اجاره شش‌ماه گذشته خود را نیز پرداخت کنند.

به گفته وی، کارفرما تهدید کرده کارگرانی که توانایی پرداخت اجاره منازل خود را براساس بخشنامه جدید ندارند بایستی منازل خود را تا پایان شهریورماه جاری تخلیه و تحویل دهند.

این کارگر که به نمایندگی از سایر همکاران خود سخن می‌گفت تصریح کرد: “مدیریت فعلی مجتمع  بدون در نظر داشتن شرایط زندگی آنها این افزایش اجاره بها را انجام داده و این در حالی است که تمامی ساکنان این منطقه را خانواده‌های حداقل‌بگیر تشکیل می‌دهند که مطالبات مزدی آنها با تاخیر پرداخت می‌شود”.

آنها در توجیه دلیل مخالفت خود می‌گویند: “در محدوده مجتمع مسکونی رفاهی کارگران مجتمع نی‌شکر هفت‌تپه، سال‌هاست بیش از ۶۰۰ خانوار کارگری در ساختمان‌های سازمانی سکونت دارند که از عمر آنها حدود ۵۰ سال می‌گذرد و در طول این سال‌ها کارگران ساکن برای نگهداری این واحدها هزینه‌های زیادی را متقبل شده‌اند”.

به گفته وی پیش از این مدیران قبلی مجتمع که دولتی بودند هر سال با افزایش تورم مبالغی کمی بر اجاره بهای منازل مسکونی کوی کارگران می‌افزودند تا اینکه با بخشنامه اخیر کارفرمای بخش‌خصوصی قرار است رقم اجاراه بهای منازل‌مسکونی به چندین برابر افزایش پیدا کند که با مخالفت کارگران روبرو شده است.

در اعتراض به تعطیلی کارخانه؛ کارگران پلی‌اکریل اصفهان تجمع صنفی برگزار کردند

به گزارش ایلنا، حدود ۳۰۰ نفر از کارگران شرکت پلی‌اکریل روز گذشته تجمعی صنفی در محوطه این کارخانه برپا کردند.

چندین نفر از کارگران کارخانه پلی‌اکریل اصفهان در تماس‌های جداگانه اعلام کردند که حدود ۲ هزار کارگر این کارخانه ۴ ماه معوقات مزدی دارند.

برخی کارگران این کارخانه متذکر شدند که روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور جلسه‌ای در استانداری اصفهان درباره مشکلات این کارخانه تشکیل و در این جلسه مقرر شد، تشکیل هیات‌مدیره جدید در دستور کار قرار بگیرد و تزریق نقدینگی و پرداخت مطالبات کارگران و راه‌اندازی مجدد در کارخانه انجام شود.

البته روابط عمومی شرکت پلی‌اکریل به کارگران اعلام کرده که هیات‌مدیره جدید از روز شنبه ۲۰ شهریور با حکم وزیر صنایع کار خود را آغاز می‌کند اما بنابر گفته‌های کارگران تمام صحبت‌های این چند ماهه به یک‌باره تکذیب شده و حتی نامه روابط عمومی نیز از سایت شرکت حذف شده است.

کارگران تاکید  کردند که پس از حذف نامه از روی سایت، سه‌شنبه ۲۳ شهریور نماینده تام الاختیار سهامدار در تماس با نمایندگان کارگران اعلام کرده«تمامی تصمیمات درباره کارخانه پلی‌اکریل در حیطه وظایف سهامدار  است».

نماینده تام‌الاختیار سهامدار به نمایندگان کارگران متذکر شده«اگر قرار به راه‌اندازی باشد خود سهامدار عمده با فروش املاک شرکت، نقدینگی لازم شرکت را تامین کرده و تولید راه‌اندازی می‌شود».

لازم به ذکر است، نمایندگان شورای اسلامی کار کارخانه پلی‌اکریل سه‌شنبه ۲۳ شهریور به استانداری اصفهان مراجعه کردند که متاسفانه از پذیرش آنها ممانعت شد و کسی از مسئولان پاسخگوی آنها نبود.

شرکت پلی‌اکریل ایران قطب صنعت نساجی کشور و مادر صنایع نساجی با سابقه ۴۰ ساله و اشتغال ۲۰۰۰ نفر به صورت مستقیم  و چندین هزار نفر به صورت غیر مستقیم است.

در پی قتل کودک ۶ ساله صورت گرفت؛ تجمع مردمی مقابل فرمانداری چابهار

به گزارش تابناک، در پی قتل کودک ۶ ساله در چابهار که چند روز پیش به دست راکبین مسلح یک دستگاه موتور سیکلت صورت گرفت و نیز چندین مورد مشابه دیگر در طی ماه‌های جاری، گروهی از مردم چابهار با تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان خواستار رسیدگی مسئولین به وضع امنیت شهر شدند.

در این تجمع چند ده نفره، مردم پس از طی مسیری با تمع مقابل فرمانداری، شعار “امنیت، امنیت” و “ما امنیت می‌خواهیم” سردادند.

این گزارش می‌افزاید در این تجمع خودجوش مردمی، عبدالغفور ایران‌نژاد نماینده مردم چابهار و تنی چند از ریش‌سفیدان و معتمدین و مقامات محلی حضور داشتند.

یکی از تجمع‌کنندگان گفت که مسئله حاشیه‌نشینی و بیکاری را عامل اصلی این ناامنی‌ها دانست، در حالیکه یکی دیگر از تجمع‌کنندگان مسئله گروهک‌ها و اشرار را عامل این ناامنی معرفی کرد.

در هر صورت آنچه مسلم است، فقر و بیکاری و خشکسالی‌های اخیر منطقه، به همراه مشکلات معیشتی از عوامل بروز این ناامنی‌ها در منطقه است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید